پمپ کفکش چیست؟

پمپ کفکش چیست؟

اساس کار پمپ کفکش (EPS) لجن‌کشی هست ، به اینصورت که پمپ کفکش با خارج کردن آب‌های آلوده و صاف که املاحی مثل گل و لای، لجن‌های ته نشین شده، شن‌های ریز و پسمانده های کوچک دارند کار کف کشی رو انجام می‌دهد.
پمپ لجن کش درون خودش موتوری الکتریکی دارد. موتور الکتریکی با به حرکت درآوردن پمپ ، انرژی لازم برای جابجا کردن آب‌های آلوده و لجن‌ها را ایجاد میکند. مهم هست که بدانید عمده فشار لجن خروجی ناشی از چرخش پروانه‌ها هست. بسیاری از افراد متخصص در تخلیه چاه از پمپ لجن‌کش برای رسوب زدایی چاه استفاده می‌کنند.
از کاربردهای پمپ کفکش بیشتر می‌شود به موارد زیر اشاره کرد:

۱. آبیاری مزارع کشاورزی
۲. تخلیه لجن‌های مخلوط با آب
۳. تخلیه پساب‌های ناشی از باران
۴. فواره‌های حوض
۵. آبیاری باغ‌ها و گلخانه‌ها
۶. پمپاژ فاضلاب‌های فعال
۷. مصارف خانگی

و…

پمپ‌های کفکش دارای انواع مختلفی هستند و از لحاظ مختلف می‌شود آن‌ها را به دسته‌های گوناگونی دسته‌بندی کرد.

۱. پمپ کف کش ساده
۲. پمپ کفکش فلوتر دار که دارای قطع کن برقی هست و برای جلوگیری از خشک کار کردن پمپ استفاده می‌شود.

کارکرد این پمپ به این صورت هست که هنگامی که سطح آب پایین بیاید فلوتر فرمان قطع برق را به پمپ میدهد و پمپ از کار میفتد و این کار جلوگیری می‌کند از خشک کار کردن پمپ و دوباره با بالا آمدن سطح آب پمپ شروع به کار میکند. فلوتر یا همان اتومات رو میتوانید جداگانه خریداری کنید و روی پمپ های ساده نصب کنید تا مانع از سوختن پمپ هایتان بشوید.

فلوتر یا شناور چیست؟

فلوتر پمپ کف کش

فلوتر ، که قطع کننده نیز نامیده می‌شود ، یک سوئیچ کوچک است که در داخل یک محفظه ضد آب قرار گرفته است که برای شناسایی ارتفاع سطح آب یا مایع در مخزن و کنترل قطع و اتصال پمپ طراحی شده است.

عملکرد فلوتر

عملکرد فلوترها بسیار ساده است. همانطور که گفتیم ، فلوتر یک سوئیچ یا کلید است که برای شناور شدن روی آب طراحی شده است. هنگامی که سطح آب (داخل مخزن یا چاه) بالا می‌رود ، سوئیچ داخل دستگاه شناور است و شروع به کنترل پمپ می‌کند. وقتی سطح آب پایین آمد ، کلید دستور قطع می‌دهد تا آب داخل مخزن را جمع آوری کند.

موتور یک پمپ لجن کش

کف کش ها انواع دیگری هم دارند مثل:

کف کش اب از بغل
کف کش اب از رو
کف کش اب خنک که موتور به وسیله آب خنک می‌شود.
کف کش روغن خنک که موتور به وسیله روغن خنک می‌شود.
کفکش تکفاز
کفکش سه فاز که مصارف صنعتی دارد.

و…

جنس پمپ کف کش

یکی از مواردی که موقع خرید کفکش باید به آن توجه کنیم جنس پمپ کفکش هست ، پمپ‌های کفکش معمولا از جنس استیل ، پلاستیک ، چدن ، آلومینیوم ساخته می‌شود که بر اساس نوع کاربرد میتوتنیم یکی از این ها را انتخاب کنیم.

