نکاتی در مورد گیربکس صنعتی

نکاتی در مورد گیربکس صنعتی

گیربکس صنعتی را می توان به عنوان یکی از ابزارهای پرکاربرد برای انتقال قدرت بین تولید کننده توان و مصرف کننده توان معرفی کرد. امروزه در بخش های مختلف صنعت از این وسیله برای افزایش قدرت گشتاور و کاهش سرعت استفاده می کنند، گیربکس های صنعتی را می توان به طور کلی در دو دسته گیربکس کاهنده و افزاینده قرار داد. برای انتقال نیرو و قدرت در صنایع مختلف می توان از این وسیله به عنوان واسطه استفاده نمود.


گیربکس های افزاینده بیشتر در پالایشگاه ها و صنایع خودرو سازی مورد استفاده قرار خواهد گرفت اما از گیربکس های کاهنده در تیپ های مختلفی می توان استفاده نمود.


در صنایع مختلف، موتور های الکتریکی زیادی به کار گرفته می شود. در هر یک از این موتور های الکتریکی به سرعت و قدرت مشخصی نیاز است به همین خاطر امروزه از گیربکس صنعتی برای افزایش قدرت و کاهش سرعت این موتور های الکتریکی استفاده می شود.
منبع تولید کننده توان باید سرعت دورانی هماهنگی با مصرف کننده داشته باشد، تنها واسطه ای که توانایی ایجاد این هماهنگی را دارد گیربکس صنعتی است.


ابزاری مانند گیربکس هیچ گونه تغییری در میزان کار ایجاد نمی کند تنها به انسان کمک می کند تا اجسام سنگین را با نیرویی کمتر جابه جا نماید.


گیربکس صنعتی ابعاد بزرگی دارد به همین خاطر به راحتی می تواند توان های بالا را تحمل کند. در صنایع مختلف مثل صنایع پتروشیمی، صنایع فولاد، صنایع سیمان، صنایع مس، صنایع روی و …. از این وسیله استفاده می شود.
گیربکس همانند جعبه ای است که در درون آن تعداد مشخصی چرخ دنده تعبیه شده است، سایز و ابعاد چرخ دنده ها با یکدیگر متفاوت است، پینیون نام چرخ دنده های کوچک است و چرخ دنده های بزرگ تر را نیز دنده می نامند. لازم به ذکر است که برای انجام درست انتقال نیرو باید در داخل ساختار گیربکس پینیون و دنده را در کنار یکدیگر قرار دهند تا از این طریق این وسیله بتواند گشتاور را از قسمت ورودی به قسمت خروجی انتقال دهد.


انواع گیربکس صنعتی


به طور کلی گیربکس صنعتی را در سه مدل با نام های گیربکس حلزونی، گیربکس خورشیدی و گیربکس هلیکال طبقه بندی می کنند، هر کدام از مدل های گیربکس مشخصات ویژه ای دارند به همین خاطر بهتر است ، قبل از خرید اطلاعات مربوط به نحوه کارکرد هر کدام از آنها را به طور کامل بدست آورید تا انتخاب درست تری داشته باشید. انتخاب نوع مدل گیربکس به توان ورودی و خروجی بستگی دارد همچنین باید شرایط زمانی کارکرد این وسیله را نیز در نظر گرفت.

گیربکس صنعتی
گیربکس


طبقه بندی گیربکس های صنعتی با توجه به تعداد دنده و چرخ دنده های موجود در این وسیله انجام می شود. چرخ دنده ها ممکن است ساده، حلزونی، مارپیچ، جناغی و … باشند، انتخاب هر کدام از این چرخ دنده ها با توجه به ابعاد و نوع کارایی گیربکس صنعتی انتخاب می شود. انتخاب نوع مدل گیربکس کار کاملاً تخصصی است و تنها باید توسط افراد کارشناس بررسی شود در غیر این صورت ممکن است گیربکس خریداری شده برای فعالیت مد نظر شما مناسب نباشد.


قیمت خرید این وسیله نیز متغیر است و هیچگاه نمی توان به طور ثابت و دقیق مبلغ خرید این وسیله را مشخص کرد. علاوه بر این باید گفت که قیمت خرید گیربکس به فاکتور های متعددی بستگی دارد برای مثال نوع مدل گیربکس تا حد زیادی در تعیین قیمت خرید این وسیله تاثیر گذار است .
اصطلاحات به کار گرفته شده در گیربکس صنعتی
اصطلاحات مختلفی در ارتباط با گیربکس های صنعتی به کار برده می شود که آشنایی با این اصطلاحات به درک نحوه کاکرد این وسیله کمک شایانی خواهد کرد، برای مثال اصطلاحی به نام نسبت گیربکس صنعتی نشان دهنده سرعت بیشتر پینیون ها نسبت به چرخ دنده های بزرگ تر است که حال اگر تعداد دور چرخ دنده های بزرگ تر را به تعداد دور پینیون تقسیم کنیم آنگاه نسبت گیربکس صنعتی بدست می آید.
شفت های ورودی و خروجی با توجه به سرعت گشتاور نام گذاری می شوند برای مثال شفت های خروجی سرعت چرخش پایین تری دارند ولی شفت های ورودی سرعت بسیار بیشتری دارند که منجر به تامین گشتاور ورودی خواهد شد.

