کمپرسور باد رونیکس

معرفی سیستم های کمپرسور باد رونیکس

سیستم کمپرسور باد رونیکس ، هوای فشرده فشار بالا را با کاهش حجم بعدی برای طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی و خانگی فراهم می کند. آنها تقریباً در هر صنعت به تجهیزات ضروری تبدیل شده اند. به دلیل کارایی بالا ، پارامترهای عملیاتی قابل اجرا و طیف متنوعی از کاربردها ، محبوبیت گسترده ای پیدا کرده اند و هیچ صنعتی بدون سیستم کمپرسور باد رونیکس جمع و جور کامل نیست.

با مقاله خود راهنمایی کنید

اگر برای نوشتن مقاله خود به کمک نیاز دارید ، خدمات حرفه ای مقاله نویسی ما برای کمک به شماست!کمپرسور باد

اطلاعات بیشتر

هدف اصلی این گزارش درک اهمیت سیستم های کمپرسور باد رونیکس است. علاوه بر این ، این گزارش طیف گسترده ای از برنامه ها و فرآیندهای کمپرسور باد رونیکس را پوشش می دهد. انواع مختلف کمپرسورها ، به همراه محاسن و معایب آنها مشخص شده است. پارامترهای مهم عملیاتی همراه با اهمیت آنها در فرآیند فشرده سازی تعریف شده اند.

“هوا آزاد است ، در حالی که هوای فشار بالا فشرده نیست”. صادقانه به این عبارت ، تولید هوای فشرده با فشار بالا یک فرایند اقتصادی و کارآمد نیست. هزینه های اولیه و نگهداری بالا می تواند هزینه کلی کمپرسور را تا حد زیادی افزایش دهد. سیستم های کمپرسور مناسب و نگهداری شده می توانند مصرف انرژی را از 30-50٪ کاهش دهند. مراحل مختلفی برای کاهش مصرف انرژی و افزایش کارایی کلی در این گزارش شرح داده شده است.

برای کاربرد عملی تیزبینی کمپرسور باد رونیکس، یک مطالعه موردی در مورد کمپرسور ELGI که ​​در صنعت سیمان عربستان در حال کار است انجام شده است. با داده های جمع آوری شده از مطالعه ، پارامترهای عملیاتی خاصی محاسبه و استنباط های مربوطه ترسیم شد. در پایان مطالعه ، ما می توانیم وضعیت فعلی کمپرسور را نتیجه بگیریم و جزئیات مراحل خاصی را برای بهبود کارایی و عملکرد کمپرسور شرح دهیم.

آینده سیستم های کمپرسور هوا یک موضوع ثابت تحقیقاتی در بین صنعتگران بوده است. تکنیک های مدرن سیستم های بازیابی حرارت در کمپرسورهای هوا و استفاده از درایو های سرعت متغیر به طور خلاصه شرح داده شده است تا بتواند منظره ای از آینده روشن سیستم های کمپرسور هوا را ارائه دهد.

فصل 1

مقدمه ای بر سیستم های کمپرسور باد رونیکس

در بیشتر کاربردهای صنعتی ، هوای فشرده شده به عنوان “چهارمین ابزار” در نظر گرفته می شود ، و قبل از آن سه برنامه اساسی وجود دارد. آب ، برق و گاز طبیعی. به طور معمول ، كمپرسور هواي ساده يك دستگاه صنعتي است كه با انجام كار روي سيال در حال كار ، يعني هوا يا گاز ، هواي محيط را گرفته و فشار را با كاهش حجم افزايش مي دهد.پمپ کمپرور باد

هدف اصلی استفاده از کمپرسور باد رونیکس تأمین هوای فشار بالا با استفاده از حداقل توان مصرفی است. فشرده سازی می تواند به هر یک از سه روش انجام شود. آدیاباتیک ، ایزوترمال یا پلی استروپیک. برای فرایند فشرده سازی Adiabatic ، فرض بر این است که هیچگونه از دست دادن حرارت یا افزایش سیستم نیست. وقتی دمای هوا در ورودی با دمای هوای فشرده شده در خروجی برابر باشد ، فرایند فشرده سازی ایزوترمال است. به طور معمول ، یک فرآیند فشرده سازی معمول شامل فشرده سازی پلی استروپیک است. فشار ، دما و حجم هوای ورودی و خروجی آن با توجه به شرایط مربوطه متفاوت است. کمترین کار ممکن برای فشرده سازی در فرآیند فشرده سازی آدیاباتیک حاصل می شود زیرا کار خالص انجام شده توسط سیستم صفر است.

همانطور که قبلاً ذکر شد ، هوای فشرده به دلیل کاربردهای متنوع آنها در عملیات مختلف صنعتی و متالورژی ، یک کاربرد محسوب می شود. منبع هوای فشرده تمیز ، راحت ، ایمن و قابل استفاده است. مصارف صنعتی را می توان به دلیل ارتباط آنها با موتورهای هوای فشرده برای عملکرد ابزارهای پنوماتیک ، انتقال مواد اولیه از طریق مجاری ، در ارتباط با مخزن ذخیره هوای فشرده برای کاربردهای آینده دانست.

