کفکش

نمایندگی فروش کفکش در تهران

طبق آمار بدست آمده توسط سایت های آماری بهترین نماینده فروش و خدمات پس از فروش کفکش های ایرانی و چینی در تهران و بیشترین رضایت مندی مشتریان در گروه صنعتی ایتال سرویس انجام می گردد. مشاوران ایتال سرویس  ، قبل از خرید هر نوع کفکشی ، شما را راهنمایی خواهند كرد، تا بهترین محصول  را با توجه به نیاز خود برگزینید.

ایتال سرویس با بیش از یک دهه فعالیت در تولید،فروش و خدمات پس از فروش انواع کفکش مانند توان تک ،اسپیکو ،راد پمپ،فدک،استریم و …

 

 

کفکش چیست؟

پمپ کفکش یا شناور (یا زیر پمپ ،الکتروموتوری) وسیله ای است که دارای موتور مهر و موم شده هرمتی چسبیده به بدنه پمپ است. کل مونتاژ در مایعات برای پمپاژ غوطه ور می شود. مهمترین مزیت این نوع پمپ این است که مانع از ورود آب به موتور می شود ، پمپ کفکش وصیله ای است که  آب را از سطح پاین به ارتفاع میرساند با دبی بالاتر  مشکلی که با تفاوت زیاد ارتفاع بین پمپ و سطح سیال همراه است. پمپ های غوطه ور در مقابل پمپ های جت که خلا ایجاد می کنند و به فشار اتمسفر متکی هستند ، مایع را به سطح فشار می آورند.

 

پمپ های کفکش با استفاده کفکش از بعضی سازوکارها (به طور معمول متقابل یا چرخش) انجام می شوند و برای انجام کار مکانیکی با حرکت سیال ، انرژی مصرف می کنند. پمپ ها از طریق بسیاری از منابع انرژی ، از جمله کار دستی ، برق  ، موتورها یا نیروی باد ، در اندازه های مختلفی از میکروسکوپی برای استفاده در برنامه های پزشکی تا پمپ های بزرگ صنعتی به کار می روند .

پمپ های کف کش مکانیکی در طیف گسترده ای از کاربردها از جمله پمپ کفکش یا شناور ، فیلتر آکواریوم ، فیلتر حوضچه و هوادهی ، در صنعت اتومبیل برای سرمایش آب و تزریق سوخت ، در صنعت انرژی برای پمپاژ روغن و گاز طبیعی یا برای خنک کننده عملیاتی خدمت می کنند. برجها و سایر اجزای سیستم های گرمایشی ، تهویه و تهویه مطبوع. در صنعت پزشکی از پمپ کفکش یا شناور برای فرآیندهای بیوشیمیایی در ساخت و تولید دارو استفاده می شود و به عنوان جایگزینی مصنوعی برای قسمت های بدن به ویژه پروتز قلب.کفکش می شود.

پمپ کفکش یک یا چند مرحله ای چیست؟

هنگامی که یک محفظه فقط دارای یک پروانه گردان باشد ، به آن پمپ توان تک مرحله ای گفته می شود. هنگامی که یک محفظه شامل دو یا چند پروانه چرخان باشد ، به آن پمپ کفکش یا شناور دو یا چند مرحله ای گفته می شود.

خصوصیات طراحی

دراین سری از کفکش های  از پروانه های جدید استنلس استیل استفاده شده که از خصوصیات این نوع پروانه می توان به بالانس بودن ،وزن نسبتاً کم و یکنواخت ، اشاره کرد همچنین بوشهای ضد سایش طراحی شده که این عوامل باعث عمر بیشتر بلبرینگ و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

شافت  و پیچ از جنس استنلس استیل می باشد. محفظه سیل از محفظه  الکتروموتور بطور کلی جداشده و محفظه سیل به نحوی طراحی شده که باعث تجمع روغن در این محفظه می شود که این مهم عمر بیشتر سیل را سبب می گردد.

همچنین در تولید قطعات نیز از آلیاژهای مخصوص و ریخته گری فشرده بهره گرفته شده وبرای جلو گيري از زنگ زدگی و پوسیدگی توری از جنس پلاستیک تعبیه شده ، این موارد کیفیت بهتر و بالاتر پمپ را باعث می شوند.

روتور و استاتور نیز، ازورق سیلیس دار مرغوب و درجه یک تهیه شده و از لحاظ اندازه و سایزهای داخلی و بیرونی، مطابق با استانداردهای بین المللی می باشد .

تعمیرات کفکش

آموزش شروع به کار کفکش عنوان است

برای شروع به کار کردن کفکش حتما ابتدا باید سیم دستگاه را آپارت کنید. از سیم های مرغوب و مناسب استفاده کنید. دستگاه را با زنجیر وارد چاه کنید. از لوله های مناسب استفاده کنید. از کفکش با ارتفاع مناسب استفاده کنید. در صورت استفاده از کفکش 3 فاز از کنترل فاز و جعبه برق استفاده کنید. از توری برای جلو گیری از ورود سنگ به پروانه استفاده کنید. آب شور عمر کفکش را کم میکند. از کفکش های استاندارد استفاده نمایید هنگام بروز مشکل کفکش را برای سرویس به شرکت دهید از خشک کار کردن کفکش خود داری نمایید

اندازه گیری پمپ کفکش

چگونه پمپ کفکش مناسب را برای سیستم خود انتخاب کنم؟

برای اندازه گیری درست یک پمپ ، باید میزان آبدهی مورد نیاز خود و میزان ارتفاع مورد نیاز خود را تعیین کنید.

میزان جریان: میزان آب که طی یک زمان معین از طریق پمپ حرکت می کند (اندازه گیری آن با گالن در دقیقه یا GPM) است.

ارتفاع آب: به مقدار بالابر مورد نیاز به عنوان Total Dynamic Head (TDH) گفته می شود.

چگونه محاسبه کنیم ارتفاع کفکش؟

تعدادی روش مختلف برای تعیین میزان جریان مطلوب وجود دارد. نکته اصلی انتخاب پمپ اندازه مناسب ، تشخیص گالن در دقیقه از آب مورد نیاز در دوره های اوج است. اگرچه روشهای مختلفی برای محاسبه جریان وجود دارد ، به طور کلی ، شورای سیستم های آب انتخاب یک سیستم مسکونی را در کل مصرف گالن در طی یک دوره تقاضای حداکثر هفت دقیقه ای پایه گذاری می کند. به عنوان نمونه ، یک روش جریان مطلوب را در 7 GPM برای یک خانه 1 حمام و 17 GPM برای خانه با 3 یا 4 حمام محاسبه می کند. پس از تعیین سرعت جریان مورد نظر خود ، اطمینان حاصل کنید که چاه شما قادر به پشتیبانی از آن است.

اندازه گیری پمپ کفکش

چگونه پمپ کفکش مناسب را برای سیستم خود انتخاب کنم؟

برای اندازه گیری درست یک پمپ ، باید میزان آبدهی مورد نیاز خود و میزان ارتفاع مورد نیاز خود را تعیین کنید.

میزان جریان: میزان آب که طی یک زمان معین از طریق پمپ حرکت می کند (اندازه گیری آن با گالن در دقیقه یا GPM) است.

ارتفاع آب: به مقدار بالابر مورد نیاز به عنوان Total Dynamic Head (TDH) گفته می شود.

چگونه محاسبه کنیم ارتفاع کفکش؟

تعدادی روش مختلف برای تعیین میزان جریان مطلوب وجود دارد. نکته اصلی انتخاب پمپ اندازه مناسب ، تشخیص گالن در دقیقه از آب مورد نیاز در دوره های اوج است. اگرچه روشهای مختلفی برای محاسبه جریان وجود دارد ، به طور کلی ، شورای سیستم های آب انتخاب یک سیستم مسکونی را در کل مصرف گالن در طی یک دوره تقاضای حداکثر هفت دقیقه ای پایه گذاری می کند. به عنوان نمونه ، یک روش جریان مطلوب را در 7 GPM برای یک خانه 1 حمام و 17 GPM برای خانه با 3 یا 4 حمام محاسبه می کند. پس از تعیین سرعت جریان مورد نظر خود ، اطمینان حاصل کنید که چاه شما قادر به پشتیبانی از آن است.

سایز لوله کفکش

کفکش ها معمولا 1.1/4 اینچ 2 اینچ 3 اینچ 4 اینچ هستند.

پمپ های کفکش مثبت

کفکش

یک پمپ جابجایی مثبت با به دام انداختن یک مقدار ثابت و مجبور کردن (جابجایی) آن حجم به دام افتاده در لوله تخلیه ، حرکت سیال را انجام می دهد

.

بعضی از پمپ های کفکش جابجایی مثبت از حفره در حال گسترش در طرف مکش و کاهش حفره در طرف تخلیه استفاده می کنند. مایع با پوسیدگی حفره در طرف مکش به داخل پمپ جریان می یابد و با فروپاشی حفره مایع از تخلیه خارج می شود. حجم از طریق هر چرخه کار ثابت است.

رفتار و ایمنی پمپ کفکش جابجایی مثبت

پمپ های جابجایی مثبت ،کفکش برخلاف پمپ های گریز از مرکز یا روتین پویا ، از نظر تئوری بدون توجه به فشار تخلیه ، می توانند همان سرعت را با سرعت معین (RPM) تولید کنند. بنابراین ، پمپ های جابجایی مثبت ماشین های جریان ثابت هستند. با این حال ، افزایش جزئی در نشت داخلی با افزایش فشار مانع از سرعت جریان ثابت می شود.

کارایی پمپ کفکش

پمپ کف کش جابجایی مثبت نباید در برابر دریچه بسته در قسمت تخلیه پمپ کار کند ، زیرا هیچ سر خاموش مانند پمپ های گریز از مرکز ندارد. پمپ جابجایی مثبت که در برابر دریچه تخلیه بسته کار می کند ، همچنان جریان ایجاد می کند و فشار در خط تخلیه افزایش می یابد تا این که خط متلاشی شود ، پمپ به شدت آسیب دیده یا هر دو را افزایش دهد.

یک شیر تسکین یا ایمنی در سمت تخلیه پمپ جابجایی مثبت ضروری است. دریچه تسکین می تواند داخلی یا خارجی باشد. سازنده پمپ به طور معمول این گزینه را دارد که شیرهای رهایی داخلی یا ایمنی را تأمین کند. دریچه داخلی معمولاً فقط به عنوان احتیاط ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد. یک دریچه تسکین دهنده خارجی در خط تخلیه ، با بازگشت خط به خط مکش یا مخزن تأمین ، ایمنی بیشتری را ایجاد می کند.

پمپ کف کش پروانه ای

این پمپ ها با استفاده از مکانیسم چرخشی ،کفکش مایع را جابجا می کنند و خلاء ایجاد شده را جذب می کند و در مایع جذب می شود

مزایا: پمپ های دوار بسیار کارآمد هستند  زیرا می توانند با افزایش ویسکوزیته مایعات بسیار چسبناک با سرعت بیشتر جریان داشته باشند.

اشکالاتی: ماهیت پمپ نیاز به تمیزکاری بسیار نزدیک بین پمپ چرخان و لبه بیرونی دارد و باعث می شود تا آن را با سرعت کم و آهسته بچرخید. اگر پمپ های دوار با سرعت زیاد کار کنند ، مایعات باعث فرسایش می شوند که در نهایت باعث ایجاد شکاف های بزرگ شده ای می شوند که مایع از آن عبور می کند و این باعث کاهش کارایی می شود.

پمپ های جابجایی مثبت دوار در 5 نوع اصلی قرار می گیرند:

پمپ های کف کش دنده ای – نوع ساده ای از پمپ چرخشی که در آن مایع بین دو چرخ دنده قرار دارد

پمپ های پیچ گوشتی – شکل داخلی این پمپ معمولاً دو پیچ است که به یکدیگر وصل می شوند تا مایع را پمپاژ کنند.

پمپ های کفکش چرخشی پره

پمپ های دیسک توخالی (که به عنوان پمپ های دیسک اکسنتریک یا پمپ های دیسک چرخشی توخالی نیز شناخته می شوند) ، مشابه کمپرسورهای پیمایش ، اینها دارای روتور استوانه ای هستند که در یک محفظه دایره ای محصور شده است. همانطور که روتور تا حدودی در گردش و چرخش است ، مایع را بین روتور و پوشش بدست می آورد و مایع را از طریق پمپ ترسیم می کند. این ماده برای مایعات بسیار چسبناک مانند فرآورده های نفتی استفاده می شود و همچنین می تواند فشارهای زیادی تا 290 psiرا پشتیبانی کند.

پمپ های کف کش لرزش مانند کمپرسورهای خطی ، دارای یک اصل کارکرد مشابه هستند. آنها با استفاده از یک پیستون با بار بهار با یک الکترومغناطیس متصل به جریان AC از طریق یک دیود کار می کنند. پیستون با فنر تنها قسمت متحرک است و در مرکز الکترومغناطیس قرار می گیرد.کفکش در طی چرخه مثبت جریان AC ، دیود به انرژی اجازه می دهد تا از الکترومغناطیس عبور کند ، و یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند که پیستون را به عقب حرکت می دهد ، فنر را فشرده می کند و مکش ایجاد می کند. در طی چرخه منفی جریان AC ، دیود مسدود جریان را به سمت الکترومغناطیس می گذارد و اجازه می دهد تا فنر بدون فشار باشد ، حرکت پیستون را حرکت داده و مایع و فشار تولید مثل پمپ معکوس را پمپاژ کند. به دلیل کم هزینه بودن ، در ماشین های اسپرسو ارزان قیمت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال ، پمپ های ارتعاش بیش از یک دقیقه نمی توانند کار کنند ، زیرا باعث ایجاد گرمای زیادی می شوند. کمپرسورهای خطی این مشکل را ندارند ، زیرا می توانند توسط مایعات کار (که اغلب مبرد هستند) خنک شوند.

