کارواش

کارواش چیست

سر فصل ها

کارواش وسیله ای است که آب را با فشار بسیار بالا بالاتر از 90 بار و با آبدهی کمتر و با استفاده از نازل بسیار باریک برای شستوشو و نظافت و مواردی که نیاز به فشار بسیار بالا دارد شما میتوانید از کارواش استفاده نمایید.

کارواش ها به چند دسته تقسیم میشوند؟

کارواش ها بستگی به مصرفهای مختلف به چندیدن دسته تقسیم میشوند .

اما مهمترین مواردی که میشوان نام برد بسته به نوع و ساختار کارواش به موارد زیر میتوان نام برد

 1. کارواش خانگی
 2. کارواش صنعتی

کارواش چگونه کار می کند؟

هر کسی که قبلاً از یک کارواش استفاده کرده می داند که تمیز کردن در فضای باز می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. در کوتاهترین زمان ممکن می توان از آنها برای تمیز کردن همه چیز در خانه یا اطراف آن استفاده کرد. اما در واقع یک کارواش چگونه کار می کند؟ و چگونه ساخته می شود؟ نگاهی به داخل دستگاه کارواش بیندازید و با ما در سفر به داخل دستگاه کارواش، بیندازیم.

 

کارواش چگونه کار می کند؟

عکس گرافیکی ما برای شما نشان می دهد. موتور کارواش چگونه کار میکند ، هنگامی که آب از طریق شلنگ باغ وارد فشار شوینده می شود کجا می رود و فشار چگونه ایجاد می شود؟

مثال: کنترل کامل کارواش

قلب هر کارواش موتور الکتریکی آن است که سیستم پمپ را به حرکت در می آورد [1] . برای اینکه پمپ ها به درستی کار کنند ، آنها به آب احتیاج دارند که برای مثال توسط یک شیلنگ باغ تأمین می شود [2] . قبل از اینکه تحت فشار قرار گیرد ، آب به داخل یک محفظه دو جداره در اطراف موتور می ریزد و آن را خنک می کند [3] . این باعث کاهش نویز و همچنین افزایش مدت زمان کار دستگاه می شود.

موتور یک صفحه تکان می دهد ، که سه پیستون را به بالا و پایین حرکت می دهد [4] .  در مجموع دارای سه پیستون است که هر کدام با یک مکش و یک سوپاپ فشار کار می کنند. حرکت پیستون ها به سمت پایین [6] آب را از طریق یک شیر مکش [5] و به داخل سیلندر یا محفظه پیستون می کشد . هنگامی که پیستون دوباره به سمت بالا حرکت می کند ، آب را از محفظه پیستون و از طریق یک فشار فشار را [7] به سمت سوپاپ هل می دهد .

در صورت لزوم ماده تمیز کننده [10] به انژکتور [8] اضافه می شود. سپس آب از پمپ [9] به سمت تفنگ فشار بالا خارج می شود.

البته ، در زمان واقعی ، همه اینها خیلی سریع اتفاق می افتد به محض اینکه دستگاه را روشن کردید ، می توانید بلافاصله ماشه را فشار دهید تا تمیز کردن شروع شود. کارواش که در اینجا به تصویر کشیده شده است دارای یک نمایشگر LED بر روی تفنگی ماشه است که سطح فشار انتخاب شده را نشان می دهد ، و همچنین به عنوان مثال کاربردی است. این کار یافتن تنظیمات مناسب برای هر برنامه را آسان می کند.

کاملاً جدا از عملکرد تمیز کنندگی برجسته ، تمیز کردن با ماشین شستشو باعث صرفه جویی در مصرف آب نیز می شود ، زیرا در حالی که در طول یک ساعت حدود 3500 لیتر از یک شلنگ باغ عبور می کند ، یک دستگاه شستشوی فشار فقط 400 تا 600 لیتر مصرف می کند. از آنجا که فشار زیاد آب کار را تسریع می کند ، اثر صرفه جویی افزایش می یابد.

