به علت افزایش شدید قیمت ارز لطفا قبل خرید تماس حاصل نمایید

پمپ آب

hoseinitalhoseinital
11 بازدید

پمپ آب، لیست قیمت و معرفی آنها

با نصب پمپ آب می توانید از کاهش فشار آب جلوگیری کنید. امروزه یکی از مشکلات اساسی ساختمان ها، پایین بودن فشار آب است به همین خاطر توصیه می شود، برای هر ساختمان، پمپ آب خانگی مناسب تهیه و نصب شود.


قبل از انجام این کار بهتر است، میزان مصرف آب هر ساختمان، تخمین زده شود تا از این طریق راحت تر بتوان جهت انتخاب پمپ مناسب اقدام کرد.
هر ساختمانی یک شبکه آبرسانی ویژه و مشخصی دارد، پمپ آب خانگی ابتدا آب را در درون مخزن ذخیره خواهد کرد سپس به کمک انرژی الکتریکی می تواند فشار جریان آب را افزایش دهد و آن را به شبکه آبرسانی بازگرداند.

پمپ آب-اگر در یک شهر یا منطقه شهری زندگی می‌کنید ، به سختی به این فکر خواهید کرد که هر روز چگونه آب برای ساکنانمان تأمین می‌شود. روستاهای کوچک همچنین اغلب دسته‌ای از لوله‌ها را برای انتقال آب به هر خانه در منطقه ارائه در نظر گرفته‌اند. تنها چیزی که باید بدانیم این است که چگونه شیر آب سینک را باز کنیم. زیرا عملکرد داخلی قابل مشاهده نیست و تامین آب هر خانه، به همسایگانش وابسته نیست.


هر خانوار دارای یک چاه و یک سیستم الکترومکانیکی برای برداشتن آب از چاه و انتقال آن به خانه‌ها است. این مقاله به بررسی اجمالی پمپ آب و نحوه عملکرد آن ، انواع و کاربردهای آن می‌پردازد.

پمپ آب چیست؟


پمپ آب را می‌توان به عنوان پمپی تعریف کرد که از اصول مکانیکی و هیدرولیکی در سراسر سیستم لوله کشی استفاده می‌کند و نیروی کافی برای استفاده آینده آن تولید می‌کند. امروزه از این پمپ‌ها در گستره‌ای از استفاده‌های مسکونی ، کشاورزی ، شهری و صنعتی و تولیدی استفاده می‌شود.

پمپ آب

اصل کار پمپ آب


اصل عملکرد پمپ آب عمدتا به اصل جابجایی مثبت و همچنین انرژی جنبشی برای فشار آوردن آب بستگی دارد. این پمپ‌ها از جریان متناوب به عوض جریان مستقیم ، برای تغذیه موتور پمپ استفاده می‌کنند ، در حالی که سایر پمپ‌ها می‌توانند توسط انواع دیگر نیروهای محرکه مانند موتورهای بنزینی یا دیزلی تغذیه شوند.


پمپ آب یک دستگاه قابل حمل است و می‌تواند در چندین نوع سیستم خانگی مورد استفاده قرار گیرد. از این پمپ‌ها برای پمپاژ حجم عظیمی از آب از مکانی به مکان دیگر استفاده می‌شود.


هدف اصلی پمپ چند کار است. یک پمپ با کیفیت که می‌توان با دقت انتخاب کرد ، می‌تواند برای حذف آب از مناطق که آب جمع شده است ، پر کردن استخر و وان حمام ، گردش آفت کش‌ها یا کود مناسب باشد.


مجموعه پمپ‌های آب بسیار زیاد است ، بنابراین ، هنگام انتخاب یک پمپ قوی و ثابت ، باید در مورد نیاز خود و انتخاب پمپی منطبق با آن فکر کنید.

پمپ آب

تعمیرات پمپ آب

انواع پمپ آب


پمپ‌های آب در دو نوع جابجایی مثبت و گریز از مرکز طبقه بندی می‌شوند. این پمپ‌ها در درجه اول برای انتقال مداوم آب از مکانی به مکان دیگر طراحی شده‌اند.