پمپ های جابجایی مثبت

انواع پمپ کفکش

 1. پمپ کفکش خروجی از بقل

  پمپ های برقی قابل حمل ، پمپ های سانتریفیوژ چند مرحله ای هستند که در یک موقعیت عمودی کار می کنند. مایعات ، توسط پروانه تسریع می شوند ، انرژی پویایی خود را در دیفیوزر که در آن تبدیل انرژی جنبشی به انرژی فشار انجام می شود ، از دست می دهند. این مکانیسم اصلی عملیاتی پمپهای جریان شعاعی و مختلط است. در HSP ، موتور یک موتور هیدرولیک است و نه یک موتور الکتریکی ، و ممکن است چرخه بسته (نگه داشتن مایعات نیرو از مایعات تولید شده) یا چرخه باز (مخلوط کردن مایع نیرو با کارفرمای مایع تولیدی ، با جداسازی سطح) باشد.

شافت پمپ توسط یک جفت مکانیکی در قسمت پایین پمپ به جداکننده گاز یا محافظ وصل می شود. مایعات از طریق صفحه ورودی وارد پمپ شده و توسط مراحل پمپ برداشته می شوند. بخش های دیگر شامل یاتاقان های شعاعی (بوشینگ) است که در طول شافت توزیع می شوند و پشتیبانی شعاعی به شافت پمپ می دهند. یاتاقان رانش اختیاری بخشی از نیروهای محوری ناشی از پمپ را به خود اختصاص می دهد ، اما بیشتر این نیروها توسط یاتاقان تحت فشار محافظ جذب می شوند.

همچنین پمپ های غوطه وری از نوع پیچ وجود دارد ، یک پیچ فولادی وجود دارد که به عنوان یک عنصر کار در آنها استفاده می شود. پیچ اجازه می دهد تا پمپ در آب با محتوای شن بالا و سایر ناخالصی های مکانیکی کار کند.

  2.کفکش خروجی از بالا

این نوع کفکش های مناسب برای چاه های باریک(دستگاهی)هستند خصوصیات این کفکشها باریک بودن این محصول است.

پمپ های غوطه وری در تولید روغن برای تولید فرم نسبتاً کارآمد “آسانسور مصنوعی” استفاده می شود ، قادر به فعالیت در طیف گسترده ای از سرعت و عمق جریان است.  با کاهش فشار در پایین چاه (با پایین آمدن فشار جریان پایین کف ، یا افزایش افت فشار) ، می توان به طور قابل توجهی روغن بیشتری از چاه در مقایسه با تولید طبیعی تولید کرد. [نیاز به استناد] پمپ ها به طور معمول از طریق برق کار می کنند. به عنوان پمپ های برقی قابل حمل (ESP) یا اگر از هیدرولیک استفاده می شود ، به آنها به عنوان پمپ های هیدرولیک زیر آب (HSP) گفته می شود.

سیستم های ESP از هر دو مؤلفه سطحی (در محل تولید ، به عنوان مثال یک سکوی روغن) و اجزای زیر سطح (که در سوراخ چاه قرار دارد) تشکیل شده است. اجزای سطح شامل کنترلر موتور (اغلب یک کنترل کننده سرعت متغیر) ، کابل های سطح و ترانسفورماتور است. اجزای زیرسطحی با اتصال به انتهای فرورفتگی یک رشته لوله ، در حالی که در سطح هستند مستقر می شوند و سپس به همراه لوله به داخل چاه می رسند.

منبع جریان متناوب ولتاژ بالا (3 تا 5 کیلو ولت) در سطح سطح موتور موتور زیرسطحی را هدایت می کند. به تازگی ، ESP ها به دلیل نیاز به کابل برقی که از مبدا به موتور منتقل می شد ، هزینه ی زیادی برای نصب داشتند. این کابل باید در اطراف لوله اتصالی پیچیده شده و در هر اتصالی وصل شود. بند ناف لوله های جدید سیم پیچ اجازه می دهد تا لوله کشی و کابل برق با یک واحد لوله کویل معمولی مستقر شوند. کابل های سنسور و داده های کنترل نیز ممکن است گنجانده شود.

اجزای زیرسطحی معمولاً شامل یک قسمت پمپ و یک قسمت موتور است که موتور سوراخ از پمپ دارد. موتور شافتی را چرخانده و به نوبه خود ، پروانه های پمپ را می چرخاند تا مایع را از طریق لوله تولید به سطح خود برساند. این اجزاء باید با اطمینان در دمای بالا تا 300 درجه فارنهایت (149 درجه سانتیگراد) و فشارهای زیاد تا 5000 psi (34 مگاپاسکال) کار کنند ، از چاههای عمیق تا 12000 پا (3.7 کیلومتر) در اعماق و با نیاز انرژی بالا حداکثر 1000 اسب بخار (750 کیلووات). پمپ خود یک واحد چند مرحله ای است که تعداد مراحل آن با توجه به نیازهای عملیاتی تعیین می شود. هر مرحله شامل پروانه ای و پراکندگی است. هر پروانه به شافت چرخان وصل می شود و مایعات را از نزدیکی شافت به صورت شعاعی به بیرون شتاب می دهد. سپس مایع وارد یک دیفیوزر غیر دوار می شود ، که به شافت وصل نشده است و حاوی ون هایی است که مایع را به سمت شافت هدایت می کنند. پمپ ها از قطر 90 میلی متر (3.5 اینچ) تا 254 میلی متر (10 اینچ) وارد می شوند و طول آنها بین 1 متر (3 فوت) و 8.7 متر (29 فوت) متغیر است. موتور مورد استفاده برای رانندگی پمپ معمولاً یک موتور القایی قفس سنجابی سه فاز است و دارای قدرت نامگذاری پلاستیک در محدوده 7.5 کیلو وات تا 560 کیلو وات (در 60 هرتز) است.

مجامع ESP همچنین ممکن است شامل موارد زیر باشد: مهر و موم های متصل به محور بین موتور و پمپ. صفحه برای رد ماسه؛ و جداکننده های سیال در ورودی پمپ که گاز ، روغن و آب را از هم جدا می کند. ESP ها به طرز چشمگیری کارایی کمتری دارند که کسری قابل توجهی از گاز ، بیش از حدود 10٪ حجم در ورودی پمپ دارند ، بنابراین جدا کردن گاز از روغن قبل از پمپ می تواند مهم باشد. برخی از ESP ها دارای یک جداکننده آب است که اجازه می دهد تا مجدداً آب از زیر آب فرو رود. از آنجا که برخی از چاه ها تا 90٪ آب تولید می کنند و بالابر مایعات هزینه ای قابل توجه است ، تزریق دوباره آب قبل از بلند کردن آن می تواند باعث کاهش مصرف انرژی و بهبود اقتصاد شود با توجه به سرعت چرخش زیاد ESP ها تا 4000 دور در دقیقه (67 هرتز) و پاک کننده های محکم ، آنها نسبت به مواد جامد مانند شن بسیار تحمل نمی کنند.

حداقل 15 مارک ESP میدان نفتی وجود دارد که در سراسر جهان استفاده می شود.

تاریخچه پمپ کفکش

یک نوع پمپ که در سراسر جهان معمول بود پمپ آب دستی یا “پمپ پارچ” بود. معمولاً در روزهای قبل از لوله کشی آب ، بر روی چاههای آب جامعه نصب می شد.

در بخش هایی از جزایر بریتانیا ، اغلب به آن پمپ محوطه سازی گفته می شد. اگرچه چنین پمپ های جامعه دیگر متداول نیست ، مردم هنوز از پمپ عبارت parish برای توصیف مکان یا تالار گفتگو در مورد موضوعات مورد علاقه محلی استفاده می کردند.

از آنجا که آب پمپ های پارچ به طور مستقیم از خاک کشیده می شود ، بیشتر مستعد آلودگی هستند. اگر چنین آب تصفیه و تصفیه نشود ، مصرف آن ممکن است منجر به بیماری های دستگاه گوارش یا سایر بیماری های ناشی از آب شود. یک مورد بدنام شیوع وبا در سال 1854 Broad Street است. در آن زمان مشخص نشده بود که چگونه وبا منتقل می شود ، اما پزشک جان اسنو مشکوک به آب آلوده و داشتن پمپ عمومی بود که به گمان او حذف شده بود. شیوع آن فروکش کرد.

پمپ های جامعه دستی مدرن پایدارترین گزینه کم هزینه برای تأمین آب سالم در تنظیمات فقیر منابع ، اغلب در مناطق روستایی در کشورهای در حال توسعه محسوب می شوند. پمپ دستی دسترسی به آبهای زیرزمینی عمیق تر را باز می کند که غالباً آلوده نیستند و همچنین با محافظت از منبع آب در مقابل سطل های آلوده ، ایمنی چاه را بهبود می بخشد. پمپ هایی مانند پمپ Afridev به گونه ای طراحی شده اند که از نظر ساخت و نصب ارزان قیمت بوده و با داشتن قطعات ساده قابل نگهداری هستند. با این حال ، کمبود قطعات یدکی برای این نوع پمپ ها در برخی از مناطق آفریقا از ابزار آنها برای این مناطق کاسته شده است.

انواع کفکش

مکش و بالابر در هنگام پمپاژ مایعات از ملاحظات مهم هستند. مکش فاصله عمودی بین مایع که باید پمپ شود و مرکز پمپ باشد ، در حالی که آسانسور فاصله عمودی بین پمپ و نقطه تحویل است. عمق پمپ دستی که از آن مکیده می شود با فشار جوی تا عمق کاری کمتر از 7 متر محدود می شود. بلندی که پمپ دستی در آن بالا می رود با توانایی پمپ و بهره بردار در بالا بردن وزن در لوله تحویل کنترل می شود. بنابراین همان پمپ و اپراتور قادر به دستیابی به آسانسور بیشتر با لوله قطر کوچکتر از لوله های با قطر بزرگتر خواهند بود.

علاوه بر استفاده از آنها در ترسیم آب از منابع آب زیرزمینی کم عمق برای تأمین آب ، نسخه دیگری از پمپ مکش دستی ، با بالابر کم و تحویل بالا ، در اواخر قرن نوزدهم برای استفاده به عنوان پمپ bilge کشتی (برای کوچکتر کشتی های ساحلی) و به عنوان پمپ پیمانکار سایت ساختمان. به عنوان پمپ تخلیه شناخته می شد.  یکی از تولیدکنندگان که این محصول را از اواخر دهه 1880 به بعد تا اوایل قرن بیستم نشان داد ، شرکت تولیدی گولدز بود.

قدرت پمپ کفکش

در جایی که لازم است آب را به ارتفاع بالاتر از آن که پمپ مکش یا آسانسور به طور مؤثر کار می کند (حدود 7 متر) یا فشار را بالا ببرد ، بالا ببرید یا فشار را بالا ببرید تا با نیرویی قوی مانند از طریق آتش ، از نازل خارج شود. شیلنگ ، ممکن است از پمپ نیرو استفاده شود. مانند پمپ مکش ، در فرم دستی آن به یک اپراتور برای پمپاژ دسته متکی است. تفاوت در این است که پس از مکش آب از طریق شیر پایین (در نتیجه بالا بردن پیستون که به دسته متصل است) ، وسیله خروج آن از طریق لوله یا نازل در کنار سیلندر اصلی است. هنگامی که پیستون یا پیستون مجدداً بر روی سکته مغزی فرو می رود ، آب هنگامی که آن را از زیر دریچه پایین تر کشیده و در آن به دام انداخته اید ، از بیرون خارج می شود.

پمپ کفکش دستی

پمپ های دستی و دسترسی به آب تمیز
یک  جوان آب را از یک سگ دستی در روستای خود پمپ می کند.
یک پمپ روستا می تواند آب آشامیدنی ایمن را تأمین کند.
در نوامبر 2002 ، کمیته حقوق اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی ملل متحد ادعا کرد که دسترسی به آب سالم و تمیز فراتر از طبقه بندی آب به عنوان کالای اقتصادی است. این کمیته بر حق اساسی دسترسی کافی به آب تمیز برای مصارف خانگی و شخصی تأکید کرده است. با توجه به این موضوع ، تولید کنندگان پمپ های آب ، مانند تولید شده توسط GOAZ Development در مالزی ، طیف گسترده ای از مشتریان بالقوه را دارند: دولت ها ، غیر – سازمان های دولتی ، گروه های مردم ، گروه های جامعه و سایر سازمان های مختلف که علاقمند به توسعه دسترسی به آب های زیرزمینی هستند.

کفکش استیل

0.75 H.P. برای پمپ آب زیرزمینی از پمپ چاههای چاهک استفاده شده است.
پمپ غوطه وری (یا زیر پمپ ، پمپ برقی الکتریکی (ESP)) وسیله ای است که دارای موتور بسته شده هرمتی نزدیک به بدنه پمپ است.

کل مونتاژ در مایعات برای پمپاژ غوطه ور می شود. مهمترین مزیت این نوع پمپ این است که مانع از کاویتاسیون پمپ می شود ، مشکلی که با تفاوت زیاد ارتفاع بین پمپ و سطح سیال همراه است. پمپ های غوطه ور در مقابل پمپ های جت که خلا ایجاد می کنند و به فشار اتمسفر متکی هستند ، مایع را به سطح فشار می آورند.

زیردریایی ها از مایع تحت فشار از سطح سطح استفاده می کنند تا موتور هیدرولیک را به سمت موتور اتومبیل بریزید ، نه موتور الکتریکی ، و در کاربردهای روغن سنگین با آب گرم به عنوان سیال محرک استفاده می شود.

اصل کار
پمپ های برقی قابل حمل ، پمپ های سانتریفیوژ چند مرحله ای هستند که در یک موقعیت عمودی کار می کنند. مایعات ، توسط پروانه تسریع می شوند ، انرژی پویایی خود را در دیفیوزر که در آن تبدیل انرژی جنبشی به انرژی فشار انجام می شود ، از دست می دهند.

این مکانیسم اصلی عملیاتی پمپهای جریان شعاعی و مختلط است. در HSP ، موتور یک موتور هیدرولیک است و نه یک موتور الکتریکی ، و ممکن است چرخه بسته (نگه داشتن مایعات نیرو از مایعات تولید شده) یا چرخه باز (مخلوط کردن مایعات نیرو با کارفرمای مایع تولیدی ، با جداسازی سطح) باشد.