ضریب گیربکس به توان مکانیکی این وسیله گفته می شود که به کمک چرخ دنده ها می تواند گشتاور را از سمت ورودی به خروجی گیربکس منتقل کند.
پیشرفت در صنایع تا حد زیادی به استفاده از تجهیزات بهینه بستگی دارد، اگر از گیربکس مناسبی برای تولید توان لازم در صنعت استفاده نشود آنگاه ممکن است مدام دمای گیربکس بالا رود و بازده آن تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

بنابراین باید در انتخاب نوع گیربکس دقت بیشتری داشته باشید علاوه بر این بهتر است تا همیشه از کافی بودن میزان روغن گیربکس اطمینان داشته باشید زیرا کاهش روغن به مرور زمان باعث به وجود آمدن اختلال در عملکرد گیربکس خواهد شد.


گیربکس خورشیدی


گیربکس خورشیدی یکی از جدیدترین مدل های گیربکس صنعتی است که با توجه به نوع چرخش چرخ دنده های آن نام گذاری شده است. نصب و نگهداری این وسیله بسیار آسان است علاوه بر این راندمان بالایی دارد و می تواند بیشترین گشتاور را در ابعاد کوچک خود به وجود آورد. ساختار متابولوژی بسیار ویژه ای دارد، طراحی این گیربکس به گونه ای است که فشار چندان زیادی به دنده ها وارد نشود همین موضوع باعث افزایش طول عمر این وسیله می شود.


ابعاد و حجم این گیربکس نسبت به مدل های دیگر کمتر است زیرا چرخ دنده های درون این گیربکس به صورت کاملا حرفه ای جایگذاری شده اند، همین موضوع باعث شده است تا کار با این وسیله بسیار آسان تر باشد. گیربکس های صنعتی بعد از مدتی استفاده دچار مشکل و آسیب خواهند شد که در چنین مواردی باید سریعا از افراد کاربلد و تخصص جهت تشخیص و رفع سریع مشکل کمک گرفت، گیربکس های خورشید با توجه به طراحی ویژه ای که دارند در صورت بروز مشکل می توان به راحتی جهت تعمیر آن اقدام کرد.
مقاومت این گیربکس بسیار بالا است ولی با این حال ممکن است یک سری مشکلات در روند کارکرد این وسیله به وجود بیاید که با توجه به طراحی ویژه این وسیله تعمیر آن چندان طول نخواهد کشید.
یکی از مشکلات احتمالی در کارکرد گیربکس های صنعتی، خراب شدن چرخ دنده های این وسیله است که امروزه این چرخ دنده ها به عنوان لوازم جانبی گیربکس می توان خریداری کرد و در صورت بروز مشکل می توان در جهت رفع آن اقدام کرد.


به دلایل مختلفی ممکن است در صنعت از گیربکس خورشیدی استفاده شود، مهم ترین دلیل پرکاربرد بودن این وسیله راندمان بالای آن است که برای پیشبرد اهداف صنایع مختلف بسیار مفید است لازم به ذکر است که می توان به کمک این وسیله در فضاهای محدود امکان تولید توان ها بالا را به خوبی فراهم کرد.
گیربکس صنعتی حلزونی
در ساختار گیربکس صنعتی حلزونی قسمتهایی مانند ماردون و دنده به کار گرفته شده است، این وسیله 90 درجه است به همین خاطر محور ورودی و خروجی این وسیله نیز تحت تاثیر این زاویه به صورت عمود قرار گرفته اند. جنس دنده و ماردون با یکدیگر متفاوت است در اکثر مواقع دنده را از جنس برنج می سازند تا در برابر سایش مقاوم باشد ولی ماردون به کمک فولاد ساخته می شود.


گیربکس حلزونی نسبت به سایر گیربکس های صنعتی کاربرد بیشتری دارد زیرا این وسیله دنده هایی با قطر بزرگ تر به کار گرفته می شود که این دنده ها با دندانه های برنجی چفت خواهند شد، دنده های هالو شفت، پایه دار و فلنج دار در جنس های برنجی و یا فولادی در ساختار گیربکس حلزونی قرار می گیرند. ساختار و حتی زاویه خروجی ویژه این وسیله باعث شده است تا مدام در صنعت از آن کمک گرفته شود، نصب آن بسیار سریع و آسان است.


قسمت های خارجی گیربکس حلزونی باید در برابر ارتعاش و لرزه مقاوم باشند به همین خاطر این قسمت را از جنس چدن و آلومنیوم می سازند. توصیه می شود تا از گیربکس حلزونی برای فعالیت های بسیار سنگین استفاده نشود به همین خاطر امروزه بیشترین کاربرد این وسیله مربوط به میزان سازی ابزارآلات می شود علاوه بر این می توان برای بالابر ساختمان، هواکش ها، نوار نقاله، دیزل ژنراتور، ماشین آلات و دمنده ها نیز این این وسیله کمک گرفت.