انواع پمپ


پمپ گریز از مرکز (سانتریفیوژی)


پمپ‌های گریز از مرکز با پروانه چرخشی طراحی شده‌اند که می‌توانند برای تامین آب و فشار دادن جریان تخلیه مورد استفاده قرار گیرند. این پمپ‌ها در انواع مختلفی از جمله ترش ، مدل‌های شناور و استاندارد موجود هستند. با استفاده از این پمپ‌ها می‌توان انواع مایعات را با ویسکوزیته کم پمپاژ کرد. علاوه بر این ، این پمپ‌ها با مایعات سبک به خوبی کار می‌کنند و نسبت جریان بالایی را ارائه می‌دهند.


ملاحظات


این پمپ‌ها در بخش‌های متعددی مانند ساختمان و سیستم آب کاربرد دارند. این پمپ‌ها برای تامین آب ساختمان‌ها و برای سیستم‌های پنوماتیک که آسانسور بدون مکش مورد نیاز است مناسب است. هدف اصلی این پمپ‌های آب پمپاژ آب از چاه‌های منازل و افزایش فشار آب در لوله‌های ورودی است.


پمپ‌های گریز از مرکز یک منبع فشار مداوم برای سیستم‌های اعلام حریق و حفاظت از تجهیزات آتش‌نشانی فراهم می‌کنند و می‌توانند به صورت پمپ‌های مخزن در تنظیمات افقی یا عمودی عرضه شوند.


پمپ‌های گریز از مرکز در بسیاری از موارد دارای شکل کلی افقی هستند. این پمپ‌ها ممکن است به گردش مایع برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد ناشی از ضعف منابع تغذیه نیاز داشته باشند. این نوع پمپ‌ها باید برای عملکرد صحیح آماده شوند. از آنجا که هنگام انتخاب پمپ ، ارتفاع سیستم مکش مثبت پمپ بسیار کمتر است ، ممکن است منجر به پدیده کاویتاسیون شود ، وضعیتی که حباب‌های هوا در نزدیک پروانه ایجاد می‌شود و سپس منجر به سیگنال‌های شوک در پمپ می‌شود. سرانجام ، سایش پروانه پمپ می‌تواند با تأخیر مواد جامد در سیال تخریب شود.

پمپ آب با جابجایی مثبت


پمپ‌های جابجایی مثبت میزان مشخصی از جریان را در طول انقباض مکانیکی و رشد یک سیستم دیافراگم استرچی ارائه می‌دهند. این پمپ‌ها در صنایع مختلفی که سیالات با ویسکوزیته بالا را در هر کجا که جامدات واکنشی یافت شوند ، کنترل می‌کنند. این موارد برای کاربردهایی که ترکیبی از فشار بالا و جریان کم مورد نیاز است ، پیشنهاد می‌شود.

ملاحظات
گاهی به این پمپ‌ها پمپ‌های دوار نیز گفته می‌شود و بسیار رقابتی هستند زیرا هوا را از خطوط خارج می‌کنند و بنابراین نشتی هوا را برطرف می‌کنند. این‌ها در هنگام برخورد با مایعات با ویسکوزیته بالا نیز موثر هستند. عیب اصلی این پمپ‌ها این است که نیاز به فاصله بسیار کمی بین پمپ دوار و لبه بیرونی واحد دارند. بنابراین ، تحول باید با سرعت بسیار کم رخ دهد. هنگامی که پمپ آب با سرعت بالا کار می‌کند ، مایع در نهایت می تواند کارایی پمپ را کاهش دهد.

چگونه پمپ را انتخاب کنیم؟


هنگام انتخاب پمپ ، عوامل مختلفی را باید در نظر گرفت ، از جمله موارد زیر:
مواد تشکیل دهنده: مواد پمپ باید در معرض آب و هوا مقاوم باشد.
قدرت: قدرت پمپ عمدتا شامل اسب بخار و جریان است.
نوع سوخت و موتور: موتور و سوخت پمپ معمولا برقی ، بنزینی ، هیدرولیکی ، دیزلی و در غیر اینصورت دستی می‌باشد.
هد: خروج کامل سر ، در غیر این صورت حداکثر قدرت پمپ ، مناسب برای طرح پیشنهادی خواهد بود.