شافت پمپ توسط یک جفت مکانیکی در قسمت پایین پمپ به جداکننده گاز یا محافظ وصل می شود. مایعات از طریق صفحه ورودی وارد پمپ شده و توسط مراحل پمپ برداشته می شوند. بخش های دیگر شامل یاتاقان های شعاعی (بوشینگ) است که در طول شافت توزیع می شوند و پشتیبانی شعاعی به شافت پمپ می دهند. یاتاقان رانش اختیاری بخشی از نیروهای محوری ناشی از پمپ را به خود اختصاص می دهد ، اما بیشتر این نیروها توسط یاتاقان تحت فشار محافظ جذب می شوند.

کفکش (شناور): چیست؟

پمپ زیر آب: چیست؟

روش های مختلفی برای تأمین آب خانه شما وجود دارد. متداول ترین آن در شبکه توزیع شهرداری شما است. با این حال ، بسیاری از ایرانی ها در باغ خود چاه یا گمانه دارند و از آنها به عنوان منبع آب استفاده می کنند. برای بازیابی آب از این منابع ، به کفکش (شناور ) نیاز دارید . در واقع ، چاه ها و گمانه ها برای انتقال آب به خانه های خود به این نوع شناور ور نیاز دارند.

پمپ شناور

شاید شما به خوبی و یا گمانه در باغ خود را و می خواهید به استفاده از آن در خانه خود؟ بنابراین برای بازیابی آن به پمپ آب نیاز دارید. پمپ شناور ایده آل برای پمپاژ آب به عمق خاص است. عموماً ، در عمق بیش از 7-8 متر ، شما به یک پمپ شناور احتیاج دارید. در زیر 8 متر ، به جای آن از پمپ سطح استفاده کنید. بنابراین برای چاه عمیق یا گمانه ایده آل است.

ترکیب پمپ شناور

پمپ شناور برای تأمین خانه یا آب پاش باغ استفاده می شود.  همچنین می توان از آنها برای آبیاری استفاده کرد.  به طور کلی ، آنها با  تقویت کننده  (مخزن مثانه) همراه هستند .  به طور خاص تنظیم سرعت جریان و فشار را ممکن می سازد.  پمپ شناور با یک موتور الکتریکی کار می کند ، که به راحتی قدرت پمپاژ یک مایع را فراهم می کند.  آب پمپاژ شده از طریق لوله ای ارسال می شود که مایع را برای درمان به شبکه شما هدایت می کند.

توجه داشته باشید که پمپ مدتی در آب می ماند.  علاوه بر این ، این آب می تواند خورنده و یا آلوده باشد ، که می تواند به پمپ آسیب برساند.  بدن پمپ است بنابراین معمولا در فولاد ضد زنگ به مقاومت در برابر آب، با مهر و موم کامل.  این سیستم خنک کننده ندارد ، زیرا دارای سیستم خود مختار است.  به لطف کاپوت موتور توسط مایعی که مستقیماً از آن عبور می کند خنک می شود.  شناور بودن پمپ ، مانند پمپ سطح ، آلودگی صوتی ایجاد نمی کند.  

پمپ شناور برای چاه ها و گمانه ها

شما آن را دریافت کرده اید ، اگر یک چاه عمیق یا یک گمانه دارید و می خواهید از آن استفاده کنید ، به یک پمپ زیر آب نیاز دارید.  با این حال ، شما نباید اولین پمپی را که در اینترنت پیدا می کنید ، مصرف کنید.  در واقع ، مهم است که اندازه ، عمق ، بلکه جریان مورد نیاز را نیز در نظر بگیرید.  پمپ خوب ، پمپ کفکش ، چگونه پمپ زیر آب مناسب را انتخاب کنیم؟

بلکه چاه های عمیق است

از پمپ چاه برای تأمین آب آشامیدنی خانگی (بعد از تصفیه) یا آبیاری استفاده می شود. این پمپ در ته چاه غوطه ور شده و توسط کابل برق متصل می شود. بسته به ظرفیت مکش می تواند با هر ذخیره سازگار شود. بنابراین آب جمع شده و حمل می شود. لازم به ذکر است که این پمپ ها به طور کلی برای آب زلال ، بدون ذرات بزرگ تهیه می شوند. اگر این مورد است ، به یاد داشته باشید که از پمپ به ویژه در برابر شن محافظت کنید . بنابراین لازم است کیفیت آب موجود در چاه شناسایی شود. برای جریان ، فشار و هد مانومتری کل یکسان است. این همان چیزی است که به شما امکان می دهد پمپ خود را به خوبی انتخاب کنید. پمپ را می توان با مخزن مثانه ، فشار سنج و شیر برگشتی تکمیل کرد.

پمپ از یک شناور

پمپ کفکش یا شناور برای جمع آوری آب از عمق زیاد استفاده می شود. پمپ کفکش یا شناور معابر باریکی هستند که اغلب از لوله های PVC ساخته شده اند  .  در انتها ، یک میز یا یک ذخیره گاه طبیعی وجود دارد.  معمولاً این آب باران است که به سطح آب به سطح آب نفوذ کرده است.  این آب مملو از رسوب می تواند برای جلوگیری از یافتن شن و ماسه در آن فیلتر شود.  در این حالت باید از پمپ محافظت شود تا آسیبی به آن وارد نشود.  بنابراین این آب برای مصرف انسان مناسب نیست.  می تواند برای آبیاری ، ماشین لباسشویی یا توالت استفاده شود.  یک گمانه بسیار عمیق است ، حتی عمیق تر از یک چاه است که به طور کلی حداکثر به 20 متر می رسد.

سرعت جریان گمانه نیز بسیار بیشتر است.  بنابراین ما به یک پمپ کفکش یا شناور نیاز داریم که می تواند به یک گمانه وارد شود .  آنها طولانی تر ، فولاد ضد زنگ هستند و  تخلیه ارتفاع زیادی را پذیرفته اند  .  فشار و جریان مورد نیاز پمپ باید به طور دقیق تعیین شود.  توجه داشته باشید که موتور سیستم خنک کننده ندارد ، این آب است که هنگام پمپاژ به طور طبیعی موتور الکتریکی را خنک می کند.  همچنین توصیه می شود یک جعبه کمبود آب نصب کنید تا از خشک شدن پمپ گمانه جلوگیری شود.

کنترل پمپ شناور شما

همیشه بسته به نیاز خود ، به خصوص جریان و فشار آب ، می توانید یک مخزن مثانه نصب کنید . این به عنوان تقویت کننده نیز شناخته می شود. مخزن امکان کنترل پمپ غوطه ور و کنترل فشار با کلید فشار را فراهم می کند. کنترل پمپ شما همچنین باعث می شود که به لطف آب موجود در مثانه ، تحریک موتور الکتریکی پمپ محدود شود. زیرا بله ، مثانه حجم مشخصی از آب را جمع می کند و آن را تحت فشار نگه می دارد. به طور معمول بالون حدود 30٪ از ظرفیت کل خود را ذخیره می کند ، بقیه هوا تحت فشار است. وجود دارد پمپ کفکش یا شناور مختلف از 24 تا 1000L، سوئیچ فشار، فشار سنج، شیر و اتصالات.

به طور کلی هر پمپ باید توسط یک دیفرانسیل تک فاز (220 ولت) یا در حالت ایده آل توسط یک قطع کننده مدار مغناطیسی-حرارتی (230 / 380V سه فاز و 230 ولت تک فاز) محافظت شود ، که به شما اجازه می دهد ، بر خلاف دیفرانسیل ساده ، موتور را در برابر اضافه بار مکانیکی محافظت کنید. (به عنوان مثال گرفتگی پروانه پمپ).

Pump & Motor تعداد زیادی پمپ شناور از انواع مختلف را ارائه می دهد. کاتالوگ ما پمپ های با کیفیت بالا و بهترین قیمت را ذکر کرده است. همزمان ، مقالات مختلف ما را در وبلاگ ما پیدا کنید تا پمپ های مختلف آب را کشف کنید. دریغ نکنید از طریق تلفن یا از طریق چت با ما تماس بگیرید!

همچنین پمپ های غوطه وری از نوع پیچ وجود دارد ، یک پیچ فولادی وجود دارد که به عنوان یک عنصر کار در آنها استفاده می شود. پیچ اجازه می دهد تا پمپ در آب با محتوای شن بالا و سایر ناخالصی های مکانیکی کار کند.

در چاه های روغن استفاده کنید
پمپ کفکش یا شناور در تولید روغن برای تولید فرم نسبتاً کارآمد “آسانسور مصنوعی” استفاده می شود ، قادر به فعالیت در طیف گسترده ای از سرعت و عمق جریان است. با کاهش فشار در پایین چاه (با پایین آمدن فشار جریان پایین کف یا افزایش افت فشار) ، می توان به طور قابل توجهی روغن بیشتری از چاه در مقایسه با تولید طبیعی تولید کرد. به عنوان پمپ های برقی قابل حمل (ESP) یا اگر از هیدرولیک استفاده می شود ، به آنها به عنوان پمپ های هیدرولیک زیر آب (HSP) گفته می شود.

سیستم های ESP از هر دو مؤلفه سطحی (در محل تولید ، به عنوان مثال یک سکوی روغن) و اجزای زیر سطح (که در سوراخ چاه قرار دارد) تشکیل شده است. اجزای سطح شامل کنترلر موتور (اغلب یک کنترل کننده سرعت متغیر) ، کابل های سطح و ترانسفورماتور است. اجزای زیرسطحی با اتصال به انتهای سراشیبی یک رشته لوله ، در حالی که در سطح هستند مستقر می شوند و سپس به همراه لوله به داخل چاه می رسند.

منبع جریان متناوب ولتاژ بالا (3 تا 5 کیلو ولت) در سطح سطح موتور موتور زیرسطحی را هدایت می کند. به تازگی ، ESP ها به دلیل نیاز به کابل برقی که از مبدا به موتور منتقل می شد ، هزینه ی زیادی برای نصب داشتند. این کابل باید در اطراف لوله اتصالی پیچیده شده و در هر اتصالی وصل شود.

بند ناف لوله های جدید سیم پیچ اجازه می دهد تا لوله کشی و کابل برق با یک واحد لوله کویل معمولی مستقر شوند. کابل های سنسور و داده های کنترل نیز ممکن است گنجانده شود.

اجزای زیرسطحی معمولاً شامل یک قسمت پمپ و یک قسمت موتور است که موتور سوراخ از پمپ دارد. موتور شافتی را چرخانده و به نوبه خود ، پروانه های پمپ را می چرخاند تا مایع را از طریق لوله تولید به سطح خود برساند. این اجزاء باید با اطمینان در دمای بالا تا 300 درجه فارنهایت (149 درجه سانتیگراد) و فشارهای زیاد تا 5000 psi (34 مگاپاسکال) کار کنند ، از چاههای عمیق تا 12000 پا (3.7 کیلومتر) در اعماق و با نیاز انرژی بالا حداکثر 1000 اسب بخار (750 کیلووات). پمپ خود یک واحد چند مرحله ای است که تعداد مراحل آن با توجه به نیازهای عملیاتی تعیین می شود.

هر مرحله شامل پروانه ای و پراکندگی است. هر پروانه به شافت چرخان وصل می شود و مایعات را از نزدیکی شافت به صورت شعاعی به بیرون شتاب می دهد. سپس مایع وارد یک دیفیوزر غیر دوار می شود ، که به شافت وصل نشده است و حاوی ون هایی است که مایع را به سمت شافت هدایت می کنند.

پمپ ها از قطر 90 میلی متر (3.5 اینچ) تا 254 میلی متر (10 اینچ) وارد می شوند و طول آنها بین 1 متر (3 فوت) و 8.7 متر (29 فوت) متغیر است. موتور مورد استفاده برای رانندگی پمپ معمولاً یک موتور القایی قفس سنجابی سه فاز است و دارای قدرت نامگذاری پلاستیک در محدوده 7.5 کیلو وات تا 560 کیلو وات (در 60 هرتز) است.

پُمپ یا تُلُمبه (به انگلیسی: Pump) وسیله‌ای است که به روش مکانیکی، مایعات را جابجا می‌کند. پمپ‌ها بر اساس مکانیسم جابجایی سیالات به سه گروه عمده تقسیم می‌شوند: بالابر مستقیم (Direct Lift)، جابجایی (Displacement) و گرانشی.

پمپ‌ها کاربردهای فراوانی در صنعت و حتی در وسایل نقلیه دارند. مانند پمپ بنزین یا پمپ آب خودرو تا پمپ‌های بزرگ برای پر کردن حوضچه‌های تعمیر کشتی. تلمبه‌های رایج و قدیمی شامل تلمبه باد برای باد کردن چرخ دوچرخه، موتور سیکلت یا تایر خودرو و همچنین تلمبه‌های دستی که آب یا سوخت را از مخزنی (مانند چاه آب) با مخزن‌های دیگر منتقل می‌کنند، می‌شود.

کابل های کفکش استیل

کابل های پمپ زیر آب: کابل های گرد 3 و 4 هسته ای و مسطح در PVC و عایق لاستیکی
کابل پمپ زیر آب برای استفاده در زمین مرطوب و یا در زیر آب ، با انواع مخصوص شرایط محیطی پمپ طراحی شده است.

کابل پمپ غوطه وری محصول ویژه ای است که برای یک پمپ غوطه وری در چاه عمیق یا در شرایطی مشابه سخت استفاده می شود. کابل مورد نیاز برای این نوع کاربردها باید بادوام و قابل اطمینان باشد زیرا محل نصب و محیط نصب می تواند بسیار محدود و همچنین خصمانه باشد. به همین ترتیب ، کابل پمپ زیر آب را می توان در آب تازه و آب نمکی استفاده کرد. همچنین برای دفن مستقیم و در چاه های چاه مناسب است.

قسمت نصب کابل پمپ زیر آب از نظر جسمی محدود کننده است. تولید کنندگان کابل باید به این عوامل توجه داشته باشند تا به بالاترین درجه ممکن اطمینان برسند. اندازه و شکل کابل پمپ زیر آب بستگی به کاربرد و ترجیح و ابزار پمپاژ نصب دارد. کابل های پمپ در انواع هادی های یک و چند ساخته شده اند و ممکن است مقطع صاف یا گرد باشند. برخی از انواع شامل سیمهای کنترل و همچنین رسانای قدرت موتور پمپ است. هادی ها معمولاً برای شناسایی ، از کد رنگی استفاده می کنند و کت کابل کلی نیز ممکن است دارای کد رنگی باشد.