[pdf id=5989]

پمپ پیستون

ساخت ، اصل عملکردی و کاربرد

پمپ های کارواش صنعتی را می توان به عنوان پمپ های فشار قوی قابل اعتماد در بسیاری از کاربردهای صنعتی ، به عنوان مثال در برنامه های تمیز کردن یا در فن آوری فرآیند در صنایع شیمیایی ، یافت. پمپ های جابجایی برای دمای کم یا زیاد مناسب هستند و به سطوح مختلف فشار دست می یابند. آنها تمام محیط های مایع مانند آب ، روغن یا گازهای مایع را در دامنه دمایی گسترده منتقل می کنند. حتی پودرهای ساینده مانند دوغاب مواد شوینده یا مایع کربن را می توان به راحتی از طریق سطوح مختلف فشار با پمپ های پیستون در حال نوسان پمپ کرد.

پمپ کارواش صنعتی (پیستونی)

پمپ کارواش پیستونی نسخه ویژه ای از کارواش صنعتی است. اصطلاح پیستون از زبان انگلیسی آمده و به معنی میله پیستون یا پیستون است.

برخلاف پمپ پیستون ، پیستون به دیواره سیلندر نمی رسد. میله پیستون خود نشان دهنده پیستون است. در خارج ، هیچ مهر و موم شده با دیواره سیلندر بسته نشده است. پمپ طبق اصل جابجایی کار می کند.

روغن قابل استفاده در کارواش

معمولا روغن هایی که در کارواش های خانگی و صنعتی استفاده میشود روغن 40 یا 10 -40 است

اصل عملکردی پمپ کارواش صنعتی

برخلاف پمپ پیستون ، پمپ پیستون با پیستون حرکت نمی کند ، اما در جعبه پر کننده دارای یک مهر و موم ثابت است. پیستون جمع شونده باعث ایجاد اثر مکش در انتهای مایع شده و دریچه مکش را باز می کند. محیط به انتهای مایع جریان می یابد. سپس پیستون به جلو حرکت می کند. پیستون حجم موجود را از طریق حجم خود جابجا می کند و فشار سیال پمپاژ را افزایش می دهد. دریچه مکش بسته می شود و دریچه فشار راه را برای ناحیه فرآیند برای مایع تحت فشار باز می کند

حرکت به جلو و عقب پیستون به طور مداوم تکرار می شود و دریچه ها را باز یا بسته می کند. بسته به نوع کاربرد ، چرخه ها تا چند صد بار در دقیقه تکرار می شوند. برای جلوگیری از جریان مایع متناوب ، به اصطلاح از میراگرهای تپشی سمت مکش و تخلیه استفاده می شود ، که جریان یکنواخت و کاهش ضربان ها را تضمین می کند. چندین پیستون را می توان در یک پمپ به صورت ترکیبی برای افزایش دبی و دبی یکنواخت تر استفاده کرد. آنها ناحیه فرآیند مشترک را از طریق همان لوله فشار تغذیه می کنند. تعداد پیستون های موجود در پمپ بسته به نوع طراحی و کاربرد آن متفاوت است.

پیستون ها به صورت هیدرولیکی یا میل لنگ با میله های اتصال و پسوندهای ضربدری هدایت می شوند. اگر چندین پیستون وجود داشته باشد ، می توان موقعیت های زاویه ای روی میل لنگ را به گونه ای توزیع کرد که قله های فشار در پمپ متلاطم شود.

برنامه های کاربردی برای پمپ های پیستون فشار بالا

از پمپ های پیستون می توان در کاربردهای بسیار متنوعی استفاده کرد. هر جا که محیط مایع باید تحت فشار زیاد پمپ شود ، آنها محلول های مناسبی را ارائه می دهند. این برنامه ها از پمپ ها برای تمیز کردن فرآیندهای کم کلاس با چند کیلوگرم تا سیستم های پمپاژ برای صنعت فرآیند با نیازهای عملکردی چند مگاوات و وزن 40 تن متغیر است. با پمپ های فشار بالا می توان به مراحل فشار تا 3000 بار رسید.