کاربردهای پمپ آب


از پمپ‌های آب برای حذف آب از محل‌هایی که آب جمع شده استفاده می‌شود و زمان خرابی ناشی از باران‌های شدید را کاهش می‌دهد. کاربردهای متداول این پمپ‌ها شامل ساختمان‌ها ، چاه‌ها ، کاربردهای تقویتی ، گردش آب گرم ، حفاظت از سیستمهای آتش‌نشانی و غیره است.


بنابراین ، آنها پمپ‌های آب هستند که اغلب در زمینه‌های ساختمانی برای حذف آب اضافی و همچنین برای آبگیری استفاده می‌شوند. به دلیل باران‌های شدید ، جریان آب ممکن است افزایش یابد و پمپ‌های آب به شما این امکان را می‌دهند تا میزان آب را به سرعت کاهش دهید تا زمان خرابی را کاهش دهید. این پمپ‌ها برای کاربردهایی مانند پمپ‌های برقی ، هیدرولیک ، بنزینی و دستی مناسب هستند.
این پمپ‌ها یک افزودنی بزرگ برای زندگی ما هستند زیرا انواع مختلفی از کارهای صنعتی ، کشاورزی و خانگی را امکان‌پذیر می‌کنند. اما ، انواع پمپ‌های آب موجود در بازار آنقدر سازگار و فراوان هستند که انتخاب پمپ مناسب برای نیازهای شما دشوار است.
در این مقاله راجع به پمپ و دو نوع مهم و کارکردهای آن صحبت کردیم.

پمپ های آب ویژه آبیاری چیست؟

پمپ‌های آب در حقیقت ماشین‌هایی برای انتقال و جابجایی آب هستند ، زیرا آب را از منبع خود به مزارع و محصولات آن منتقل می‌کنند. پمپ‌های آب را می‌توان در انواع مختلف آبیاری مانند قطره‌ای ، آب پاش یا شلنگی استفاده کرد.

گستره وسیعی از پمپ‌های آب ویژه آبیاری وجود دارد ، از پمپ‌های ساده دستی تا پمپ‌هایی که با سوخت‌های فسیلی یا برق تغذیه می‌شوند.

پمپ‌های آب چگونه کار می کنند؟

پمپ‌های آب می‌توانند به روش‌های مختلف کار کنند ، اما به زبان ساده ، پمپ‌های آب از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: ورودی ، سیستم پمپ و خروجی.

هنگامی که اختلاف فشار در سیستم پمپ رخ می‌دهد ، آب از سمت ورودی به پمپ مکیده می‌شود ، آب می‌خواهد از منطقه‌ای با فشار بالا به منطقه فشار کم منتقل شود. از این ساز و کار اختلاف فشار برای انتقال آب از طریق پمپ به طرف خروجی ، داخل لوله ، مزرعه کشاورزی و یا مخزن آب استفاده می‌شود.

دو نوع اصلی پمپ آب وجود دارد که بر اساس نحوه ایجاد اختلاف فشار در سیستم پمپ طبقه بندی می‌شوند. این انواع عبارتند از:

پمپ‌های آب با جابجایی مثبت: با تغییر فضای موجود (حجم) در سیستم ، اختلاف فشار ایجاد می‌کند. با استفاده از اجزایی مانند ؛ پیستون‌ها ، محفظه‌های بسته و سوپاپ‌ها ، فشار در قسمت ورودی کاهش می‌یابد که آب را به داخل می‌کشاند. سپس فشار افزایش می‌یابد و حرکت آب از طریق قسمت خروجی سیستم می شود.

پمپ‌های گریز از مرکز (سانتریفیوژی): از پره‌های چرخشی به نام توربین استفاده کنیمی‌کند که انرژی چرخش را به جریان آب منتقل می‌کند تا آب را از طریق سیستم پمپ عبور دهد.

ویژگی مشترک این پمپ‌ها این است که برای کار نیاز به انرژی دارند ، این انرژی می‌تواند از سوخت یا برق تامین شود ، یا با کمی تلاش ، قطعات پمپ را به صورت دستی با سینک ظرفشویی حرکت می‌دهید.