1.2 پیشینه تاریخی

اولین استفاده مستند از کمپرسور باد رونیکس مربوط به حدود 4 قرن قبل از میلاد است. در آن زمان ، کمپرسور به عنوان “اندام آب” نامیده می شد. اندام آب توسط کتسیبیوس اسکندریه اختراع شد. طرح شامل یک محفظه پر از هوا و آب ، یک پمپ آب ، مجموعه ای از لوله ها در ابعاد مختلف و لوله ها و شیرهای اتصال است. مکانیسم عملکرد نسبتاً ساده بود. با پمپاژ آب به محفظه ، هوا فشرده می شود.  با پیشرفت زمان و فناوری ، پیشرفت ها و نوآوری های مختلفی در اندام آب ایجاد شد.

در سال 1808 ، کمپرسور محوری چند مرحله ای ، طراحی شده توسط جان دامبال ، به کاربردهای صنعتی رسید. با این حال ، این طرح به محبوبیت گسترده ای دست پیدا نکرد زیرا کمپرسور شامل تیغه های متحرک بدون تیغه های ثابت برای انتقال جریان هوا به مرحله فشرده سازی متوالی است.

در طول قرن نوزدهم ، اختراع Roots Blower گامی عظیم بود که منجر به اختراع سیستم های مدرن کمپرسور هوا شد. Philander و Francis Roots با طراحی طوفان Roots ، جایگزینی مناسب برای چرخ آب در آسیاب پشمی خود در نظر گرفتند. ریشه دمنده شامل چندین جفت پروانه است که در جهت مخالف می چرخند.

دکتر Franze Stolze کمپرسور باد رونیکس مدرن را در سال 1900 طراحی کرد. که متشکل از یک کمپرسور جریان محوری چند مرحله ای با محفظه احتراق ، توربین محوری چند مرحله ای همراه با یک احیا کننده برای گرم کردن هوای تخلیه شده با استفاده از گازهای زائد اگزوز است.

1.3 کاربردهای هوای فشرده

هوای فشرده فشار بالا به دلیل کارایی بالا و ماهیت عملیاتی آسان برای کاربردهای صنعتی و خانگی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

تأمین نیرو در تجهیزات بادی یکی از عمده ترین کاربردهای هوای فشرده است. ابزار پنوماتیک سبک تر است ، بر خلاف تجهیزات کارکرد موتور الکتریکی ، قدرت بیشتری را تحویل می دهد و مستعد بارگیری بیش از حد نیست. ابزارهای هوای فشرده می توانند در یک بازه زمانی کوتاه به گشتاور کلی بالا و سرعت بهینه دست پیدا کنند. به دلیل نداشتن شرایط جرقه و گرم شدن کمتر ، در مقایسه با ابزار برقی ایمن تر هستند.

هوای فشرده همچنین برای حمل و نقل مواد اولیه ، فرآیندهای احتراق استفاده می شود. مانند اکسیداسیون ، عملیات ترمودینامیکی ؛ مانند تبرید و برودتی. فرآیندهای فیلتراسیون ، هوادهی و کم آبی نیز توسط هوای فشرده انجام می شود.

کاربردهای غیر صنعتی هوای فشرده شامل حمل و نقل ، معدن و کشاورزی است.

میل لنگ کمپرسور باد
قطعات کمپرسور باد

1.4 اجزای سیستم کمپرسور باد رونیکس

با توجه به کاربردهای متنوع هوای فشرده ، سیستم های کمپرسور هوا دارای طراحی پیچیده و پیچیده ای هستند. سیستم های کمپرسور هوا از تعدادی زیر سیستم و اجزا تشکیل شده اند که شامل کمپرسور هوا ، واحد موتور و محرک ، سیستم های کنترل ، فیلترهای ورودی هوا ، خشک کن های هوا ، کولرهای پس از آن و سایر اجزای مقاوم سازی شده دیگر می باشد.

دریابید که UKEssays.com چگونه می تواند به شما کمک کند!

کارشناسان دانشگاهی ما آماده و منتظر کمک به هر پروژه نوشتاری هستند. از برنامه های مقاله ساده ، تا پایان نامه های کامل ، می توانید تضمین کنید که ما خدماتی کاملاً متناسب با نیازهای شما داریم.

خدمات ما را مشاهده کنید

در حین کارکرد سیستم کمپرسور باد رونیکس، هوای محیط توسط فیلترهای ورودی هوا به داخل سیستم منتقل می شود. موتور و دنده سیستم فشار کمپرسور را افزایش می دهد تا فشار هوا را افزایش دهد. وظیفه اصلی سیستم کنترل یکپارچه تنظیم میزان ورودی هوا و تخلیه هوا از سیستم است.