به لطف طراحی پیشرفته ، انتخاب بهینه مواد ، کنترل سرعت انعطاف پذیر و دقت بالا در تولید ، از پمپ های پیستون می توان به صورت 24 ساعته و تقریباً استفاده کرد. 8000 ساعت در سال بدون وقفه. همه رسانه ها را می توان در حالت مایع پمپ کرد. اینها می توانند آب یا روغن در دمای طبیعی باشند ، اما همچنین روغنهای گرم و گازهای مایع مانند دی اکسید کربن و آمونیاک هستند. با توجه به اصل عملکردی ، پمپ های پیستون همچنین برای مواد ساینده مانند دوغاب های شوینده یا ذغال سنگ مناسب است.

قطعات مهم تشکی دهنده کارواش

مهمترین اجزای تشکیل دهنده کارواش عبارتند از

 1. الکتروموتور(دینام)
 2. پمپ کارواش
 3. پیستون
 4. پکینگ
 5. سوپاپ
 • توضیحات قطعات کارواش های خانگی

1.تفنگی کارواشهای خانگی فلزی این  تفنگی مخصوص کارواشهایی است که تفنگی آن ها موجود نیست

تفنگی و لانس کارواش خانگی فلزی مخصوص تمام کارواش های خانگی

پمپاک کارچر بلک اندکر کارواشهای چینی و ایتالیایی

2.اتوماتیک واترجت کارواش

این میکرو سویچ یا اتو ماتیک کار شیر  فشار شکن را انجام میدهد ومخصوص کارواشها پمپاک بوده و نماینده فروش اینترنتی این شرکت فروشگاه اینترنتی ایتال سرویس است.قطعات کارواش خانگی پمپاک

3.میل سوپاپ و فنر کارواش خانگی پمپاک

میل سوپاپ و فنر کارواش خانگی از جنس استیل زد رنگ این میل سوپاپ و فنر با قدرت زیاد  مخصوص کارواش ها پمپاک بوده و نماینده فروش اینترنتی این شرکت فروشگاه اینترنتی ایتال سرویس است

4.سوپاپ های ورودی کارواش خانگی

سوپاپ ها باعث افزایش فشار در کارواش میشود که معمولا کارواش خانگی دارای 6 عدد سوپاپ است

5.شلنگ کارواش خانگی

شلنگ کارواش خانگی که معمولا دارای نخ ابریشم برای جلوگیری از ترکیدن کارواش

6.واسطه ورود و خروج کارواش خانگی پمپاک

سرسیلندر کارواش خانگی واسته کارواش خانگی

این محصول کامل بوده دارای میل سوپاپ فنر کاسه نمد اورینگ اتوماتیک

این محصول طول عمر بالایی دارد و کسانی که این محصول را شکستن از این محصول استفاده میکنند.

فولی
لنگ
7.ولی کارواش خانگی (صفحه لنگ )

پولی کارواش خانگی یا صفحه لنگ داخل روغن

این فولی داخل روغن و سر شفت سوار میشود .بر روی آن رولبرینگ یا بلبرینگ کف گرد قرار میگیرد .و کار آن بالا و پایین کردن فنر ها و میل پیستون است.

 • توضیحات قطعات کارواش های صنعتی

1.کارتر عقب پمپ کارواش

کارتر عقب پمپ کارواش وسیله ای است که میل لنگ و شاتون ها داخل آن حرکت میکنند . داخل آن پر از روغت است.

2. میل لنگ کارواش صنعتی

میل لنگ وسیله ای است که با صورت منظم شاتون ها و پیستون را غقب و جلو میکند.

3.شاتون کارواش

این شاتون دو تیکه یا یک تیکه بوده دارای قدرت کافی بدون آسیب رسانی به میل لنگ دستگاه و طل عمر بالا هستند.

4.سرامیکی  صنعتی(پیستون)

وسیله ای که بسیار سیقلی است که در مسیر رفت و آمد پکینگها را خراب نکند.

5.سرپمپ(سرسیلندر)

 پمپ با کیفیت عالی و قیمت مناسب وسیله ای که پکینگ ها و سوپاپ ها را نگه میدارد و باید فشار های بسیار بالا را تحمل کند .