تعریف پمپ کفکش یا شناور

به‌طور کلی پمپ به دستگاهی گفته می‌شود که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی گرفته و به سیالی که از آن عبور می‌کند، انتقال دهد. در نتیجه، انرژی سیال پس از خروج از این دستگاه (پمپ) افزایش می‌یابد. در پمپ‌ها تغییرات انرژی سیال همواره به صورت تغییر فشار سیال مشاهده می‌گردد. از پمپ‌ها برای انتقال سیال به یک ارتفاع معین یا جابجایی آن در یک سیستم لوله‌کشی یا هیدرولیک برای انجام کار مانند بالابرهای هیدرولیکی استفاده می‌نمایند. به عبارت کلی تر، پمپ دستگاهی است که سیالات غیرقابل تراکم را از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر جابجا می‌نماید.

انواع پمپ.png

پمپ‌ها دارای انواع مختلفی هستند. دسته‌بندی‌های گوناگون، پمپ‌ها را بر پایه ویژگی‌های گوناگون طبقه‌بندی می‌کنند. در یکی از رایج‌ترین این طبقه‌بندی‌ها، برپایه نحوه انتقال انرژی از پمپ به سیال، پمپ‌ها به دودسته تقسیم می‌شوند:

پمپ‌های دینامیکی: در این پمپ‌ها انتقال انرژی به سیال به‌طور دایمی است. انواع پمپ‌های دینامیکی عبارت اند از:
گریز از مرکز (Centrifugal)
جریان محوری (Axial)

پمپ‌های جابجایی مثبت: در این پمپ‌ها انتقال انرژی به سیال به صورت متناوب یا پریودیک صورت می‌پذیرد. انواع پمپ‌های جابجایی مثبت عبارت اند از:
رفت و برگشتی

پمپ گریز از مرکز

پمپ گریز از مرکز بر اساس تبدیل انرژی جنبشی سیال به فشار ایستا کار می‌کند. این عملکرد به وسیلهٔ قانون برنولی توصیف می‌شود. قاعده عملکرد پمپ گریز از مرکز را می‌توان با ملاحظه تأثیر تکان دادن یک سطل آب بر روی یک مسیر دایره‌ای شکل توسط یک طناب، نشان داد. نیرویی که آب را به کف سطل فشار می‌دهد، نیروی گریز از مرکز است. اگر یک سوراخ در کف سطل تعبیه شود، آب از طریق این سوراخ جریان می‌یابد. از این گذشته اگر یک لوله ورودی در بالای سطل تعبیه شود، جریان آب به بیرون سوراخ منجر به تولید یک خلاء موضعی در داخل سطل خواهد شد. این خلاء آب را از یک منبع در سمت دیگر لوله ورودی به داخل سطل خواهد کشید. بدین روش یک جریان پیوسته از منبع و به بیرون سطل به وجود می‌آید.

در رابطه با پمپ‌های گریز از مرکز، سطل و سرپوش آن متناظر با قاب پمپ، سوراخ و لوله ورودی متناظر با ورودی و خروجی پمپ هستند و طناب و بازو متناظر کار پروانه را انجام می‌دهد.

پمپ گریز از مرکز پمپی است که از یک پروانه گردان برای افزایش فشار یک سیال استفاده می‌نماید. پمپ‌های گریز از مرکز عموماً برای جابجا کردن سیال از طریق یک سیستم لوله‌کشی کاربرد دارد. سیال در امتداد یا نزدیک محور چرخان وارد پروانه پمپ گشته و به وسیلهٔ این پروانه شتاب می‌گیرد و به سرعت به سمت بیرون و به داخل یک پخش‌کننده یا محفظه حلزونی جریان می‌یابد که از آنجا به درون سیستم لوله‌کشی پائین جریان خارج می‌گردد.

تیغه‌های روی پروانه به‌طور تصاعدی از مرکز پروانه پهن می‌شوند که سرعت را کاهش داده و فشار را افزایش می‌دهد. این امکان به پمپ گریز از مرکز اجازه می‌دهد تا جریان‌های پیوسته با فشار بالا ایجاد نماید.

پمپ‌های سانتریفوژ دارای یک محفظه هستند که حلزونی شکل است و پوسته یا کِیسینگ نامیده می‌شود و درون آن یک یا چند چرخ قرار دارند که روی یک محور (شفت) نصب شده‌اند. هر چرخ مجهز به تعدادی پره می‌باشد. انتقال انرژی به سیال در این قسمت انجام می‌شود.

برای اینکه از محل خروج شفت از کِیسینگ پمپ سیالی خارج نشود و اصطلاحاً نشتی به خارج نداشته باشیم از ابزاری به نام مکانیکال سیل استفاده شده‌است. نکته بسیار مهم در مورد این نوع پمپ‌ها هواگیری یا پرایم کردن پمپ پیش از روشن کردن آن‌ها می‌باشد. یعنی پس از لاین آپ نمودن پمپ و اطمینان از ورود سیال به داخل پمپ، باید از خروج کامل هوا یا گاز حبس شده در داخل پمپ نیز اطمینان حاصل نمود. از این نوع پمپ‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلف برای مصارف گوناگون ساخته می‌شوند.

پمپ محوری

این نوع پمپ‌ها دارای پروانه باز می‌باشند که این نوع پروانه برای تولید دبی بیشتر و هد کمتر کاربرد دارد.

پمپ‌های رفت و برگشتی

این نوع پمپ‌ها وسایلی هستند که انتقال انرژی از آن‌ها به سیال به صورت پریودیک و دوره‌ای می‌باشد. نیروی محرکه این نوع پمپ‌ها نیز غالباً توسط موتورهای الکتریکی تأمین می‌گردد. در این نوع پمپ‌ها حرکت چرخشی میل لنگ تبدیل به حرکت رفت‌وآمدی پیستونی در یک سیلندر می‌شود. با عقب رفتن پیستون در سیلندر ایجاد مکش شده و در نتیجه مایع از طریق یک شیر ورودی داخل سیلندر می‌گردد.

با حرکت پیستون به طرف جلو دریچه ورودی بسته و مایع از طریق شیر خروجی به خارج هدایت می‌گردد. شیرهای ورودی و خروجی یکطرفه بوده و طوری ساخته شده‌اند که در مراحل رفت‌وآمد پیستون، از ورود مایع داخل سیلندر به قسمت کم فشار و بالعکس ممانعت شود. اگر به جای پیستون، پلانجری در داخل سیلندر رفت‌وآمد کند در این حالت به آن پمپ پلانجری می‌گویند. در ضمن چنانچه پلانجر دیافراگمی را حرکت دهد پمپ از نوع دیافراگمی است. فرق میان پیستون و پلانجر در این است که طول سر پیستون کوتاه‌تر از مسافتی است که پیستون درون سیلندر طی می‌نماید، در حالی که طول پلانجر بیشتر از طول مسافت طی شده توسط آن در داخل سیلندر می‌باشد.

از طرفی در پمپ‌های پیستون از حلقه یا رینگی جهت آب‌بندی پیستون و سیلندر استفاده شده‌است که روی بدنه پیستون قرار گرفته و همراه آن حرکت می‌کند، در حالیکه در پمپ‌های پلانجری این رینگ روی سیلندر قرار دارد و ثابت است. این پمپ‌ها معمولاً کم ظرفیت هستند ولی فشار خروجی سیال را می‌توانند تا مقدار زیادی افزایش دهند؛ بنابراین از این پمپ‌ها در جاهایی که نیاز به جابه‌جا کردن سیالی با حجم کم ولی فشار بالا می‌باشد استفاده می‌کنند. در ضمن باید به این نکته نیز توجه داشت که جریان سیال در این پمپ‌ها به صورت غیر یکنواخت می‌باشد. نکته بسیار مهم در مورد این پمپ‌ها آن است که هرگز نباید آن‌ها را در حالیکه شیر خروجی پمپ (دیسشارژ پمپ) بسته‌است روشن نمود

پمپ‌های چرخ دنده‌ای (Gear Pumps)

این پمپ‌ها نوعی از پمپ‌های دورانی یا روتاری می‌باشند. پمپ‌های چرخ‌دنده‌ای از دو قسمت متمایز تشکیل شده‌اند، یکی قسمت جداره ثابت و دیگری قسمت دوار که شامل یک محور گردان با چرخ دنده می‌باشد. در پمپ‌های چرخ دنده‌ای مقداری مایع بین دنده‌های چرخ دنده پمپ به اصطلاح به تله می‌افتد و در اثر چرخیدن چرخ دنده‌ها این مایع به قسمت خروجی پمپ رانده می‌شود. این پمپ‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که در آن‌ها فاصله میان اجزاء گردنده و جداره ثابت بسیار کم می‌باشد.

کاربرد این پمپ‌ها برای جابه‌جایی مایع با حجم کم و فشار متوسط می‌باشد. نکته مهم در مورد این پمپ‌ها آن است که هرگز نباید آن‌ها را در حالیکه شیر خروجی پمپ (دیسشارژ پمپ) بسته‌است روشن نمود؛ چرا که در این حالت، اگر هیچ شیر اطمینانی در مسیر دیسشارژ پمپ وجود نداشته باشد، یا خود پمپ از بین می‌رود یا اینکه لوله دیسشارژ می‌شکند.

نحوه عملکرد پمپ دنده ای

در پمپ دنده داخلی دو عضو گردنده وجود دارد. این دو عضو گردنده وظیفه‌دارند تا جریانی یکنواخت و بدون پالس ایجاد کنند. به همین علت است که سرعت کارکرد این نوع از پمپ دنده‌ای پایین‌تر است. یکی از ویژگی‌های پمپ دنده‌ای داخلی این است که به‌صورت خودمکش کار می‌کند. همچنین امکان کارکرد خشک این نوع پمپ نیز وجود دارد. البته زمان کارکرد خشک پمپ دنده‌ای داخلی نباید از زمانی کوتاه فراتر رود. از مهم‌ترین ویژگی‌های پمپ دنده‌ای داخلی این است که این نوع پمپ در دو جهت کار می‌کند. در نتیجه هم به‌عنوان تخلیه یک مخزن مورد استفاده قرار می‌گیرد هم به عنوان پمپ پرکننده آن. همچنین این نوع از پمپ دنده‌ای برای سیالات مختلف با ویسکوزیته بالا کاربرد دارد.

یکی از نکات مهمی که در هنگام خرید پمپ دنده‌ای باید مورد توجه قرار گیرد، تعمیر و نگهداری پمپ است. تعمیر پمپ دنده داخلی بسیار ساده است. در نتیجه نگهداری از این پمپ هزینه کمتری برای مجموعه به همراه خواهد داشت. کاربرد این نوع پمپ هم برای سیالات رقیق مثل انواع روغن و هم برای سیالات غلیظ مثل شکلات، چسب و حتی آسفالت است. انواع صابون‌ها، رزین‌ها، روانکارها، مواد غذایی مختلف مثل شکلات و کره بادام‌زمینی و انواع رنگ‌ها با استفاده از این پمپ قابل‌جابه‌جایی است.

انواع پمپ از لحاظ کاربرد

پمپ‌های بهداشتی (Sanitary Pumps)

پمپ‌های بهداشتی یا سنیتاری پمپ‌هایی هستند که در صنایع غذایی، دارویی و داروسازی و صنایع بیوتکنولوژی کاربرد دارد. در این صنایع به دلیل اهمیت بالای رعایت بهداشت معمولاً استانداردها الزام می‌کنند تا تمام سطوح در تماس با سیال، زبری سطحی در محدوده ۳٫۲ تا ۰٫۴ میکرومتر Ra داشته باشند.

پمپ‌های فاضلاب (Wastewater Pumps)

پمپ‌های فاضلاب یونیت‌های بسته‌ای شامل موتور و پمپ هستند. به همین دلیل این پمپ‌ها مناسب نصب در داخل حوضچه‌های فاضلاب و در زیر آب هستند. به دلیل ساختمان این پمپ‌ها برای تعمیر و سرویس آن نیاز به داخل شدن در داخل حوضچه نیست و می‌توان به راحتی آن را از حوضچه خارج کرد. این پمپ‌ها بسته به اندازه ذراتی که قابلیت پمپاژ آن را دارند به ترتیب برای ذرات بزرگتر گاه پمپ لجن‌کش و برای ذرات کوچکتر پمپ کف‌کش خوانده می‌شوند.

پمپ‌های فاضلاب معمولاً دارای یک موتور خشک با درجه حفاظت محفظه IP68 هستند

پمپ‌های شناور (Immersible Pumps)

پمپ‌های شناور یا Immersible، پمپ‌هایی هستند که قسمت محفظه پمپ آنها در داخل و زیر آب قرار می‌گیرد، در حالیکه موتور آنها خارج از آب می‌باشد و خشک نگه داشته می‌شود.معمولاً این پمپ‌ها بالا یا بر روی دیواره مخازن نصب می‌شود. برای مثال از این پمپ‌ها در صنعت ماشینکاری بر روی دستگاه‌هایی از قبیل دستگاه اسپارک، دستگاه‌های فرز یا تراش، ماشین‌های سنگ زنی، سیستم‌های خنک‌کننده یا هر دستگاه دیگری که دارای مخزن باشد استفاده می‌شود.

پمپ‌های نصب در سوراخ عمیق (Borehole Pumps)

دوگونه اصلی از پمپ‌های سوراخ عمیق وجود دارد: پمپ نصب در سوراخ عمیق شناور و پمپ نصب در سوراخ عمیق چاهی که در آن موتور خشک نگه داشته شده و توسط شفتی بلند به پمپ کوپل می‌شود. این پمپ‌ها باریک و بلند هستند.

