گیربکس حلزونی سهند
گیربکس حلزونی

گیربکس حلزونی یکی از پرکاربرد ترین لوازم در صنعت، گیربکس حلزونی است، قیمت خرید این وسیله نسبت به سایر مدل های گیربکس مناسب تر است در ساختار بسیاری از ماشین آلات سبک از گیربکس حلزونی استفاده می شود، این وسیله دارای دو چرخدنده است که نیرو را به خوبی در ماشین آلات منتقل می کنند.

فایل صوتی گیربکس حلزونی
گیربکس کتابی
نامگذاری

علت نحوه نام گذاری گیربکس حلزونی نوع شکل ظاهری آن است که حلزون شبیه است، گیربکس حلزونی دارای یک چرخدنده با جنس های مرغوب و با کیفیت است اصولاً آلومینیوم و برنز برای ساخت این قسمت از گیربکس حلزونی مناسب تر است. گیربکس صنعتی در فعالیت های مختلفی بکار گرفته می شود به همین خاطر نیاز است تا مقاومت بالایی داشته باشد تا در شرایط سخت احتمالی دچار آسیب فنی نشود و کارکرد طبیعی خود را حفظ کند.

قطعات و تجهیزات

قطعات و تجهیزات به کار گرفته شده در موتور گیربکس صنعتی برند اپسون چرخ پین سیکلوئید افقی نصب شده بر روی صفحه پایه ترکیبی الکتروموتور و گیربکس توسط ما ساخته شده و دارای استانداردهای صنعتی مربوطه وزارت ماشین آلات و وزارت صنایع شیمیایی می باشد. حرف W با شماره مدل تعریف می شود که به معنای استفاده از حرف پینیین چینی است. اولین حرف W (نر بالای حرف اول حرف اول قرار دارد) شروع به نشان دادن می کند. انواع مختلفی از ترکیبات الکتروموتور و گیربکس سیکلوئید افقی وجود دارد، بسته به ساختار ترکیب موتور الکتریکی و گیربکس: یک سری از مدل های ترکیبی موتور الکتریکی و گیربکس سیکلوئید، مانند BWD XWD BWY XWY BW XW.
مثال: مدل ترکیبی موتور
سیکلو موتور گیربکس صنعتی عمودی BLD نمایش BLD4-23-11-B3
B نشان دهنده موتور الکتریکی سیکلوئید سری B و ترکیب گیربکس
L نشان دهنده پایه پایه استاندارد و L نشان دهنده پایه فلنجی Represents است.
4 نشان دهنده مدل دستگاه است (برای اطلاعات بیشتر در مورد سایر مدل ها به توضیحات مدل موتور الکتریکی و گیربکس دم سیکلوئیدی در انتهای این مقاله مراجعه کنید) باید کیفیت مناسبی داشته باشند در غیر این صورت ممکن است بعد از مدتی استفاده از این وسیله مشکلات فنی پی در پی نمایان شوند و روند انجام بسیاری از فعالیت ها را در صنایع مختلف به تعویق بیندازد. گیربکس حلزونی دارای شافت است که مستقیما به الکتروموتور متصل خواهد شد، جنس بدنه گیربکس نیز باید از مواد مقاوم ساخته شود تا طول عمر این وسیله افزایش پیدا کند، اغلب آلومینیوم و یا حتی چدن جزء مناسب ترین مواد برای برای ساخت گیربکس حلزونی است.

به طور کلی گیربکس حلزونی دارای دو دنده است، قسمتی از این وسیله دارای مارپیچ و بخش دیگر دارای دنده است. نکته مهمی که در مورد طراحی این گیربکس وجود دارد، زاویه 90 درجه قسمت خروجی گیربکس است به لیل همین ویژگی بسیاری از افراد این گیربکس را تحت عنوان قیمت گیربکس صنعتی 90 درجه می شناسند. کاربردهای بسیار متنوع و زیادی برای گیربکس حلزونی می توان نام برد زیرا ساختار این وسیله بسیار ویژه و بخصوص است.