6 .پکینگ کارواش صنعتی

وسیله ای از جنس لاستیک و نخ است که باعث ایجاد فشار و جلو گیری از آب ریزش کارواش میشود.

7.سوپاپ های واتر جت

این سوپاپ ها داری 6 عدد یا 10 عدد پسته به پمپ هستند که باعث افزایش فشار  میشود.سوپاپ کارواش

8 . بوش برنجی (برنجی پشت پکینگ)

وسیله ای است که باعث افزایش و طول عمر پکینگ میشود

9.شیر فشار شکن

وسیله ای بسیار حساس است که میتوانید فشار کارواش کم و زیاد کنید .

اما کار اصلی شیر فشار شکن این نیس به محض اینکه خروجی مسدود میشود آب را بر میگرداند .و جلوی نرکیدن پمپ را میگیرد.

10. شلنگ کارواش صنعتی

شلنگ های که با روکش بافتی سیم هستند .که بستگی به فشار از فشار 100 بار تا 2000 بار را نگه میدارند و از یک لایه تا 10 لایه هستند.

11.تفنگی لانس کارواش صنعتی 

این تفنگی بالانس ایتالیا دارای قطع کن با قدرت بالا شما میتوانید این تفنگی لانس برای کارواشهای صنعتی از فشار 100 بار تا 500 بار از این تفنگی لانس استفاده کنید.

عیب یابی از دستگاه کارواش صنعتی

 

دستگاه های کارواش صنعتی از جمله تجهیزات نظافتی پر کاربرد در محیط های مختلف هستند. این دستگاه ها ، به جهت پاشش آب پر فشار ، به خوبی از پس رفع آلودگی های سطحی و عمیق بر می آیند. سیستم حساس واتر جت ها موجب شده تا آگاهی کاربر از مشکلات احتمالی ضرورت داشته باشد. در این مقاله ، راه کار های حل مشکلات احتمالی هنگام کار با این کارواش فشار قوی مورد بررسی قرار می گیرد.

کم شدن فشار کارواش خانگی

از رایج ترین مشکلاتی که از طرف صاحبان دستگاه واترجت بیان شده و موجب نارضایتی آنان گردیده است، عدم ارائه فشار تنظیم شده و مورد انتظار توسط این دستگاه است. افراد اظهار کرده اند که فشار جریان آبی که از نازل خارج می شود کمتر از میزان تنظیم شده و مورد انتظار است. در صورتی که فشار به درستی به مشتری بیان شده باشد، می بایست عملکرد پمپ را بررسی کرد. در صورت سلامت کامل پمپ، باید به سراغ دیگر عوامل رفت. ممکن است این مشکلات برای دستگاه به وجود آمده باشد:

 • فرسودگی نازل: در این حالت می بایست نازل کارواش خانگی را تعویض کرد.
 • نفوذ هوای غیر طبیعی در لوله های ورودی آب: به منظور رفع این مشکل باید در ابتدا لوله ها را باز کرد، هوا را آزاد کرد و سپس مجددا لوله ها را وصل کرد.
 • وجود نشتی در شلنگ خروجی آب: در این حالت می بایست شلنگ جدیدی جایگزین شلنگ قبلی کرد.
 • فرسودگی واشر ها: می بایست واشر ها را بازبینی کرد و در صورت وجود فرسودگی، آن ها را تعویض نمود.
 • گرفتگی دهانه شیر خروجی: شیر خروجی در صورت گرفتگی باید تعویض گردد.
 • عدم تامین آب کافی توسط منبع: بررسی شار آب تامین شده توسط منبع و اطمینان از عدم وجود مانع بر سر راه آب ورودی
 • وجود گرفتگی در فیلتر مکش: بازبینی مجدد و تمیز کردن فیلتر

داغ شدن موتور کارواش خانگی

اگر در هنگام کار با دستگاه کارواش خانگی، داغی بیش از حد موتور آن جلب توجه کند، می بایست موارد زیر بررسی و رفع گردد:

 • نازل با دهانه کوچک: در صورت عدم انطباق دستگاه با سایز نازل، می بایست نازل تعویض گردد و سایز متناسب بر روی دستگاه نصب شود.
 • گرفتگی یا چسبیدن شیر تخلیه: باید شیر تخلیه کننده تمیز شود و یا به منظور دستیابی به نتیجه بهتر، تعویض گردد.