امروزه این پمپ‌ها جای خود را به پمپ‌های شناور داده‌اند و استفاده از آنها کمتر شده‌است.شفت بلند این پمپ‌ها یک عیب بزرگ محسوب شده و نصب آنها را دشوار می‌کند. این پمپ‌ها برای پمپاژ مایعات داغ بهتر از پمپ‌های شناور عمل می‌کنند چرا که موتور آنها توسط هوا خنک می‌شود در حالیکه پمپ‌های شناور در مایعات داغ راهی برای خنک کاری ندارند.

پمپ‌های دوزینگ (Dosing Pumps)

این پمپ‌ها جزو پمپ‌های جابجایی مثبت بوده و معمولاً از نوع دیافراگمی هستند. در این پمپ‌ها به دلیل وجود دیافراگم و آب‌بندی دقیق احتمال نشتی بسیار کم است.

محفظه آب‌بندی

این محفظه شامل آب‌بندها و اجزای مربوطه است و برای رسیدن به بازدهی مناسب در قطعات هیدرولیک وجود آب‌بندی کامل و مناسب ضروری است. آب‌بندی بین قطعات هیدرولیک به وسیلهٔ آب‌بندها انجام می‌شود. آب‌بندها براساس استفاده به دو نوع کلی ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند:

 • آب‌بند ثابت: به صورت واشر بین قطعات غیر متحرک به کار می‌رود.
 • آب‌بند متحرک: برای آب‌بندی قطعات متحرک بکار می‌رود و برطبق شکل انتخاب می‌گردد. نوع آب‌بند هر قطعه توسط سازنده تعیین می‌گرددو در زمان تعویض بایدبه این موضوع توجه داشت.

انواع آب‌بند

پکینگ کمپرسی

ازاین نوع آب‌بند می‌توان به جای وی پک و یوپک‌ها استفاده کرد. جنس آن معمولاً از پلاستیک یا نخ نسوز یا لاستیک نخ دار با روکش فلزی می‌باشد. آین آب‌بندها برای قسمت‌های با فشار کم بکار می‌روند. در حقیقت عامل آب‌بندی‌کننده براساس افت فشار سیال در طول غلاف می‌باشند. علت اینکه پکینگ‌ها باید دارای خواص پلاستیکی (فرم پذیری) باشند این است تا مقدار فشردگی روی اسلیو (غلاف‌ها) را تنظیم کنند ونیز خواص الاستیک جهت جذب انرژی و آسیب نرساندن به جزء دوار را داشته باشند و به صورت رینگ‌هایی درداخل محفظه آب‌بندی قرارگیرند. انرژی اصطکاکی (گرما) تولیدشده در اثر گردش شافت از طریق نشت مقدار کمی مایع از پوسته یا توسط محفظه خنک کاری پشت آن یا استفاده از هر دو دفع می‌شود. پکینگ‌ها از مواد گوناگون تشکیل شده و انواع گوناگونی دارند:

  • آزبستوس: که برای درجه حرارت‌های پایین ازآن استفاده می‌کنند. این پکینگ‌ها قبلاً به وسیلهٔ گرافیت یا روغن، روغن کاری می‌شوند.
  • متالیک: این پکینگ‌ها برای فشارها و دماهای بالا استفاده می‌شوند. پکینگ‌های متالیک ترکیبی از فویل فلزی (مس، آلومینیم، بابیت و…) با گرافیت یا مواد چرب‌کننده دیگر می‌باشند. روغنکاری نقش مهمی در این آب‌بند دارد زیرا اگر خشک کار کند روی سطح تماس مثلاً سیلندر خط می‌اندازد.
 • آب‌بندهای مکانیکی: (در اصطلاح فی فنر هم گفته می‌شوند)

آب‌بندهایی که تاکنون توصیف شد عمدتاً از نوع پکینگ بودند. استفاده از پکینگ‌ها به عنوان آب‌بند همیشه مناسب و عملی نیست. با محکم کردن پیچ‌های گلند اصطکاک و انرژی ایجاد شده سبب کاهش عمر و خراب شدن غلاف‌ها می‌گردد. از طرف دیگر بعضی از مایعات مثل بوتان و پروپان حلال مواد چرب‌کننده پکینگ‌ها هستند که در این صورت دقت آب‌بندی ازبین می‌رود. به دلایلی که گفته شد و همچنین زمانی که میزان نشت باید حداقل باشد از آب‌بندهای مکانیکی استفاده می‌کنند.

سطح آب‌بندی در مکانیکال سیل‌ها عمود بر امتداد محور بوده، درحالی که در کاسه نمدها سطح آب‌بندی در تماس با خود شافت یا اسلیو قرار می‌گیرد. اگرچه مکانیکال سیل‌ها در انواع گوناگون ساخته می‌شوند اما اصول کارشان یکسان و دارای دو جزء ثابت و متصل به پوسته و یک جزء دوار متصل به شافت (یا غلاف) می‌باشند و یک فنر دو قسمت را به یکدیگر محکم می‌کند. یک دیافراگم یا رینگ لاستیکی برای حرکت جانبی (مماسی) نیز وجود دارد.

مکانیکال سیل‌ها معمولاً ازدو قسمت فلزی و لاستیکی هستند. بعضی اوقات قسمت چرخان آب‌بند از زغال با روکش فولادی ساخته می‌شود. البته سطح بین رینگ‌های دوار و ثابت، بسیار صیقلی و در اصل از دو جنس متفاوت سیلیکون و کاربید کربن می‌باشد.

لایه‌ای از مایع با خاصیت خنک‌کنندگی و روانکاری اصطکاک را به حداقل می‌رساند. رینگ‌های مکانیکال (سیل رینگ‌ها) در دو وضعیت نسبت به پمپ قرار می‌گیرند که ممکن است رینگ دوار در سمت داخل و به طرف ایمپلر باشد، یا در قسمت بیرون قرار گرفته و با مایع پمپ شونده تماس نداشته باشد. در هر دو وضعیتی که گفته شد فقط سه نقطه مهم وجود دارد که در آب‌بندی مؤثر است:

 • مابین رینگ ثابت و پوسته
 • مابین رینگ دوار و شافت (غلاف شافت)
 • مابین رینگ ثابت و متحرک (بخش‌های ثابت و متحرک مکانیکال)

آب‌بندی در حالت اول توسط گسکت‌ها و اورینگ‌ها صورت می‌گیرد. در حالت دوم توسط رینگ‌ها و در حالت سوم باتماس مستقیم و تنگاتنگ دو رینگ که همواره توسط فنری به به هم فشرده می‌شوند انجام می‌شود.

موضوع قابل توجه در مورد رینگ‌ها این است که این رینگ‌ها با جنس ویژه خود در مقابل نیروی (بار) محوری ضعیف هستند و دچار آسیب می‌شوند، اما در مقابل سایش بسیار مقاوم هستند و با مقداری سایش دوباره توسط فنری که میان آن‌ها قرار دارد ساییده می‌شوند. به همین دلیل یکی از عوامل خراب شدن آن‌ها وارد شدن نیروی محوری است. با توجه به جنس آن‌ها نیز معمولاً ترد و شکننده هستند.

سیل مکانیکی کفکش استیل رادپمپ

آب بندمکانیکی روشی برای آب‌بندی مخازن است که در آن یک شفت دوار از درون یک محفظه بسته عبور می‌کند.[۳] سیل مکانیکی شامل یک قسمت ثابت و یک قسمت دوار است. این دو قسمت معمولاً توسط نیروی فنر به یکدیگر فشرده شده و محل اتصال این دو قسمت سطحی کاملاً صاف و صیقلی بوده و معمولاً هر کدام از این دو قسمت دارای یک یا چند اورینگ هستند که از عبور سیال جلوگیری می‌کنند. در سیل‌های مکانیکی برخلاف آب‌بندی توسط پکینگ که داشتن میزانی نشتی الزامی است، هیچ گونه نشتی وجود ندارد. این نوع سیل‌ها نسبت به ذرات ساینده بسیار حساس بوده و بهتر است در سیالات خالص استفاده گردند.

اورینگ

 

انواع اورینگ (O-ring)

معمولی‌ترین آب‌بند مورد استفاده درماشین آلات می‌باشد. اورینگ‌ها به عنوان سیل ثابت و متحرک استفاده می‌شوند و جنس آن‌ها معمولاً از ترکیبات لاستیک‌های مصنوعی می‌باشند. موارد استفاده اورینگ برای آب‌بندی پیستون درسیلندر و شیرهای هیدرولیکی محل اتصال شلنگ‌ها و پمپ‌ها استفاده می‌شود. طرح اورینگ طوری است که برای نصب در شیارها ساخته شده‌است و زمان نصب تا۱۰ درصد فشرده می‌شود.

درموارد استفاده متحرک عمر اورینگ به صافی سطح قطعه‌ها و اندازه بودن آن مربوط می‌شود. اورینگ‌ها در مواردی که محل آب‌بندی دارای گوشه و زاویه است استفاده نمی‌شود. اگر اورینگ در قطعه‌ای تحت فشار زیاد نصب شود، با گذاشتن یک رینگ فیبری در پشت آن از خارج شدن اورینگ از شیار خود جلوگیری می‌کند. همیشه باید یک رینگ فیبری درطرف کم فشار اورینگ نصب شود. در صورت استفاده از دو رینگ فیبری اورینگ در وسط آن‌ها قرار می‌گیرد.

آب‌بندهای V شکل و U شکل

V پک‌ها و U پک‌ها از سیل‌های متحرکی هستند که برای آب‌بندی پیستون و شافت پمپ‌ها استفاده می‌شوند. جنس آن‌ها معمولاً از چرم یا لاستیک طبیعی و مصنوعی یا پلاستیک می‌باشد. طرز نصبشان طوری است که فشار سیال لبه آب‌بند را به دیواره بچسباند و آب‌بندی را بهتر و کامل تر کند. برای آب‌بندی قطعات پمپ بایستی حداقل یک بسته از این نوع آب‌بند را بکار بر دو چند آب‌بند را همراه هم در یک شیار قرار داد.

آب‌بندهای فلزی

از نظر شکل و ساختمان مانند رینگ‌های پیستون موتور بوده و ممکن است که فلزی یا غیرفلزی باشند. جنس آن‌ها عموماً از فولاد بوده و دارای نشتی زیاد می‌باشند، مگر اینکه خیلی دقیق نصب شوند. سیل‌های فلزی به دو صورت بازشونده (پیستونی) و جمع شونده (شفت جک) وجود دارند و در جاهایی بکار می‌روند که میزان حرارت بسیار بالا است. این آب‌بندها به دلیل نشتی زیاد با کاسه نمد و کانال تخلیه به مخزن در سیستم بکار می‌روند.

واشر کمپرسی

این واشرها فقط برای کاربرد ثابت مثل کوپلینگ، لوله‌ها، پوسته پمپ و امثال آن‌ها با پرکردن قسمت‌های ناصاف آب‌بندی را انجام می‌دهد و ممکن است فلزی یا غیر فلزی باشند.

کاسه نمدها

درجاهایی که شافت از پوسته خارج می‌شود کاسه نمدها نصب می‌شوند. اگر فشار اتمسفر از فشار کاسه نمد بالاتر باشد از عبور هوا به داخل و اگر فشار پشت کاسه نمد بالاتر از فشار جو باشد از نشت سیال یا بخار به بیرون جلوگیری می‌کند. بهترین نوع قابل استفاده برای پمپ یک رینگ فانوسی است که بداخل آن آب تزریق می‌شود. این تزریق آب یا از خروجی خود پمپ تأمین می‌شود یا اگر سیال پمپ غیر آب باشد از یک منبع مستقل آب را لوله‌کشی می‌کنند. اگر مایع آب‌بندی‌کننده دارای ذرات جامدی باشد که به غلاف‌های کاسه نمد آسیب برساند بهتر است که سر راه آن فیلتر قرار گیرد.

گلندها

بوش‌های یکپارچه‌ای هستند، که به منظور سفت کردن پکینگ‌ها جهت آب‌بندی بیشتر از آن‌ها استفاده می‌شود. میزان سفت کردن پیچ‌های آن به‌طور تجربی به اندازه‌ای است، که مابین اصطکاک، آب‌بندی، روغن کاری و خنک کاری تعادل حفظ شود.

حفره‌زایی (حباب‌زایی یا کاویتاسیون)

این پدیده یکی از خطرناکترین حالتهایی است که ممکن است برای یک پمپ به وجود آید. آب یا هر مایع دیگری، در هر درجه حرارتی به ازای فشار معینی تبخیر می‌شود. هرگاه در حین جریان مایع در داخل چرخ یک پمپ، فشار مایع در نقطه‌ای از فشار تبخیر مایع در درجه حرارت مربوطه کمتر شود، حباب‌های بخار یا گازی در فاز مایع به وجود می‌آیند که به همراه مایع به نقطه‌ای دیگر با فشار بالاتر حرکت می‌نمایند.

اگر در محل جدید فشار مایع به اندازه کافی زیاد باشد، حباب‌های بخار در این محل تقطیر شده و در نتیجه ذراتی از مایع از مسیر اصلی خود منحرف شده و با سرعت‌های فوق‌العاده زیاد به اطراف و از جمله پره‌ها برخورد می‌نمایند. در چنین مکانی بسته به شدت برخورد، سطح پره‌ها خورده شده و متخلخل می‌گردد. این پدیده مخرب در پمپ‌ها را کاویتاسیون می‌نامند. پدیده کاویتاسیون برای پمپ بسیار خطرناک بوده و ممکن است پس از مدت کوتاهی پره‌های پمپ را از بین ببرد؛ بنابراین باید از وجود چنین پدیده‌ای در پمپ جلوگیری گردد.

کاویتاسیون همواره با صداهای منقطع شروع شده و سپس در صورت ادامه کاهش فشار در دهانه ورودی پمپ، بر شدت این صداها افزوده می‌گردد. صدای کاویتاسیون مخصوص و مشخص بوده و شبیه برخورد گلوله‌هایی به یک سطح فلزی است. هم‌زمان با تولید این صدا پمپ نیز به ارتعاش در می‌آید. در انتها این صداهای منقطع به صداهایی شدید و دائم تبدیل می‌گردد و در همین حال نیز راندمان پمپ به شدت کاهش می‌یابد. کاویتاسیون در لغت از کلمه Cavity به معنای حفره آمده و منظور از کاویتاسیون ایجاد حفره یا حفره زایی است. در صورت وقوع این پدیده یکی از خسارات آن ایجاد خوردگی و حفره بر روی بدنه پروانه و پوسته پمپ است. قبل از توضیح پدیده کاویتاسیون لازم است اشاره به نقطه جوش و فشار بخار مایعات صورت گیرد.