قیمت گیربکس صنعتی

در صنایع مختلف ایران از گیربکس حلزونی استفاده می شود به همین خاطر است که امروزه این گیربکس پرفروش ترین نوع گیربکس صنعتی در ایران محسوب می شود، مزایای خرید گیربکس حلزونی بسیار زیاد است به همین خاطر آمار فروش این گیربکس در داخل کشور بسیار بالا است. کار با این گیربکس بسیار آسان است علاوه بر این قیمت بسیار مناسبی نیز دارد که امتیاز خرید این محصول را چند برابر کرده است.

لازم به ذکر است که برخی از افراد راندمان کار گیربکس حلزونی را پایین می دانند و این موضوع را به عنوان یکی از معایب این گیربکس در نظر می گیرند، صنایع مختلف برای پیشبرد اهداف خود به گیربکس های با کیفیت نیاز دارند، گیربکس حلزونی در مکان هایی که میزان سرعت باید پایین باشد، کارایی بالایی دارند.

ساختار گیربکس حلزونی

در ساختار گیربکس حلزونی قطعات مختلفی بکار گرفته شده است، قسمت ورودی و خروجی گیربکس از طریق دنده های قرار گرفته شده در این نقاط با یکدیگر در ارتباط هستند

[

قیمت گیربکس صنعتی حلزونی در فعالیت های مختلف بکار گرفته می شود، این وسیله مقاومت بالایی در برابر فشار احتمالی دارد، جنس بدنه و قطعات آن باید از مواد مقاوم و با کیفیت باشد تا در هنگام فعالیت دچار لرزش و آسیب نشود. گیربکس های صنعتی با کیفیت کارکرد طولانی مدتی دارند ولی با اینحال بعد از مدتی قطعات این وسیله فرسوده خواهند شد و بازده این دستگاه کاهش پیدا خواهد کرد البته می توان با انجام یکسری نکات طول عمر گیربکس حلزونی را تا حد زیادی افزایش داد.

یکی از مهم ترین کاربردهایی که برای گیربکس حلزونی می توان در نظر داشت این است که در مکان هایی که محدودیت فضای کافی وجود دارد همچنین زمانی که دو محور ورودی و خروجی گیربکس نمی تواند در یک راستا قرار بگیرد از گیربکس حلزونی استفاده می کنند.

مزایای استفاده از گیربکس حلزونی

استفاده از گیربکس حلزونی بسیار آسان است و نیازی به تخصص بسیار حرفه ای ندارد، تمامی وسایل و تجهیزاتی که در صنعت بکار برده می شوند، طول عمر محدودی دارند و ممکن است گاه به دلیل سختی کار دچار مشکلات فنی شوند، این موضوع برای گیربکس صنعتی نیز صدق می کند.

گیربکس حلزونی

در زمان بروز مشکلات فنی در عملکرد گیربکس صنعتی به راحتی می توان آن را تعمیر کرد تنها کافی است تا از افراد کار بلد و حرفه ای کمک بگیرد تا تعمیرات تخصصی این وسیله را انجام دهد، بهتر است تا در صورت لزوم تعویض قطعات این وسیله از تجهیزات با کیفیت یدکی استفاده نمایید. زیرا در غیر این صورت ممکن است مشکلات فنی دوباره در عملکرد این وسیله ایجاد شوند و سرعت روند فعالیت های مختلف در صنعت را به تعویق بیندازند.

فعالیت های مختلفی که در صنایع انجام می شوند همگی ارتعاشات و لرزه های مختلفی را ایجاد می کنند به همین خاطر نیاز است تا تجهیزات و دستگاهی ک در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند، در برابر این ارتعاشات مقاوم باشند، گیربکس حلزونی نیز به دلیل بدنه آلومینیومی که دارد در برابر انواع فشار ها مقاوم است و آستانه تحمل نسبتاً بالایی دارد.

م تمامی گیربکس های صنعتی به هنگام کار سروصدا تولید می کنند ولی با اینال نمونه گیربکس حلزونی میزان سروصدای تولید بسیار کمتری دارد که برای کار در صنایع مختلف مناسب تر است.