می توان با بررسی این مشکلات و رفع آن ها بدون نیاز به مراجعه به تعمیر کار متخصص، کارواش خانگی خود را به سادگی و با کمترین ابزار و تجهیزات رفع خطا کرد.

عملکرد غیر طبیعی پمپ

در صورت احساس بروز مشکل در کارکرد پمپ دستگاه واترجت و سختی آن در فعالیت، می بایست موارد زیر سریعا بررسی و رفع شود:

 • دمای زیاد و غیر مجاز آب ورودی: ممکن است دمای خود آب زیاد باشد و یا در مناطق گرم و در معرض نور آفتاب، دمای آب داخل شلنگ افزایش یابد. برای رفع این مشکل می بایست شلنگ را تا حد امکان در سایه قرار داد و از آب سرد استفاده نمود.
 • کم بودن سطح مقطع دهانه ورودی آب به پمپ دستگاه کارواش خانگی: می بایست سایز دهانه متناسب با نوع دستگاه باشد.
 • نفوذ هوا به لوله ها: در صورت اطمینان از نفوذ هوا به داخل لوله ها می بایست لوله ها به شکل و محکم متصل گردند.

عدم پاشش آب از نازل دستگاه

در صورتیکه آبی از دستگاه خارج نمی شود، اول از همه باید خود نازل را بررسی کنید. ذرات جامد داخل آب خصوصا مواد شیمیایی حل نشده و دیگر املاح ریز می توانند موجب گرفتگی نازل شوند. بنابراین تمیز کردن نازل اولین اقدام برای رفع این مشکل است. اگر هنوز آبی از نازل خارج نمی شود، گرفتگی ورودی آب را بررسی کنید. در صورتیکه با رفع گرفتگی این دو بخش، هنوز مشکل وجود دارد، احتمالا باید صدای مکش هوا را بشنوید. این صدا نشان می دهد که مخزن مواد شوینده خالی یا اتصالات شلنگ شل شده و پمپ هوا می کشد. با پر کردن مخزن و محکم یا تعویض نمودن اتصالات این مشکل را برطرف کنید.

عدم پاشش یا خروج مقدار کم ماده شوینده

شایع ترین دلیل خروج ماده شوینده با جریان کم از دستگاه کارواش خانگی، به اتمام رسیدن ماده شوینده داخل مخزن می باشد. دلیل رایج دیگر، گرفتگی شلنگ مواد شوینده است. بنابراین در راستای حل این مشکل، ابتدا باید از پر بودن مخزن کارواش خانگی و عدم گرفتگی شلنگ اطمینان حاصل کنید. باز نبودن شیر مخصوص مواد شوینده دلیل دیگر این مشکل است. همچنین زیاد بودن فشار، از کار کردن صحیح این پمپ جلوگیری می نماید.