نقطه جوش مایعات به فشاری که مایع در آن قرار دارد بستگی دارد. مثلاً آب در فشار یک اتمسفر در دمای۱۰۰ درجه سانتیگراد می‌جوشد که این دما در فشار۵/۰ اتمسفر درحدود۸۰ درجه‌است. ممکن است در داخل پمپ شرایطی به وجود آید به‌طوری‌که در دمای موجود با توجه به کاهش فشاری که ایجاد شده، سیال بجوشد. این پدیده در صورت وقوع در ابتدای پره در داخل پروانه رخ می‌دهد.

تبدیل مایع به حباب‌های بخار همراه با افزایش حجم ناگهانی می‌باشد (دانسیته مایع بیش از ۱۰۰۰ برابر دانسیته بخار در این شرایط است). حباب تشکیل شده با سرعت زیادی به جلو هدایت می‌شود. درنیمه دوم پره با افزایش فشار سیال شرایط از حالت اشباع به حالت مایع فشرده بر می‌گردد و طی پدیده پیچیده‌ای حباب بخار سقوط کرده و ضمن تقطیر شدن با سرعت زیاد (تا ۵۰ متر برثانیه) به اطراف برخورد می‌کند. قطرات سیال که با این سرعت به اطراف برخورد می‌کنند، دارای ممنتوم بسیار بالایی هستند به‌طوری‌که نیروی وارد شده از طرف این ذرات بر دیواره پروانه قادر است قسمتی از بدنه پروانه را کنده و بر روی آن ایجاد حفره کند.

کمتر فلزی در برابر این نیرو مقاومت می‌کند، آلیاژهای فولاد -کرم مقاومت بهتری در مقابل این پدیده دارند. این پدیده معمولاً با ایجاد سر و صدا نیز همراه است که فرکانس آن به MHZ۱ می‌رسد به این صدا اصطلاحاً صدای سفید گفته می‌شود. می‌توان از طریق اندازه‌گیری صدا بروز کاویتاسیون را تشخیص داد.

راندمان سیستم‌های پمپاژ

راندمان پمپ‌ها با پیشرفت تکنولوژی و بهینه‌سازی‌های انجام شده بر روی آن‌ها روز به روز افزایش یافته و در مورد پمپ‌های با پره جریان مخلوط (سرعت مخصوص بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰) می‌تواند به بیش از نود درصد برسد. با این وجود مطالعات انجام شده بر روی سیستم‌های پمپاژ در کشورهای مختلف نشان می‌دهد راندمان سیستم‌های پمپاژ به‌طور میانگین کمتر از ۴۰ درصد است.

همچنین این مطالعات نشان می‌دهند حدود ۱۰ درصد از سیستم‌های پمپاژ با راندمانی کمتر از ده درصد کار می‌کنند. علت راندمان پایین سیستم‌های پمپاژ را بایستی در پایین بودن راندمان سیستم لوله‌کشی، شیوه‌های نامناسب کنترل دبی پمپ، استفاده از پمپ‌هایی با ظرفیت بالاتر از حد نیاز و نگهداری نامناسب پمپ‌ها جستجو کرد.

منحنیهای عملکردی کفکش استیل 

کارخانه‌های سازنده پمپ‌ها جهت مشخص نمودن شرایط و عملکردهای هر پمپ، منحنی‌های مختلفی را با انجام آزمایش‌های مشخصی به همراه درخواست مشتری ارائه می‌دهند. مسئله مهم کاربردی بودن این نمودارها بعد از خرید و در هنگام بهره‌برداری از آن‌ها می‌باشد.

سیال مورد استفاده جهت آزمون پمپ، بیشتر آب یا گازوییل، در دمای محیط می‌باشد. دلیل استفاده از آنها ارزانی، راحتی و در دسترس بودن است. در صورتی که سیال پمپ شونده سیالی با لزجت بالاتر از آب باشد، بایستی با استفاده از ضرایب تصحیح، اصلاحات لازم بر روی منحنی عملکردی که با آب بدست آمده‌است، انجام شود.

پمپ کفکش استیل

برای استفاده های دیگر از “پمپ” یا “پمپ” ، به پمپ (تفکیک) مراجعه کنید.

پمپ کوچک و برقی

یک پمپ بزرگ و برقی برای آب های آبی در نزدیکی Hengsteysee ، آلمان
پمپ وسیله ای است که مایعات (مایعات یا گازها) یا گاهی اوقات دوغاب را با عمل مکانیکی حرکت می کند ، که به طور معمول از انرژی الکتریکی به انرژی هیدرولیکی تبدیل می شود. پمپ ها را می توان با توجه به روشی که از آنها برای جابجایی مایع استفاده می شود به سه گروه اصلی طبقه بندی کرد: آسانسور مستقیم ، جابجایی و پمپ های گرانشی.

پمپ ها با استفاده از بعضی سازوکارها (به طور معمول متقابل یا چرخش) انجام می شوند و برای انجام کار مکانیکی با حرکت سیال انرژی مصرف می کنند. پمپ ها از طریق بسیاری از منابع انرژی ، از جمله کار دستی ، برق ، موتورها یا انرژی بادی کار می کنند و در اندازه های زیادی از میکروسکوپی برای استفاده در برنامه های پزشکی گرفته تا پمپ های بزرگ صنعتی عرضه می شوند.

پمپ های مکانیکی در طیف گسترده ای از کاربردها مانند پمپاژ آب از چاه ها ، فیلتر آکواریوم ، فیلتر حوضچه و هوادهی ، در صنعت اتومبیل برای خنک کننده آب و تزریق سوخت ، در صنعت انرژی برای پمپاژ روغن و گاز طبیعی یا برای خنک کننده عملیاتی خدمت می کنند.

برجها و دیگر اجزای سیستمهای گرمایشی ، تهویه و تهویه مطبوع. در صنعت پزشکی از پمپ ها برای فرآیندهای بیوشیمیایی در ساخت و تولید دارو استفاده می شود و به عنوان جایگزینی مصنوعی برای قسمت های بدن به ویژه پروتز قلب و آلت تناسلی استفاده می شود.

هنگامی که یک محفظه فقط دارای یک پروانه گردان باشد ، به آن پمپ تک مرحله ای گفته می شود. هنگامی که یک محفظه شامل دو یا بیشتر پروانه چرخشی باشد ، به آن پمپ دو یا چند مرحله ای گفته می شود.

در زیست شناسی ، انواع مختلفی از پمپهای شیمیایی و بیومکانیکی تکامل یافته اند. از بیومیمیکری در ساخت انواع جدید پمپهای مکانیکی استفاده می شود.

انواع کفکش استیل

پمپهای مکانیکی ممکن است در مایعاتی که پمپاژ می شوند غوطه ور شوند یا خارج از سیال قرار گیرند.

پمپ ها را می توان با استفاده از روش جابجایی آنها در پمپ های جابجایی مثبت ، پمپ های ضربه ای ، پمپ های سرعت ، پمپ های گرانشی ، پمپ های بخار و پمپ های ارزنده طبقه بندی کرد. سه نوع پمپ اصلی وجود دارد: جابجایی مثبت ، پمپ های گریز از مرکز و جریان محوری. در پمپ های گریز از مرکز جهت جریان سیال به عنوان نود درجه تغییر می کند زیرا در پروانه جریان می یابد ، در حالی که در پمپ های جریان محوری جهت جریان تغییر نمی یابد.

پمپ های جابجایی مثبت

داخلی پمپ لوب
یک پمپ جابجایی مثبت با به دام انداختن یک مقدار ثابت و مجبور کردن (جابجایی) آن حجم به دام افتاده در لوله تخلیه ، حرکت سیال را انجام می دهد.

برخی از پمپ های جابجایی مثبت از حفره در حال گسترش در طرف مکش و کاهش حفره در طرف تخلیه استفاده می کنند. مایع با پوسیدگی حفره در طرف مکش به داخل پمپ جریان می یابد و با فروپاشی حفره ، مایع از تخلیه خارج می شود. حجم از طریق هر چرخه کار ثابت است.

رفتار و ایمنی پمپ جابجایی مثبت
پمپ های جابجایی مثبت ، بر خلاف پمپ های گریز از مرکز یا بصورت پویا ، از نظر تئوری بدون توجه به فشار تخلیه ، می توانند همان سرعت را با سرعت معین (RPM) تولید کنند. بنابراین ، پمپ های جابجایی مثبت ماشین های جریان ثابت هستند. با این حال ، افزایش جزئی در نشت داخلی با افزایش فشار مانع از سرعت جریان ثابت می شود.

پمپ جابجایی مثبت نباید در برابر دریچه بسته در قسمت تخلیه پمپ کار کند ، زیرا دارای سر خاموش مانند پمپ های گریز از مرکز نیست. یک پمپ جابجایی مثبت که در برابر دریچه تخلیه بسته کار می کند ، همچنان به جریان خود ادامه می دهد و فشار در خط تخلیه افزایش می یابد تا این که خط متلاشی شود ، پمپ به شدت آسیب دیده یا هر دو را افزایش دهد.

یک شیر امدادی یا ایمنی در طرف تخلیه پمپ جابجایی مثبت ضروری است. دریچه تسکین می تواند داخلی یا خارجی باشد. سازنده پمپ معمولاً این گزینه را دارد که شیرهای رهایی داخلی یا ایمنی را تأمین کند. دریچه داخلی معمولاً فقط به عنوان احتیاط ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد. یک دریچه تسکینی خارجی در خط تخلیه ، با بازگشت خط به خط مکش یا مخزن تأمین ، ایمنی بیشتری را ایجاد می کند.

انواع جابجایی مثبت
پمپ جابجایی مثبت را می توان با توجه به مکانیسم مورد استفاده برای جابجایی مایع طبقه بندی کرد:

جابجایی مثبت از نوع دوار: دنده داخلی ، پیچ ، بلوک شاتل ، پره انعطاف پذیر یا کشویی ، پیست محیطی ، پروانه انعطاف پذیر ، ریشه های پیچ خورده حلزونی (به عنوان مثال پمپ Wendelkolben) یا پمپ های حلقه مایع
جابجایی مثبت از نوع برگشت پذیر: پمپ های پیستون ، پمپ های پیستون یا پمپ های دیافراگم
جابجایی مثبت از نوع خطی: پمپ های طناب و پمپ های زنجیره ای
پمپ های جابجایی مثبت دوار

پمپ پره چرخشی

این پمپ ها با استفاده از مکانیسم چرخشی ، مایع را جابجا می کنند و خلا ایجاد می کند که در مایع جذب و جذب می شود.

مزایا: پمپ های دوار بسیار کارآمد هستند زیرا با افزایش ویسکوزیته می توانند مایعات بسیار چسبناک را با سرعت بیشتر جریان دهند.

اشکالاتی: ماهیت پمپ نیاز به تمیزکاری بسیار نزدیک بین پمپ چرخان و لبه بیرونی دارد و باعث می شود تا آن را با سرعت کم و آهسته بچرخانید. اگر پمپ های دوار با سرعت زیاد کار کنند ، مایعات باعث فرسایش می شوند که در نهایت باعث ایجاد شکاف های بزرگ شده ای می شوند که مایع از آن عبور می کند و این باعث کاهش کارایی می شود.

پمپ های جابجایی مثبت دوار در 5 نوع اصلی قرار می گیرند:

پمپ های دنده ای – نوع ساده ای از پمپ چرخشی که در آن مایع بین دو چرخ دنده قرار دارد
پمپ های پیچ گوشتی – شکل داخلی این پمپ معمولاً دو پیچ است که به یکدیگر وصل می شوند تا مایع را پمپاژ کنند
پمپ های چرخشی پره
پمپ های دیسک توخالی (که به عنوان پمپ های دیسک اکسنتریک یا پمپ های دیسک چرخشی توخالی نیز شناخته می شوند) ، مشابه کمپرسورهای پیمایش ، اینها دارای یک روتور استوانه ای هستند که در یک محفظه دایره ای محصور شده است. همانطور که روتور تا حدی در گردش و چرخش است ، مایع را بین روتور و پوشش می دهد ، و مایع را از طریق پمپ ترسیم می کند. این ماده برای مایعات بسیار چسبناک مانند محصولات مشتق از نفت مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین می تواند فشارهای زیادی تا 290 psi را پشتیبانی کند.
پمپ های ارتعاش مانند کمپرسورهای خطی ، دارای یک اصل کارکرد مشابه هستند. آنها با استفاده از یک پیستون با بار بهار با یک الکترومغناطیس متصل به جریان AC از طریق یک دیود کار می کنند. پیستون با فنر تنها قسمت متحرک است و در مرکز الکترومغناطیس قرار می گیرد. در طی چرخه مثبت جریان AC ، دیود اجازه می دهد تا انرژی از طریق الکترومغناطیس عبور کند و یک میدان مغناطیسی ایجاد کند که پیستون را به عقب حرکت می کند ،

فنر را فشرده می کند و مکش ایجاد می کند. در طی چرخه منفی جریان AC ، دیود مسدود جریان را به سمت الکترومغناطیس می گذارد ، و اجازه می دهد تا فنر بدون فشار باشد ، پیستون را به جلو حرکت داده و مایع را پمپاژ کرده و فشار را مانند پمپ معکوس وارد کند.