از تجهیزات تصفیه مانند خشک کن هوا و جدا کننده هوا برای از بین بردن آلاینده ها و تأمین رطوبت و هوای تحت فشار بدون روغن استفاده می شود. سیستم های خروجی و توزیع نقش اصلی انتقال هوای فشرده به منابع مختلف مورد نیاز را دارند. در کاربردهای معمول صنعتی ، هوای تحت فشار برای استفاده در آینده در مخزن هوا یا مخزن ذخیره سازی ذخیره می شود.

اجزای اصلی کمپرسور هوا در زیر شرح داده شده است:

فیلتر هوای ورودی: هوای محیط از طریق فیلترهای هوای ورودی وارد کمپرسور می شود. عناصر فیلتراسیون در فیلترهای ورودی باعث تصفیه ذرات معلق موجود در هوا می شوند. این اجازه می دهد هوای تمیز و خشک به داخل کمپرسور وارد شود.

خنک کننده کمپرسور باد رونیکس: مقدار قابل توجهی گرما در طی فرآیند کمپرسور تولید می شود. در نتیجه ، خنک سازی و روغن کاری سیستم برای کاهش سایش و آسیب دیدن قطعات کمپرسور اجباری است. در نتیجه باعث افزایش کارایی کمپرسور می شود. کمپرسورها به طور معمول با استفاده از هوا ، آب یا روغن (روان کننده) خنک می شوند.

کولرهای بین مرحله ای: کولرهای اینتر به عنوان مبدل های حرارتی عمل می کنند تا درجه حرارت هوا را قبل از ورود به مراحل متوالی فشرده سازی کاهش دهند. این کاهش دما برای کاهش کلی کار فشرده سازی و افزایش بازده کمپرسور از اهمیت بالاتری برخوردار است.

پس از خنک کننده ها: پس از استفاده از کولرها در پایان فرآیند فشرده سازی برای کاهش دمای تخلیه هوا. در طی این مرحله نهایی کار ، با کاهش دما ، رطوبت موجود در هوا متراکم شده و از هوای تخلیه جدا می شود.

جداکننده های هوا: جدا کننده ها به عنوان یک خنک کننده پیشرفته عمل می کنند. آنها نصب می شوند یا بعد از یک کولر داخلی یا بعد از کولر برای خشک کردن هوای تخلیه.

شاتون کمپرسور باد
قطعات کمپرسور باد

خشک کن هوا: به طور معمول ، پس از عبور هوای فشرده از تمام تجهیزات ذکر شده ، هوای تخلیه شده قبل از ذخیره سازی در مخزن به داخل خشک کن هوا منتقل می شود. هوایی که به خشک کن می رسد اشباع شده است. اگر این هوای اشباع شده وارد لوله کشی شود ، می تواند منجر به خوردگی و آسیب رساندن به تجهیزات حمل و نقل شود. رطوبت نسبی (میزان رطوبت) در هوای جوی نسبتاً زیاد است. وقتی این هوا در فشار زیاد فشرده شود ، حجم کمی و دمای بالا را اشغال می کند. در دمای خاص ، تمام رطوبت موجود در هوا متراکم می شود. این دما به عنوان نقطه شبنم شناخته می شود. برای اطمینان از رسیدن هوای بدون رطوبت به محل ذخیره سازی ، این فرآیند در خشک کن هوا چرخ می زند.

تنظیم کننده های فشار / کنترل کننده جریان: PFC تجهیزات کمکی هستند که با تثبیت فشار سیستم ، افت فشار در سیستم را به حداقل می رسانند.

روغن کاری: روغن کاری یک نیاز اساسی برای عملکرد موثر هوای فشرده است. برای روانکاری و خنک کردن قطعات متحرک و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد ، از یک روان کننده استفاده می شود. در برخی از سیستم ها ، روان کننده با فیلتر فشرده و تنظیم کننده جریان فشار مجدداً تجهیز می شود تا سیستمی معروف به Filter Regulator Lubricant (FRL) را ایجاد کند.

گیرنده های هوا: هوای فشرده فشار بالا از سیستم با توجه به تقاضا به مخزن ذخیره یا گیرنده هوا تخلیه می شود. ظرفیت و نوع گیرنده هوا بسته به تقاضای هوای فشرده شده در سیستم متفاوت است. برای تقاضای اسپاسم از هوای فشرده ، یک مخزن با ظرفیت زیاد برای یک کمپرسور باد رونیکس با ظرفیت نسبتاً کم استفاده می شود. علاوه بر این ، یک گیرنده بسته به تقاضا کار می کند ، در نتیجه کار بیش از حد و بار کمپرسور را کاهش می دهد.

سیستم حمل و نقل و توزیع هوا: آخرین مرحله در یک فرآیند فشرده سازی ، توزیع مناسب هوای فشرده به نقاط تقاضا است. یک سیستم توزیع مشترک شامل لوله کشی ، شیرآلات و شیلنگ ها است. برای به حداقل رساندن افت فشار در هنگام توزیع ، ضروری است که طول لوله در حداقل و قطر به حداکثر برسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.