به عنوان مثال در مناطقی که آب شور یا اسیدی باشد میتوانیم از کفکش پلاستیکی یا استیل استفاده کنیم‌ که از خورده شدن بدنه پمپ جلوگیری می‌کند.
یا در مناطقی که آب‌های آشامیدنی باشد میتوانیم از پمپ با بدنه چدن یا آلومینیوم استفاده کنیم که به بدنه کفکش آسیبی رسیده نمی‌شود.

موتور الکتریکی جاسازی شده در پمپ کف کش توربین را می‌چرخاند و وقتی آب وارد پمپ می‌شود ، آب را جابجا می‌کند و انرژی جنبشی آن را افزایش داده و باعث تخلیه آن می‌شود.

پمپ کف کش یا پمپ چاه که از نظر ساختاری شبیه پمپ‌های توربین عمودی است ، ضد آب است که در سیال قرار دارد و کلاس حفاظتی این موتور الکتریکی IP68 است. این پمپ‌ها که در دو نوع ساده و فلوتردار (سیستم قطع برق) تولید و به بازار عرضه می‌شوند ، از نظر جنس ، قدرت ، نوع مصرف برق ، نحوه قرار دادن پروانه در محفظه ، نحوه خنک‌کاری و غیره تقسیم شده است که در زیر به آن می‌پردازیم.

با توجه به نوع سیال قابل پمپاژ و شناور پمپ‌های کف کش ، جنس بدنه از اهمیت بالایی برخوردار است ، مثلا برخی از سیالات که دارای خواص ضد خوردگی هستند ، پمپ کف کش جنس فولاد ضد زنگ است. و این خاصیت ضد خوردگی باعث می‌شود که محورها به طور کلی از فولاد ضد زنگ ساخته شوند. با این حال ، پمپ های کف کش چدنی ارزان تر از پمپ های فولادی هستند و کاربردهای بیشتری دارند. علاوه بر این ، برای مایعاتی که PH بالایی ندارند ، از پمپ های کف کش چدنی و آلومینیومی استفاده می شود. به طور کلی پمپ های کف کش بر اساس درخواست مشتری در 6 نوع تولید می شوند که عبارتند از:

فولاد
آهن مذاب
آلومینیوم
اسکوبایی
تکنوپلیمر
پلاستیکی

هم‌چنین ، در هنگام خرید پمپ کفکش میتوانیم به چند نکته توجه کنیم:

۱- توان پمپ از ۱ اسب تا ۱۵ اسب و…
۲- قطر لوله خروجی اب بر اساس اینچ ،۱ اینچ ، ۲ اینچ ، ۳ اینچ و … .
۳- گارانتی و خدمات پس از فروش پمپ
۴- کشور سازنده

اجزای پمپ کف کش

قسمت های مختلف انواع مختلف پمپ های کف کش را می توان به شرح زیر لیست کرد:

خازن ها
محفظه الکتریکی
محفظه روغن
بخش ویژه توربین های پمپ دوار
بخش خروجی مایع
بخش ورودی مایع
روتور
بلبرینگ روتور
استاتور
بدنه پمپ
فضای مخصوص کابلهای برق
شفت
لوازم جانبی آب بندی شده
موتور پمپ کف کش

کارایی و کارایی پمپ کف کش

پمپ های بالاست بر اساس بهره وری انرژی دریافتی از پمپ نسبت به انرژی تامین شده به شفت تامین می‌شود. محور افقی بر محور عمود ، مشخص کننده معیار کارایی پمپ است که در هر مقصد متفاوت می‌باشد.

وقتی تصمیم به خرید پمپ های کف کش دارید ، باید عملکرد پمپ خود را با توجه به نیازهای کاربر انتخاب کنید. پمپ های کف کش در انواع مختلفی در بازار موجود است.

هر کدام برای پمپاژ مایعات خاص استفاده می شود. بنابراین ، ابعاد و اندازه پمپ و کارایی اجزای داخلی آن هم بر قیمت پمپ کف کش و هم بر انتخاب شما تأثیر می گذارد.
در این مقاله راجع به کفکش ، انواع آن و کارکردهایش مطالبی را آموختیم.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.