به دلیل کم هزینه بودن ، در ماشین های اسپرسو ارزان قیمت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال ، پمپ های ارتعاش بیش از یک دقیقه نمی توانند کار کنند ، زیرا باعث ایجاد گرمای زیادی می شوند. کمپرسورهای خطی این مشکل را ندارند ، زیرا می توانند توسط مایع کار (که اغلب مبرد است) خنک شوند.
پمپ های جابجایی مثبت

پمپ دستی ساده

پمپ “پارچ” عتیقه (حدود 1924) در مدرسه رنگی در آلاپاها ، جورجیا ، ایالات متحده
مقاله اصلی: پمپ بازپرداخت
پمپ های برگشتی ، مایعات را با استفاده از یک یا چند پیستون نوسان کننده ، پیستون یا غشاها (دیافراگم ها) جابجا می کنند ، در حالی که دریچه ها حرکت سیال را به جهت مورد نظر محدود می کنند. برای اینکه مکش اتفاق بیفتد ، ابتدا باید پمپ را در یک حرکت بیرونی بکشید تا فشار در محفظه کاهش یابد. پس از اینکه پیوندگر به عقب عقب رانده شود ، محفظه فشار را افزایش می دهد و فشار داخلی پیستون ، دریچه تخلیه را باز می کند و مایعات را با سرعت بالایی درون لوله تحویل آزاد می کند.

پمپ های این دسته از سیمپلکس ، با یک سیلندر ، تا در بعضی موارد چهار (چهار) سیلندر یا بیشتر متغیر هستند. بسیاری از پمپ های نوع متقابل سیلندر دوبلکس (دو) یا سه پایه (سه) هستند. آنها می توانند به صورت تک عمل با مکش در طی یک جهت حرکت پیستون و تخلیه از طرف دیگر ، یا دو عمل با مکش و تخلیه در هر دو جهت باشد.

پمپ ها را می توان به صورت دستی ، از طریق هوا یا بخار یا توسط کمربندی که توسط موتور هدایت می شود ، تأمین کرد. این نوع پمپ ها در قرن نوزدهم -در روزهای اولیه پیشران بخار- به عنوان پمپ های منبع تغذیه دیگ بخار استفاده می شدند. در حال حاضر پمپ های برگشتی به طور معمول مایعات بسیار چسبناک مانند بتن و روغن های سنگین را پمپ می کنند و در برنامه های ویژه ای قرار می گیرند که در برابر مقاومت بالا نیاز به جریان کم دارند. از پمپ های دستی قابل برگشت برای پمپاژ آب از چاه ها استفاده می شد. پمپ های دوچرخه معمولی و پمپ های پا برای تورم از اقدامات متقابل استفاده می کنند.

این پمپ های جابجایی مثبت دارای حفره در حال گسترش در طرف مکش و کاهش حفره در طرف تخلیه هستند. با افزودن حفره در طرف مکش ، مایع درون پمپ ها جریان می یابد و با فروپاشی حفره ، مایع از تخلیه خارج می شود. با توجه به هر چرخه کار ، حجم آن ثابت است و راندمان حجمی پمپ از طریق تعمیر و نگهداری معمول و بازرسی شیرهای آن حاصل می شود.

پمپ های معکوس معمولی عبارتند از:

پمپ های پلانگر – یک پیستون متقابل مایع را از طریق یک یا دو دریچه باز باز می کند ، که با مکش در راه برگشت بسته می شود.
پمپ های دیافراگم – شبیه به پمپ های غوطه وری ، جایی که پیستون روغن هیدرولیک را فشار می دهد که برای انعطاف پذیری دیافراگم در سیلندر پمپاژ استفاده می شود. دریچه های دیافراگم برای پمپ کردن مایعات خطرناک و سمی استفاده می شود.
پمپ های جابجایی پیستون – معمولاً دستگاه های ساده ای برای پمپاژ مقادیر کمی مایع یا ژل به صورت دستی. توزیع کننده صابون دست مشترک چنین پمپ است.
پمپ های پیستون شعاعی – نوعی پمپ هیدرولیکی است که پیستون ها در جهت شعاعی گسترش می یابند.

پمپ دنده ای کفکش استیل رادپمپ

پمپ دنده ای
مقاله اصلی: پمپ دنده
این ساده ترین پمپ های جابجایی مثبت دوار است. از دو چرخ دنده مشبک تشکیل شده است که در یک محفظه نزدیک نصب شده می چرخند. فضای دندان مایع را به دام می اندازد و آن را به دور محیط بیرونی مجبور می کند. مایع به قسمت مشبک باز نمی گردد ، زیرا دندان ها از نزدیک در مرکز مشبک هستند. پمپ های دنده ای کاربرد گسترده ای در پمپ های روغن موتور خودرو و در بسته های مختلف هیدرولیک دارند.

پمپ پیچ

پمپ پیچ
مقاله اصلی: پمپ پیچ
پمپ پیچ نوعی پیچیده تر از پمپ چرخشی است که از دو یا سه پیچ با نخ متضاد استفاده می کند – به عنوان مثال ، یک پیچ در جهت عقربه های ساعت و دیگری در جهت خلاف جهت عقربه های ساعت است. پیچ ها بر روی شفت های موازی نصب شده اند که دارای دنده هایی هستند که مش دارند بنابراین شفت ها به هم وصل می شوند و همه چیز در جای خود باقی می ماند. پیچ ها شفت ها را روشن می کنند و مایع را از طریق پمپ هدایت می کنند. مانند سایر اشکال پمپ های دوار ، فاصله بین قطعات متحرک و پوشش پمپ حداقل است.

پیشرفت پمپ حفره
مقاله اصلی: پمپ حفره پیشرونده
این پمپ به طور گسترده ای برای پمپاژ مواد دشوار مانند لجن فاضلاب آلوده به ذرات بزرگ استفاده می شود ، این پمپ از یک روتور مارپیچ تشکیل شده است ، تقریباً ده برابر طول آن. این می تواند به عنوان یک هسته مرکزی با قطر x با یک زخم مارپیچی خمیده در اطراف ضخامت نصف X تجسم شود ،

اگرچه در واقعیت در یک ریخته گری واحد تولید می شود. این شافت درون یک آستین لاستیکی سنگین قرار دارد ، از ضخامت دیواره نیز به طور معمول x است. با چرخش شافت ، روتور به تدریج مایع را تا آستین لاستیکی بالا می برد. چنین پمپ هایی در حجم کم می توانند فشار بسیار بالایی ایجاد کنند.

پمپ شامل کفکش استیل

پمپ پسته 360 درجه
مقاله اصلی: پمپ پریستالتیک
پمپ پریستالتیک نوعی پمپ جابجایی مثبت است. این ماده حاوی مایعات درون یک لوله انعطاف پذیر است که درون یک محفظه پمپ دایره ای تعبیه شده است (گرچه پمپ های خطی خطی ساخته شده اند). تعدادی غلتک ، کفش یا برف پاک کن متصل به روتور لوله منعطف را فشرده می کند. با چرخش روتور ، قسمتی از لوله تحت فشرده سازی بسته می شود (یا مسدود می شود) ، و مایعات را از طریق لوله مجبور می کند. علاوه بر این ، هنگامی که لوله پس از عبور از بادامک به حالت طبیعی خود باز شود ، مایعات (بازگردانی) داخل پمپ می کشد. این فرآیند پریستالیس نامیده می شود و در بسیاری از سیستم های بیولوژیکی مانند دستگاه گوارش استفاده می شود.

پمپ های پیستون
مقاله اصلی: پمپ پیستون
پمپ های پیستون پمپ های جابجایی مثبت را معکوس می کنند.

اینها از یک سیلندر با یک پیستون معکوس تشکیل شده است. دریچه های مکش و تخلیه در قسمت سیلندر نصب شده است. در زمان مکش ، پیستون جمع می شود و دریچه های مکش باز می شوند و باعث مکش مایعات به داخل سیلندر می شوند. در سکته مغزی به جلو ، پیستون مایع را از دریچه تخلیه فشار می دهد. راندمان و مشکلات متداول: تنها با یک سیلندر در پمپ های پیستون ،

جریان حرکت در هنگام جابجایی پیستون در قسمت های میانی ، حداکثر جریان را تغییر می دهد و وقتی پیستون در موقعیت های انتهایی است ، جریان صفر وجود دارد. هنگام تسریع مایعات در سیستم لوله کشی ، انرژی زیادی هدر می رود. لرزش و چکش آب ممکن است یک مشکل جدی باشد. به طور کلی ، با استفاده از دو یا چند سیلندر که به صورت فاز با یکدیگر کار نمی کنند ، مشکلات جبران می شود.

پمپ های پیستون سه پایه
پمپ های پیستون سه گانه از سه پیستون استفاده می کنند که این امر باعث کاهش پالس پمپ های پیستون تک برگشتی می شود. افزودن نمناک کننده پالس بر روی پمپ خروجی می تواند موجبات پمپ و یا نمودار موج دار یک مبدل پمپ را بیشتر کند. رابطه پویا مایع با فشار زیاد و غوطه ور به طور کلی نیاز به مهر و موم غوطه ور با کیفیت بالا دارد. پمپ های پیستون با تعداد بیشتری از پیستون ها از مزایای افزایش جریان یا جریان روانتر و بدون سد پالس بهره می برند. افزایش قطعات متحرک و بار میل لنگ یک نقطه ضعف است.

شستشوی ماشین اغلب از این پمپ های پیستون به سبک سه گانه استفاده می کند (شاید بدون میراگرهای پالس). در سال 1968 ، ویلیام بروگمن اندازه پمپ سه گانه را کاهش داد و طول عمر آن را افزایش داد تا شستشوی ماشین بتواند از وسایلی با ردپای کوچکتر استفاده کند.

مهر و موم های با فشار پایدار ، مهر و موم های فشار کم و روغن ، میل لنگ های سخت شده ، میله های اتصال سخت شده ، پیستون های سرامیکی ضخیم و یاطاقان های توپ و غلتک های سنگین تر ، قابلیت اطمینان در پمپ های سه پایه را بهبود می بخشند. پمپ های Triplex اکنون در تعداد بیشماری از بازارها در سراسر جهان قرار دارند.

پمپ های سه گانه با طول عمر کوتاه برای کاربر خانگی معمول است. شخصی که سالانه 10 ساعت از واشر فشار خانه استفاده می کند ، ممکن است از پمپ راضی باشد که بین بازسازی ها 100 ساعت طول بکشد. پمپ های سه گانه مرتبه صنعتی یا مستمر در انتهای دیگر طیف کیفیت ممکن است حداکثر 2.080 ساعت در سال اجرا شود.

صنعت حفاری نفت و گاز از پمپ های سه تریپلکس حمل و نقل نیمه تریلر به نام پمپ های گل برای پمپاژ گل حفاری استفاده می کند ، که این حفاری را خنک می کند و قلمه ها را به سطح خود باز می گرداند.دریلرها از پمپ های سه گانه یا حتی quintuplex برای تزریق آب و حلال های عمیق در شیل در فرآیند استخراج به نام شکستگی استفاده می کنند.

پمپ های دیافراگم مجهز به هوای فشرده شده
یکی از کاربردهای مدرن پمپ های جابجایی مثبت ، پمپ های دیافراگم مجهز به هوا فشرده شده است. با استفاده از هوای فشرده ، این پمپ ها از لحاظ طراحی کاملاً بی خطر هستند ، اگرچه همه تولید کنندگان مدل های معتبر ATEX را برای مطابقت با مقررات صنعت ارائه می دهند. این پمپ ها نسبتاً ارزان هستند و می توانند وظایف گوناگونی را انجام دهند ، از پمپاژ آب خارج از بسته ها و پمپاژ اسید هیدروکلریک از ذخیره سازی ایمن (بستگی به نحوه تولید پمپ – الاستومرها / ساخت بدنه). این پمپ های دیافراگم دوتایی می توانند مایعات چسبناک و مواد ساینده را با یک فرآیند پمپاژ ملایم ، ایده آل برای حمل و نقل محیط حساس برشی تحمل کنند.

پمپ های طناب کفکش استیل رادپمپ

پمپ طناب شماتیک
مقاله اصلی: پمپ طناب
این پمپ ها در چین به عنوان پمپ های زنجیره ای بیش از 1000 سال پیش ساخته شده اند و می توانند از مواد بسیار ساده ای ساخته شوند: یک طناب ، چرخ و یک لوله PVC برای ساخت پمپ طنابی ساده کافی است. راندمان پمپ طناب توسط سازمانهای مردمی مورد مطالعه قرار گرفته و تکنیک های ساخت و اجرای آنها بطور مداوم بهبود یافته است. [21]

پمپ های ضربه ای
پمپ های ضربه ای از فشار ایجاد شده توسط گاز (معمولاً هوا) استفاده می کنند. در بعضی از پمپ های ضربه ای ، گاز گیر افتاده در مایع (معمولاً آب) ، در جایی در پمپ آزاد می شود و انباشته می شود ، فشار ایجاد می کند که می تواند بخشی از مایع را به سمت بالا سوق دهد.

پمپ های پالس معمولی عبارتند از:

پمپ های قوچ هیدرولیک – انرژی جنبشی از منبع آب کم سر به طور موقت در یک باتری هیدرولیکی حباب هوا ذخیره می شود و سپس برای هدایت آب به سر بالاتر استفاده می شود.
پمپ های پالس – فقط با انرژی جنبشی با منابع طبیعی اداره می شوند.
پمپ های هوایی – روی هوا وارد شده به لوله کار کنید ، که هنگام حرکت حباب به سمت بالا ، آب را به سمت بالا سوق می دهد
به جای چرخه تجمع و رهاسازی گاز ، می توان فشار را با سوزاندن هیدروکربن ها ایجاد کرد. اینگونه پمپ های احتراق مستقیماً پالس را از یک رویداد احتراق از طریق غشای تحریک به مایع پمپ منتقل می کنند. به منظور اجازه این انتقال مستقیم ، تقریباً باید پمپ از یک الاستومر ساخته شود (به عنوان مثال لاستیک سیلیکونی). از این رو ، احتراق باعث می شود که غشای منبسط شود و از این طریق مایع را از محفظه پمپاژ مجاور پمپ می کند. اولین پمپ نرم احتراق محور توسط ETH زوریخ توسعه یافت.

پمپ های کفکش استیل

یک قوچ هیدرولیک یک پمپ آب است که از نیروگاه های آبی استفاده می شود.

در آب با فشار نسبتاً کم و جریان زیاد جریان دارد و آب را با سرعتی بالاتر هیدرولیک و جریان کمتری خارج می کند. دستگاه از اثر چکش آب برای ایجاد فشاری استفاده می کند که بخشی از آب ورودی را بالا می برد که پمپ را به نقطه ای بالاتر از جایی که آب شروع شده است ، بالا می برد.