پمپ‌های آب مختلف برای کشاورزان با حجم کاری کوچک چیست؟

انواع مختلفی از پمپ‌های آب موجود است و دانستن اینکه کدام گزینه‌ها برای زمین زراعی شما بهترین و مناسب‌ترین هستند ، بسیار پیچیده است. هنگام انتخاب پمپ آب ، بودجه ، اندازه زمین زراعی ، منبع آب ، میزان آب مورد نیاز و منبع تغذیه باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع آب شما نقش مهمی را در دانستن این نکته ایفا می‌کند که چه نوع خاصی از پمپ‌های آب برای شما مناسب است. اگر منبع آب سطحی مانند رودخانه ، دریاچه ، حوضچه آب ، مخزن یا حتی چاه بسیار کم عمق یا گمانه با سطح آب بین 0 تا 7 متر دارید ، یک پمپ آب سطحی برای شما مناسب خواهد بود.

اگر منبع آب عمیق‌تر از میزان گفته شده باشد ، به یک پمپ آب شناور (فلوتردار) نیاز دارید. به این دلیل که پمپ‌هایی که روی سطح قرار می‌گیرند نمی‌توانند آب را به عمق بیش از 7 متر بالا ببرند. ارتفاعی که یک پمپ می‌تواند از آب بلند کند به ارتفاع کل معروف است.

پمپ‌های آب سطحی عبارتند از پمپ‌هایی که بر روی زمین ، خارج از آب ، با شلنگ در طرف ورودی پمپ در آب قرار می‌گیرند. این پمپ‌ها آب را تا جایگاه خود می‌کشند ، سپس آب را به سوی زمین زراعی می‌رانند.

پمپ‌های آب شناور به داخل آب فرو می‌روند. آن‌ها دارای کابل‌های برق و شلنگ خروجی متصل به پمپ در زیر آب هستند ، بنابراین این سیستم‌های پمپ برای کار باید ضد آب باشند. این پمپ‌ها آب را از عمق پمپ به مزرعه شما هدایت می‌کنند.

میزان آب پمپ شده که میزان جریان نامیده می‌شود بسته به نوع پمپ و منبع تغذیه متفاوت است.

به طور کلی ، هرچه فاصله آبی که باید بلند شود بیشتر باشد ، جریان کمتر خواهد بود ، زیرا انرژی بیشتری برای جابجایی آب مورد نیاز است. بنابراین اگر انرژی یکسانی را در هریک از آنها قرار دهید ، پمپاژ آب با پمپ‌های شناور از اعماق بیشتر (سقوط شدید) آب کمتری نسبت به یک پمپ آب سطحی از منابع کم عمق تولید می‌کند. (سقوط کم).

با منبع تغذیه شما یکسان عمل می‌کند ، هرچه پمپ شما قوی‌تر باشد ، جریان بیشتر می‌شود.

چگونه پمپ آب خود را تغذیه کنیم؟

همانطور که در بالا گفتیم ، همه پمپ های آب برای کار نیاز به انرژی دارند.

در مناطق گرمسیری ، پمپ‌های بنزین و گازوئیل هم‌چنان محبوب هستند ، زیرا ممکن است ارزان‌ترین گزینه در فروشگاه به نظر برسند. با این حال ، هزینه‌های زیادی برای این پمپ‌ها وجود دارد که قیمت آن‌ها را در طول عمر پمپ افزایش می‌دهد.

پمپ‌های سوخت فسیلی دارای طول عمر کوتاهی هستند که نیاز به تعمیر و نگهداری منظم توسط مکانیک دارند و بنابراین شما مجبور به خرید سوخت خواهید بود. علاوه بر این ، بسیار آلوده کننده محیط زیست هستند ، کیفیت هوا را در زمین زراعی شما پایین می‌آورند و دی اکسید کربن تولید می‌کنند که به تغییرات آب و هوایی می‌انجامد و بر منظم بودن فصل‌های خشک و مرطوب تأثیر می‌گذارد.

گزینه دیگر پمپ‌های آب دستی ، مانند پمپ پا است. ساختار این پمپ‌ها به گونه‌ای است که پمپ را به صورت فیزیکی ، اغلب با پای خود پمپ کنید. با این حال ، این نوع پمپ‌های آب در عین مقرون به صرفه بودن ، به زمان و نیروی زیادی نیاز دارند.