انواع مختلفی از گیربکس حلزونی در برندهای مختلف طراحی و تولید شده است که می توان به راحتی در صورت نیاز برای خرید آن اقدام کرد، این وسیله پرکاربرد در مدل های فلنچ دار و پایه دار بسیار پرکاربرد است علاوه بر این امروزه شما می توانید نمونه هالو شافت این وسیله را نیز بر حسب کارایی مد نظر خود خریداری نمایید. قیمت خرید انواع مدل های این گیربکس نسبتاً مناسب است و تا حد زیادی به نوع برند سازنده این وسیله بستگی دارد.

آنچه که از یک گیربکس ایده آل انتظار می رود تولید گشتاور بالا است که گیربکس حلزونی به خوبی می تواند گشتاور مورد نیاز برای دستگاه مختلف موجود در صنایع را در حداقل زمان تامین نماید. این وسیله توان های تولیدی مختلفی دارد بنابراین بهتر است تا به هنگام خرید مشخصات مربوط به محصول را با دقت مطالعه نمایید تا بتوانید گیربکس مناسب فعالیت مورد نظر خود را تهیه نمایید.

مطالبی در مورد کاربرد قیمت گیربکس صنعتی حلزونی در صنعت

کاربردهای زیادی را می توان برای گیربکس حلزونی مطرح کرد ولی با این حال تامین نیروی مورد نیاز برای بالابر های صنعتی از مهم ترین کاربرد های این وسیله است. یکی از امتیازات مهم استفاده از گیربکس حلزونی خاصیت عدم برگشت پذیری این وسیله است که باعث شده است تا بسیار مورد توجه قرار گیرد، این ویژگی مثبت در مواقعی که موتور بالابر دچار مشکل شود بسیار کارایی دارد و می تواند بالابر را در همان محل توقف نگه دارد.

بالابر برای جابجایی بسته های مختلف و حتی نیروی انسانی مورد استفاده قرار می گیرد حال در نظر داشته باشید که اگر موتور بالابر به طور ناگهانی از کار بیفتد چه باید کرد، این موضوع ممکن است حتی منجر به سقوط بالابر و ایجاد خسارت های جانی و مالی زیاد خواهد شد، گیربکس حلزونی به دلیل ویژگی برگشت ناپذیری و قفل شدن می تواند از ایجاد چنین حوادث ناگواری پیشگیری کند و ایمنی بالابر های صنعتی را تا حد زیادی افزایش دهد.

نصب و استفاده از از گیربکس حلزونی نیز بسیار آسان است تا جایی که هیچ محدودیتی در محل نصب این وسیله برای افراد وجود نخواهد داشت. امروزه صنایع مختلفی از این وسیله استفاده می کنند که برای مثال می توان به صنایع غذایی و بسته بندی، ماشین آلات تراش، بالابر و آسانسور، صنایع کاشی و سرامیک و … اشاره کرد.

به هنگام نصب و استفاده از این گیربکس بهتر است به نکات مهمی توجه داشته باشید تا طول عمر این وسیله را افزایش دهید. ابتدا بهتر است محل مناسبی را برای نصب این وسیله در نظر داشته باشید تا که کمترین میزان فشار و ارتعاش به این وسیله وارد شود، لازم است تا از تراز بودن دستگاه اطمینان داشته باشید در غیر این صورت ممکن است در عملکرد دستگاه مشکل ایجاد شود، میزان روغن مورد نیاز دستگاه را با توجه به میزان فعالیت و سختی کار باید تامین نمایید، عدم وجود روغن کافی در گیربکس حلزونی باعث ایجاد مشکلات فنی خواهد شد.

هنگام انتخاب گیربکس باید به چه نکاتی توجه کرد؟

انتخاب و خرید گیربکس حلزونی باید با دقت انجام شود در غیر این صورت ممکن است نمونه بی کیفیت و نامناسب این دستگاه را برای فعالیت های مورد نظر خود خریداری نمایید، قبل از خرید مشتری باید نوع هدف استفاده از این وسیله را مشخص کند تا بتواند گیربکس مناسب برای پیشبرد اهداف خود خریداری کند، گیربکس باید بتواند گشتاور مورد نیاز را تامین کند بنابراین از قبل باید میزان گشتاور تولیدی مورد نیاز برای فعالیت های خود را در نظر داشته باشید.