جنس چرخ دنده حلزونی اصولا از آلیاژ برنز ساخته می شود، ساختار این وسیله به گونه است که حتی بین محور ورودی و خروجی آن نیز زاویه 90 درجه وجود دارد که این موضوع حتی باعث شده است تا این گیربکس با نام گیربکس 90 درجه در صنایع مختلف بکار گرفته شود.


اجزای تشکیل دهنده گیربکس


در ساختار گیربکس صنعتی چرخ دنده های بکار گرفته شده است، هر مدل از انواع چرخ دنده ها جنس و شکل متفاوتی دارند، دنده های گیربکس در درون پوسته گیربکس قرار می گیرند، جنس پوسته در گیربکس های مختلف متفاوت است ولی به طور کلی پیشنهاد می شود تا از چدن برای ساخت پوسته استفاده شود. شفت های ورودی و خروجی نیز از جمله اجزاء اصلی گیربکس محسوب می شوند که آنها را بیشتر از جنس فولاد می سازند.


کاربرد شفت های ورودی و خروجی بشتر در تحمل بارهای شعاعی و محوری خلاصه می شود، تمام اجزاء یک گیربکس باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند تا که بتواند مدت های طولانی بدون روز هیچ مشکلی از این وسیله استفاده کرد، خرید گیربکس بی کیفیت باعث می شود تا بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی برای تعویض و خرید مجدد این وسیله اقدام نمایید.
به کمک کاسه نماد می توان از نفوذ گرد و غبار به داخل بیربیرنگ ها جلوگیری کرد علاوه بر این کاسه نمد از میزان روغن گیربکس نیز محافظت خواهد کرد، همانطور که می دانید کارکرد گیربکس تا حد زیادی به روغن آن بستگی دارد به همین خاطر نگهداری از آن اهمیت زیادی دارد که این وظیفه توسطه کاسه نمد انجام می شود.


به وجود آمدن هرگونه مشکل در عملکرد گیربکس باعث می شود تا هزینه تعمیر و تعویض قطعات باعث آزار مشتری شود به همین خاطر بهتر است تا همواره با کیفیت ترین و مرغوب ترین گیربکس ها را خریداری نمایید، هر کدام از انواع گیربکس ها قابلیت های متفاوتی دارند که بهتر است متناسب با نوع نیاز خود برای خرید این وسیله اقدام نمایید.


گیربکس هلیکال


گیربکس صنعتی هلیکال قابلیت تحمل تنش و فشار بسیار بالا را دارد، چرخدنده های موجود در این وسیله به شکل مورب طراحی شده اند که همین موضوع باعث افزایش گشتاور خروجی می شود. ویژگی های مطلوب این گیربکس موجب شده است تا در صنعت همواره به کار گرفته شود، این گیربکس سر و صدای چندانی تولید نمی کند. طول عمر این وسیله بسیار بالا است به همین خاطر می توان تا مدت ها از این وسیله استفاده کرد.
در ساختار این وسیله دنده های مورب به گونه ای کنار یکدیگر بکار گرفته شده است که کمترین استهلاک را ایجاد کند همچنین این موضوع باعث شده است تا در هر شرایطی این وسیله کمترین صدا را تولید کند. هنگام کارکرد این گیربکس دند های زیادی درگیر خواهند بود به همین دلیل میزان فشار وارد شده به وسیله کاهش پیدا خواهد کرد.


از نظر شکل ظاهری می توان گفت که کاملا جمع و جور است به همی خاطر می توان در فضاهای محدود و کوچک نیز از این وسیله استفاده کرد. در ساختار گیربکس های خورشیدی و یا حلزونی از یک نوع چرخدنده استفاده می شود ولی در گیربکس هلیکال ممکن است چرخدنده های مختلفی به کار برده شود. قیمت خرید این وسیله به نوع برند سازنده آن بستگی دارد.
امروزه برندهای ایرانی و خارجی بسیار زیادی انواع گیربکس های صنعتی را تولید می کنند به همین بخاطر کیفیت و قیمت این وسیله با یکدیگر متفاوت است.

گیربکس هلیکال به طور کامل آب بندی شده است و هیچگاه نشتی نمی کند، دسته بندی این گیربکس به صورت پایه دار و فلنچ دار است در مواردی که نیاز است تا گیرباکس را به صورت عمودی نصب کنید می توانید از گیربکس فلنچ دار استفاده نمایید.


در طراحی این گیربکس پوسته ای با جنس چدن و فولاد به کار گرفته می شود که این موضوع باعث افزایش طول عمر گیربکس هلیکال خواهد شد. امروزه در صنایع مختلف مواد غذایی، صنایع دریایی، صنایع دارو سازی، صنایع آب و فاضلاب، صنایع سیمان، صنایع کاشی و … از این وسیله استفاده می شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.