قوچ هیدرولیک بعضی اوقات در مناطق دور افتاده مورد استفاده قرار می گیرد ، جایی که هم منبع انرژی کم مصرف برق وجود دارد و هم نیاز به پمپاژ آب به مقصد با ارتفاع بالاتر از منبع است. در این شرایط ، قوچ اغلب مفید است ، زیرا به منبع انرژی دیگری به غیر از انرژی جنبشی جریان آب نیاز ندارد.

پمپ های سرعت

پمپ گریز از مرکز از پروانه ای با بازوهای جارو عقب استفاده می کند
پمپ های روتودینامیکی (یا پمپ های دینامیکی) نوعی پمپ سرعت است که در آن با افزایش سرعت جریان ، انرژی جنبشی به مایعات اضافه می شود. این افزایش انرژی هنگامی که سرعت قبل از کاهش یا خروج جریان از پمپ در لوله تخلیه ، به سود انرژی بالقوه (فشار) تبدیل می شود. این تبدیل انرژی جنبشی به فشار توسط قانون اول ترمودینامیک یا به طور خاص با اصل برنولی توضیح داده شده است.

پمپ های دینامیکی را می توان با توجه به ابزاری که در آن سرعت افزایش حاصل می شود ، تقسیم شد.

این نوع پمپ ها دارای چندین ویژگی هستند:

انرژی مداوم
تبدیل انرژی اضافه شده برای افزایش انرژی جنبشی (افزایش سرعت)
تبدیل افزایش سرعت (انرژی جنبشی) به افزایش فشار فشار
تفاوت عملی بین پمپ های جابجایی پویا و مثبت در نحوه عملکرد آنها در شرایط دریچه بسته است. پمپ های جابجایی مثبت مایع را جابجا می کنند ، بنابراین بستن دریچه در پایین دست پمپ جابجایی مثبت باعث ایجاد فشار مداوم می شود که می تواند باعث خرابی مکانیکی خط لوله یا پمپ شود. پمپ های دینامیکی با این تفاوت که می توان با اطمینان در شرایط دریچه بسته (برای مدت زمان کوتاه) کار کرد.

تعمیرات پمپ کفکش استیل

آسیاب بادی دریل متصل به پمپ آب با مخزن ذخیره آب در پیش زمینه
بررسی سوابق تعمیر پمپ و میانگین زمان بین خرابی ها (MTBF) برای کاربران پمپ مسئول و با وجدان از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به این واقعیت ، پیشگفتار کتاب راهنمای کاربر پمپ 2006 به آمار “خرابی پمپ” اشاره دارد. به خاطر راحتی ، این آمار خرابی اغلب به MTBF ترجمه می شود (در این حالت ، عمر قبل از خرابی نصب می شود)

در اوایل سال 2005 ، گوردون باك ، مهندس ارشد جان كران ، شركت جان كران در شركت باتون روژ ، لوئیزیانا ، سوابق تعمیر تعدادی از پالایشگاه ها و كارخانه های شیمیایی را مورد بررسی قرار داد تا داده های قابل اطمینان برای پمپ های گریز از مرکز را بدست آورد. در مجموع 15 کارخانه عملیاتی که نزدیک به 15000 پمپ دارند در این بررسی قرار گرفتند. کوچکترین این گیاهان حدود 100 پمپ داشتند. چندین تأسیسات بیش از 2000 نفر داشتند. کلیه امکانات در ایالات متحده واقع شده بود. علاوه بر این ، به عنوان “جدید” در نظر گرفته می شود ، دیگران به عنوان “تجدید” و برخی دیگر “تثبیت شده”. بسیاری از این گیاهان – اما همه آنها – با جان کرین توافق اتحاد داشتند. در برخی موارد ، قرارداد اتحاد شامل داشتن یک تکنسین یا مهندس جان کرین در محل برای هماهنگی جنبه های مختلف برنامه است.

با این وجود همه گیاهان پالایشگاه نیستند و نتایج متفاوتی در جای دیگر رخ می دهد. در کارخانه های شیمیایی ، پمپ ها از لحاظ تاریخی کالاهای “دور انداخته” بوده اند ، زیرا حمله شیمیایی عمر را محدود می کند. در سال های اخیر همه چیز بهبود یافته است ، اما فضای محدود موجود در جعبه های پر شده استاندارد DIN و ASME قدیمی “قدیمی” بر نوع مهر و موم متناسب محدود می کند. مگر اینکه کاربر پمپ محفظه مهر را به روز کند ، پمپ فقط نسخه های کم حجم و ساده تری را در خود جای می دهد. بدون این به روزرسانی ، طول عمر در تاسیسات شیمیایی به طور کلی حدود 50 تا 60 درصد از ارزش پالایشگاه است.

نگهداری بدون برنامه ریزی اغلب یکی از مهمترین هزینه های مالکیت است و خرابی درزگیرهای مکانیکی و یاتاقانها از مهمترین دلایل آن هستند. به یاد داشته باشید مقدار بالقوه انتخاب پمپ هایی که در ابتدا هزینه بیشتری دارند اما بین تعمیرات بسیار طولانی تر است. MTBF پمپ بهتر ممکن است یک تا چهار سال بیشتر از همتای غیر ارتقا یافته باشد. در نظر بگیرید که میانگین مقادیر منتشر شده از خرابی های پمپ اجتناب شده از 2600 دلار تا 12،000 دلار آمریکا متغیر است. این شامل هزینه های فرصت گمشده نمی شود. در هر 1000 خرابی یک آتش سوزی پمپ ایجاد می شود کمتر خرابی پمپ به معنای آتش سوزی کمتر از تخریب پمپ است.

همانطور که اشاره شد ، یک خرابی معمولی پمپ ، بر اساس گزارش های واقعی سال 2002 ، به طور متوسط 5000 دلار آمریکا هزینه دارد. این شامل هزینه هایی برای مواد ، قطعات ، نیروی کار و سربار است. تمدید MTBF پمپ از 12 تا 18 ماه باعث می شود در سال 1667 دلار صرفه جویی شود – که این ممکن است بیشتر از هزینه ارتقاء قابلیت اطمینان پمپ گریز از مرکز باشد.

برنامه های کاربردی

پمپ اندازه گیری بنزین و مواد افزودنی.
پمپ ها در کل جامعه برای اهداف مختلفی استفاده می شوند. برنامه های اولیه شامل استفاده از آسیاب بادی یا هندوانه برای پمپ آب است. امروزه از این پمپ برای آبیاری ، تأمین آب ، تأمین بنزین ، سیستم های تهویه مطبوع ، تبرید (معمولاً به عنوان کمپرسور) ، جنبش شیمیایی ، حرکت فاضلاب ، کنترل سیلاب ، خدمات دریایی و غیره استفاده می شود.

به دلیل طیف گسترده ای از کاربردها ، پمپ ها دارای تعداد زیادی شکل و اندازه هستند: از بسیار بزرگ تا بسیار کوچک ، از انتقال گاز به دست زدن به مایع ، از فشار زیاد تا فشار کم و از حجم زیاد تا حجم کم.

تنظیم پمپ
به طور معمول ، پمپ مایع نمی تواند به راحتی هوا را به خود جلب کند. ابتدا خط تغذیه پمپ و بدنه داخلی اطراف مکانیسم پمپاژ باید از مایعی که به پمپاژ نیاز دارد پر شود: یک اپراتور برای شروع پمپاژ باید مایع را وارد سیستم کند. به این روش پمپ اولیه می گویند. از بین رفتن پرایم معمولاً به دلیل فرو رفتن هوا در پمپ است. ترخیص و نسبت جابجایی در پمپهای مایعات ، چه نازک و چسبناک تر ، معمولاً به دلیل تراکم بودن نمی توانند هوا را جابجا کنند. این مورد در بیشتر پمپ های سرعت (روتودینامیکی) – به عنوان مثال ، پمپ های گریز از مرکز است. در مورد چنین پمپ ها ، موقعیت پمپ همیشه باید از نقطه مکش پایین باشد ، در صورتی که پمپ را نباید به صورت دستی با مایع پر کرد یا از پمپ ثانویه استفاده کرد تا تمام هوا از خط مکش و محفظه پمپ خارج شود.

با این حال ، پمپ های جابجایی مثبت ، تمایل به آب بندی کافی محکم بین قسمت های متحرک و پوشش یا محفظه پمپ دارند که می توان آنها را به عنوان خود ترسیم کننده معرفی کرد. این پمپ ها همچنین می توانند به عنوان پمپ های اولیه ، به اصطلاح هنگامی که برای برآوردن نیاز به پمپ های دیگر به جای عملی که توسط یک اپراتور انسانی انجام می شود ، عمل کنند.

پمپ ها به عنوان منبع آب عمومی
مقاله اصلی: پمپ دستی

تصویر عربی پمپ پیستونی ، توسط الجزاری ، ج. 1206.

اولین تصویر اروپایی از پمپ پیستونی ، توسط Taccola ، c. 1450.]

آبیاری با استفاده از پمپ مجهز به مستقیم از Gumti ، که در پس زمینه دیده می شود ، در کامیلا ، بنگلادش در حال انجام است.
یک نوع پمپ که در سراسر جهان معمول بود پمپ آب دستی یا “پمپ پارچ” بود. معمولاً در روزهای قبل از لوله کشی آب ، بر روی چاههای آب جامعه نصب می شد.

در بخش هایی از جزایر بریتانیا ، اغلب به آن پمپ محوطه سازی گفته می شد. اگرچه چنین پمپ های جامعه دیگر رایج نیست ، مردم هنوز از پمپ عبارت parish برای توصیف مکان یا تالار گفتگو در مورد موضوعات مورد علاقه محلی استفاده می کردند.

از آنجا که آب پمپ های پارچ به طور مستقیم از خاک کشیده می شود ، بیشتر مستعد آلودگی هستند. اگر چنین آب تصفیه و تصفیه نشود ، مصرف آن ممکن است منجر به بیماری های دستگاه گوارش یا سایر بیماری های ناشی از آب شود. یک مورد بدنام شیوع وبا در سال 1854 Broad Street است. در آن زمان مشخص نشده بود که چگونه وبا منتقل می شود ، اما پزشک جان اسنو مشکوک به آب آلوده و داشتن پمپ عمومی بود که به گمان او حذف شده بود. شیوع آن فروکش کرد.

پمپ های جامعه دستی مدرن پایدارترین گزینه کم هزینه برای تأمین آب سالم در تنظیمات فقیر منابع ، اغلب در مناطق روستایی در کشورهای در حال توسعه محسوب می شوند. پمپ دستی دسترسی به آبهای زیرزمینی عمیق تر را باز می کند که اغلب آلوده نیستند و همچنین با محافظت از منبع آب در مقابل سطل های آلوده ، ایمنی چاه را بهبود می بخشد. پمپ هایی مانند پمپ Afridev به گونه ای طراحی شده اند که از نظر ساخت و نصب ارزان قیمت بوده و با داشتن قطعات ساده قابل نگهداری هستند. با این حال ، کمبود قطعات یدکی برای این نوع پمپ ها در برخی از مناطق آفریقا از ابزار آنها برای این مناطق کاسته شده است.

آب بندی برنامه های پمپاژ چند فاز
کاربردهای پمپاژ چند فاز که به آن سه فاز نیز گفته می شود ، به دلیل افزایش فعالیت حفاری روغن رشد کرده اند. علاوه بر این ، اقتصاد تولید چند فاز برای عملیات بالادست جذاب است زیرا منجر به نصب ساده تر ، کوچکتر در داخل میدان ، کاهش هزینه تجهیزات و بهبود نرخ تولید می شود. در اصل ، پمپ چند فاز می تواند تمام ویژگی های جریان سیال را با یک قطعه تجهیزات در خود جای دهد ، که دارای یک ردپای کوچکتر است. اغلب ، دو پمپ چند فاز کوچکتر به جای داشتن یک پمپ عظیم ، به صورت سری نصب می شوند.

برای انجام عملیات میانی و بالادست ، پمپ های چند فاز می توانند در ساحل یا برون مرزی قرار بگیرند و می توانند به چاه های یک یا چند متصل شوند. اصولاً از پمپ های چند فاز برای انتقال جریان دفع نشده درمان شده از چاه های نفتی به فرآیندهای پایین دست یا امکانات جمع آوری استفاده می شود. این بدان معنی است که پمپ ممکن است از یک جریان جریان (چاه جریان) از 100 درصد گاز تا 100 درصد مایع و هر ترکیب قابل تصور در بین آن قرار داشته باشد. جريان جريان نيز مي تواند حاوي آسيب پذيري مانند شن و خاک باشد. پمپ های چند فاز برای کار در شرایط تغییر روند یا نوسان طراحی شده اند. پمپاژ چند فاز همچنین به از بین بردن انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند زیرا اپراتورها در تلاش هستند تا در صورت امکان شعله ور شدن گاز و تهویه مخازن را به حداقل برسانند.

پمپ کفکش 2 اینچ

پمپ کفکش 2 اینچ تیپ TMR4 در متراژ ها مختلف تک فاز پروانه آلمینیوم و استیل.

 • باز دهی و میزان آبدهی بالا و مصرف  پایین
 • پروانه استیل قفسه دار جهت زد زنگ در مقابل آبهای دارای املاح و همچنین پایین آوردن انرژی  پمپ(ارتفاع ۱۸ متری به بالا)
 • استفاده از پروانه آلومینیوم فشرده برای پمپ جهت آبهای کثیف با کیفت پایین
 • الکتروپمپ کفکش در دو نوع تکفاز و سه فاز
 • الکتروپمپ کف کش در دو نوع ساده و فلوتر دار
 • الکترو پمپ کف کش کاملا ضد آب
 • عملکرد پمپ حداکثر تا ۳۰ متر زیر آب و حداکثر دمای مناسب ۴۰ درجه سانتی گراد

.

 

تماس با ما

تلفن ثابت:55414397-021

تلفن تماس:09192228714

آدرس: تهران م قزوین خ قزوین مجتمع تجاری امپراطور طبقه 1- پلاک 23 ایتال سرویس