محیطی که قرار است گیربکس صنعتی در آن نصب شود باید از نظر شرایط دمایی مورد بررسی قرار گیرد چه بسا در برخی از محیط های کاری دمای بسیار سرد و یا گرم عملکرد دستگاه را مختل خواهد کرد و موجب آسیب رساندن به این وسیله خواهد شد. محیط های گرد و خاک تولیدی زیادی نیز دارند حتما باید با استفاده از برخی نکات از گیربکس حلزونی محافظت نمایند تا بازده کاری این وسیله کاهش پیدا نکند. قیمت و کیفیت به طور کلی دو فاکتور مهم هنگام خرید این وسیله است که مشتری باید در نظر داشته باشد، بهتر است تا خرید خود را از مرکز معتبر و شناخته شده انجام دهید.

گیربکس آویز

این وسیله بسیار پرکاربرد امروزه در تمامی صنایع و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. به همین خاطر باید در خرید و انتخاب آن دقت کافی داشته باشید، سرعت و توان ورودی این وسیله را حتما بررسی نمایید. همچنین از میزان گشتاور خروجی این وسیله آگاهی داشته باشید. برخی از صنایع به طور 24 ساعته نیازمند گیربکس حلزونی هستند بنابراین باید وسیله ای را انتخاب نمایند تا توان تولید بسیار بالایی داشته باشد در غیر این صورت گیربکس خریداری شده بعد از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت.

انواع گیربکس حلزونی

کشورهای مختلفی تولید کننده گیربکس حلزونی هستند. در ایران نیز این وسیله ساخته می شود که کارایی و کیفیت آن با نمونه های خارجی برابری می کند. علاوه بر این، از نظر قیمت بسیار مناسب تر از نمونه های خارجی است.

کشور ایتالیا یکی از تولید کننده معروف این وسیله است که توانسته برندهای بسیار پرفروش این گیربکس را وارد بازار کند، سایر کشورهای دنیا نیز از استانداردهای ایتالیا برای ساخت گیربکس صنعتی با کیفیت و با دوام استفاده می کنند.

مدل های مختلف گیربکس حلزونی بر اساس تفاوت هایی که در شافت ورودی و خروجی آنها وجود دارد، دسته بندی می شوند. یکسری از گیربکس های حلزونی تحت عنوان گیربکس جعبه دنده دستی و نام گذاری می شوند، سایز و ابعاد این گیربکس نسبتاً کوچک است به همین دلیل در محیط هایی که فضای کمی وجود دارد به راحتی می توان از آن استفاده کرد، گیربکس حلزونی سری VF دارای شافت ورودی است، میزان صدای تولیدی بسیار کمی دارد زیرا دقت کار این دستگاه بسیار بالا است و اصطکاک بسیار کمی دارد.

گیربکس حلزونی سری MVF یکی دیگر از مدل های گیربکس حلزونی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است، این وسیله به آسانی به الکتروموتور متصل می شود و کار با آن بسیار آسان است از این وسیله در بالابر ها به خوبی می توان استفاده کرد. گیربکس حلزونی سری FC از نظر عملکرد تفاوت چندانی با سایر مدل های گیربکس حلزونی ندارد تنها تفاوتی که دارد شافت موجود در سمت ورودی و خروجی این دستگاه است.

تمام مدل های گیربکس صنعتی را باید بعد از هر دوره استفاده سرویس کرد تا عملکرد آن مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز برخی از قطعات آن تعویض شود تا بازده فعالیت این وسیله کاهش پیدا نکند.

هرچه گیربکس گشتاور تولیدی بالاتری داشته باشد آنگاه ارزش خرید بیشتری نیز خواهد داشت که این موضوع تا حد زیادی به نوع فعالیت این وسیله در صنعت بستگی دارد. روزانه تعداد زیادی از گیربکس های صنعتی مدل جدید وارد بازار می شوند ولی گیربکس حلزونی همچنان کارایی بالای خود را حفظ کرده است.

میزان فروش گیربکس حلزونی نسبت به سایر گیربکس های صنعتی بیشتر است زیرا تعمیر و نگهداری از این وسیله آسان است و به هنگام بروز مشکل می توان سریعاً جهت حل و برطرف کردن آن اقدام کرد.

لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد این وسیله را به الکتروموتور متصل می کنند تا سرعت بیشتری در انجام روند فعالیت های مختلف ایجاد شود.