از طرف دیگر ، اگر پمپ آب خورشیدی دارید ، صفحات باتری خورشیدی می‌توانند انرژی رایگان و پاکی را برای پمپ شما ارائه دهند ، زیرا انرژی خورشیدی در همه جا در دسترس است ، به صورت رایگان در تمام طول روز! این بدان معناست که برای خرید سوخت بیشتر نیازی به اتصال به شبکه برق یا رفت و آمدهای متمادی برای خرید گازوئیل ندارید. به علاوه ، تنها تعمیر و نگهداری که باید انجام دهید این است که هر از چند گاهی پانل‌های خورشیدی را پاک کنید تا گرد و خاک و غبار را از بین ببرید.

به همین دلیل است که ما واقعاً معتقدیم که انرژی تجدیدپذیر خورشیدی بهترین راه برای یک کشاورز با حجم کاری کوچک برای تغذیه پمپ‌های آب است.

با تغذیه پمپ آب خود با انرژی خورشیدی ، موارد زیر را انجام می‌دهید:

صرفه‌جویی کنید ، زیرا نیازی به خرید سوخت ندارید.

زمان بیشتری برای انجام کارهای دیگر خواهید داشت ، زیرا برای پمپاژ آب نیازی به کار نیست.

می‌توانید خودتان پمپ آب خود را تعمیرات و نگهداری کنید.

قادر به آبیاری به روش اکولوژیکی و پایدار می‌باشید.

پمپ خورشیدی Futurepump SF2

پمپ Futurepump SF2 یک پمپ آب سطحی خورشیدی است و متشکل از موتور ، بادگیر و پیستون است که از پنل‌های خورشیدی استفاده می‌کند. این سیستم ساده دارای قطعات متحرک کمتری نسبت به پمپ‌های بنزین یا دیزل است و به راحتی قابل دسترسی و نگهداری است.


نصب آن آسان است ، فقط کافی است پانل‌های خورشیدی را در نقطه‌ای آفتابی از مزرعه خود قرار دهید ، آن‌ها را به پمپ آب وصل کنید ، شیلنگ‌های خود را (و هر روش آبیاری که دارید) وصل کنید و سیستم آبیاری را توسعه دهید.

پمپ آب ماشین

پمپ آب ماشین چیست و چگونه کار میکند؟ نشانه‌های خرابی آن چیست؟ در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

نحوه عملکرد پمپ آب ماشین

پمپ آب برای عملکرد موتور خودرو بسیار حیاتی است زیرا از وجود جریان مایع خنک کننده در بلوک موتور ، سرسیلندرها ، شیلنگ‌ها و رادیاتور پشتیبانی کرده و دمای مطلوب را حفظ می‌کند. معمولاً توسط تسمه قرقره یا چرخ دنده میل لنگ رانده می‌شود.

پمپ آب خودرو با استفاده از پره‌های توربین و نیروی گریز از مرکز (سانتریفیوژ) ، مایع خنک کننده را از طریق مجراها و لوله‌های مختلفی که اجزای تشکیل دهنده سیستم خنک کننده هستند ، حرکت می‌دهد.

هنگامی که مایع خنک‌ کننده در اطراف موتور جریان یافت ، گرم می‌شود. سپس ، از طریق شیلنگ‌ها به رادیاتور ، معمولاً در جلوی خودرو منتقل می‌شود ، جایی که مایع خنک کننده گرم با حرکت هوا روی آن خنک می‌شود. سپس مایع خنک شده از رادیاتور خارج شده و به پمپ آب باز می‌گردد ، جایی که دوباره این فرآیند آغاز می‌شود.

در صورت خرابی پمپ چه اتفاقی می‌افتد؟

صدای غیژ یا جیغ زدن نشان دهنده فرسوده بودن بلبرینگ‌های پمپ آب است. اگرچه امکان تجدید بلبرینگ‌ها وجود دارد ، اما به احتمال زیاد آب بندها نیز فرسوده شده‌اند. برای آرامش بیشتر ، معمولاً کل پمپ تعویض می‌شود ، که چندان هم گران نیست.