رفع مشکلعیب یابیمشکل
نازل را تعویض کنیدنازل آسیب دیده استفشار آب کم است
اتصالات ورودی را جدا نموده و دوباره نصب کنیدنشت هوا به ورودی آب 
سوپاپ ورودی آب را چک نموده و آن را به صورت منظم نظافت نمائیدسوپاپ ورودی آب مسدود شده است 
پکینگ پمپ را چک نموده و در صورت نیاز اقدام به تعویض آن نمائید پکینگ پمپ آسیب دیده است 
ورودی آب را چک نموده و از جریان مناسب آب اطمینان حاصل نمائیدتامین آب نامناسب است 
دریچه های تخلیه را چک نموده و در صورت وجود خوردگی تعویض نمائیدشیر تخلیه پر یا کثیف شده است 
شلنگ تخلیه را چک نموده و در صورت نیاز آن را تعویض نمائیدوجود نشتی در شلنگ تخلیه 
سایز لوله های ورودی آب را کنترل نمائیدورودی ها مسدود شده اندپمپ به سختی کار می کند
اتصالات لوله های ورودی آب رامحکم تر ببندیدنشت هوا به لوله های ورودی آب 
از بسته بودن شیر پاشش فوم مواد شوینده اطمینان حاصل نمائید  
شیر تخلیه را تعویض نمائیدموادی درون شیر تخلیه آب گیر کرده استلرزش غیر طبیعی پمپ
درون لوله های ورودی آب را تمیز کنیدموادی درون لوله های ورودی گیر کرده است 
تامین آب به میزان نیاز دستگاه واترجت صنعتیآب به اندازه کافی به دستگاه وارد نمی شود 
پکینگ پمپ را تعویض نمائید پکینگ پمپ آسیب دیده استنشت آب از بخش زیرین پمپ
پلانجر پمپ را تعویض نمائید.پلانجر پمپ آسیب دیده و یا دچار پوسیدگی شده است.پکینگ پمپ خراب است
از فیلتر تصفیه آب مناسب استفاده کنید.مواد ساینده درون آب بوده و کیفیت آب ورودی پایین می باشد. 
درجه آب ورودی به دستگاه را کاهش دهیددمای آب ورودی بیش از حد می باشد 
نازل را تمیز نموده با در صورت نیاز تعویض کنیدنازل مسدود شده استآبی از واترجت خارج نمی شود
پیچ خوردگی را از شلنگ باز نموده و در صورت بروز آسیب نسبت به تعویض آن اقدام نمائیدشلنگ فشار قوی دچار پیچ خوردگی، برش، خم شدگی یا تو رفتگی شده است 
پکینگ پمپ را تعویض نمائیدپکینگ پمپ پوسیده استآب و روغن با هم مخلوط شده اند
پلانجر و پکینگ پمپ را تعویض نمائیدپلانجر پمپ دچار خوردگی شده است 
شیر اطمینان را تمیز کنید و یا در صورت نیاز آن را تعویض نمائیدشیر اطمینان آسیب دیده استموتور داغ شده است
از نازل مناسب استفاده نمائیدانتخاب نازل نادرست بوده و آب به میزان کافی از نازل خارج نمی شود 
o-ring را تعویض نمائیدo-ring آسیب دیده و یا کثیف شده استنشت روغن از شلنگ فشار قوی

عملکرد پمپ واترجت بدون آب

مهم ترین عامل آسیب رساننده به پمپ دستگاه واترجت، عملکرد بدون آب آن می باشد. کار کردن دستگاه واتر جت در شرایطی که آب کافی به پمپ نمی رسد، ظرف مدت چند دقیقه باعث خرابی پمپ خواهد شد. آب موجود در پمپ باعث خنک شدن سرپمپ ها گردیده و باعث لغزندگی واشرها می شود، در شرایط فقدان آب، دمای داخل پمپ به سرعت افزایش یافته و بخش های مختلف پمپ آسیب می بینند. اضافه نمودن مخزن آب به دستگاه واترجت خطر عملکرد پمپ در شرایط بدون آب را برطرف می نماید.

باقی ماندن واترجت برای مدت طولانی در مد بای پس

در حالت بای پس، دستگاه واترجت روشن است اما نیرویی به تفنگی اعمال نشده و آب از دستگاه خارج نمی شود. در این حالت آب داخل پمپ به چرخش خود ادامه می دهد. چنین شرایطی باعث می شود که با گذشت زمان، دمای درون پمپ افزایش یابد که این افزایش دما می تواند به آسیب دیدگی بخش های مختلف پمپ منجر گردد. بنابراین هنگام عدم استفاده از دستگاه و پاشش آب به مدت طولانی لازم است دستگاه خاموش گردد. در برخی مدل های واترجت برای غلبه بر این مشکل و محافظت از پمپ، از دریچه ایمنی استفاده می شود و اگر دستگاه واترجت برای مدت زمان طولانی در حالت بای پس باقی بماند، این دریچه باز شده و آب درون پمپ پس از خنک کردن آن تخلیه می گردد.