نشت مایع خنک کننده از پمپ آب می‌تواند نشانه خراب شدن آب بند شفت یا آب بند بین پمپ و موتور باشد. اگر مربوط به آب بند شفت است ، کل پمپ باید تعویض شود ، اما اگر فقط از آب بند باشد ، می توان پمپ را برداشته ، آب بند یا سیل جدیدی نصب کرد و پمپ اصلی را تعویض کرد.

به خاطر داشته باشید که پمپ اغلب توسط تسمه تایم رانده می‌شود. در این حالت تسمه باید هم‌زمان با پمپ تعویض شود. در واقع ، برخی از تولیدکنندگان توصیه می‌کنند هر بار که تسمه تعویض می‌شود ، پمپ را تعویض کنید.

برخی از پمپ‌های آب مدرن دارای پروانه‌های پلاستیکی (تیغه‌های فن) هستند و گاهی اوقات پیش می‌آید که شکسته می‌شوند. این امر باعث ارتعاشاتی می‌شود که به نوبه خود باعث خرابی پمپ می‌شود. همچنین ممکن است پروانه روی شفت شل شود ، بنابراین حتی اگر پروانه خوب به نظر برسد ، چیزی را پمپ نمی‌کند!

حفظ یک پمپ آب سالم آسان است: شما باید مطمئن شوید که مایع خنک کننده موتور خوب کار می‌کند و از مشخصات و میزان ضد یخ مناسب برخوردار است. دومی از یخ زدگی آب در هوای سرد جلوگیری می‌کند و به عنوان مهار کننده زنگ زدگی عمل می‌کند و از شکستن ذرات کوچک در داخل موتور و فرسوده شدن قطعات پمپ جلوگیری می‌کند.

۵ نشانه خرابی پمپ آب ماشین

مهم است که با علائم خرابی پمپ آب ماشین آشنا باشید. در غیر این صورت ، ممکن است مشکل را تا دیر نشده تشخیص ندهید. هنگامی که یک پمپ آب از کار می‌افتد ، خطر آسیب جبران ناپذیری به موتور خود خواهید داشت ، دردسر پرهزینه‌ای که بهتر است از آن اجتناب شود. این پنج علامت می‌تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا وقت آن رسیده است که ماشین خود را برای بازرسی پمپ آب و تعمیر احتمالی آن به تعمیرگاه اعزام کنید یا خیر.

۱. نشت مایع خنک کننده

یکی از اولین نشانه‌های خرابی پمپ آب ، پرشدن فرورفتگی‌های جایی که ماشین خود را پارک کرده‌اید از مایع خنک کننده پمپ آب شما است. پمپ از چندین واشر مختلف تشکیل شده است که در نهایت خشک می‌شوند ، ترک می‌خورند و یا می‌شکنند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد ، مایع خنک کننده از پمپ نشت می‌کند. اگر بعد از مدتی که ماشین شما در حالت ایستاده بود از محوطه خارج می‌شدید ، یک گودال مایع نارنجی ، سبز ، صورتی یا آبی مشاهده می‌کردید ، در اسرع وقت خودرو خود را به تعمیرگاه اعزام کنید. مکانیک شما می‌تواند مشکل را شناسایی کرده و واشرها را تعویض کند.

۲. زنگ زدگی یا ایجاد رسوب

وقتی پمپ نشتی کوچک داشته باشد ، به تدریج آلودگی یا زنگ زدگی روی خود پمپ ایجاد می‌شود. این می‌تواند به دلیل استفاده از خنک کننده ناسازگار یا درپوش فشار معیوب باشد که به هوا اجازه ورود به سیستم را می‌دهد. در هر صورت ، پمپ آب ماشین شما در حرکت مایع خنک کننده از طریق موتور کمتر عمل می‌کند و در نهایت باعث خرابی کامل می‌شود.

بالا بردن گهگاهی کاپوت ماشین و بررسی موتور یک عادت خیلی خوب است. شما می‌توانید مشکلات را به محض بروز متوجه بشوید ، به جای اینکه منتظر روشن شدن چراغ وحشتناک “موتور چک” باشید. اگر در اطراف پمپ خود زنگ زدگی و یا شکاف پیدا کردید ، وقت آن است که پمپ آب ماشین خود را تعویض کنید.

۳. سر و صدا

آیا ماشین شما هنگام شتاب گرفتن ناله می‌کند؟ این احتمال وجود دارد که این صدای آزاردهنده با صدای بلند ناشی از شل شدن کمربند لوازم جانبی باشد. کمربندهای شل اغلب در نتیجه قرقره شل یا یاتاقان‌هایی هستند که نیاز به سفت شدن یا تعویض دارند. اگر صدای ناله‌ای را از جلوی موتور خود می‌شنوید ، از خودرو خود بازدید کنید تا از خطر خرابی پمپ آب و هزینه های گران تعویض جلوگیری شود.

حتی اگر پمپ آب شما به درستی کار می‌کند ، تشخیص مکانیزم ناهنجاری‌های عجیب و غریب برای مکانیک شما مهم است. چندین تسمه در موتور ماشین شما وجود دارد ، از جمله کمربند مار ، که در صورت لغزش و شکستن آنها می‌تواند آسیب‌های فاجعه آمیزی به موتور شما وارد کند. تعویض کمربندها طبق برنامه تعمیر و نگهداری وسیله نقلیه ، مانع از گیر افتادن نابهنگام شما در کنار جاده می‌شود.

۴. گرم شدن بیش از حد

آیا متوجه شده‌اید که دمای دماسنج خودرو شما در حال افزایش است؟ این امر می‌تواند به این معنی باشد که پمپ آب شما در حال خراب شدت است. داغ شدن بیش از حد خودرو برای خود شما و سایر رانندگان خطرناک محسوب می‌شود زیرا شما با خرابی موتور مواجه می‌شوید. به محض مشاهده گرمای بیش از حد خودرو ، فوراً آن را برای بازرسی نزد مکانیک خود ببرید.

مانند هرگونه فوریت خودرو ، دانستن مراحل کار برای به حداقل رساندن خطر صدمه به خود ، رانندگان دیگر و وسیله نقلیه بسیار مهم است. مانند بسیاری دیگر از مشکلات خودرو ، پیشگیری بهتر از درمان است ، پس در مورد ایمنی خود هیچ‌گونه ریسکی نکنید! توقف کنید ، با یک کامیون یدک کش تماس بگیرید و به سرعت وسیله نقلیه خود را به تعمیرگاه برسانید.

۵. بخار

اگر می‌بینید که بخار از زیر کاپوت شما خارج می‌شود ، این نشان می‌دهد که مشکلی در خودرو شما اتفاق افتاده است. هنگامی که پمپ آب به طور کامل خراب می‌شود ، دیگر نمی‌تواند مایع خنک کننده را در موتور گردش دهد. این موضوع باعث گرم شدن بیش از حد آن می‌شود. در صورت مشاهده بخار ، فوراً توقف کنید و با کمک مکانیک خود تماس بگیرید. ادامه رانندگی با موتور بیش از حد گرم شده می‌تواند به حدی بدان آسیب برساند که مجبور شوید آن را کاملاً تعویض کنید.


انواع مدل های پمپ


در صنعت و کارخانه های مختلف، انواع مدل های پمپ مورد استفاده قرار می گیرد علاوه بر این باید گفت که امروزه برای خانه و آشپزخانه نیز پمپ آب ویژه ای طراحی شده است که این وسیله به جابه جایی مایعات مختلف کمک خواهد کرد.


باغچه، حیاط و آشپزخانه از جمله محیط هایی هستند که مصرف آب بالایی دارند به همین خاطر در این محیط ها پمپ آب خانگی نصب خواهد شد.


برای فعالیت های مختلف مثل دوش گرفتن، شستشوی حیاط، شستن ظروف و … به جریان آب با سرعت مناسب نیاز است، مسلماً پایین بودن سرعت آب باعث می شود تا انجام این فعالیت ها زمان بر و دشوار شود بنابراین برای جلوگیری از پایین آمدن فشار آب باید جهت تهیه و نصب پمپ آب خانگی اقدام شود.


با طراحی پمپ آب خانگی مشکلاتی نظیر کاهش فشار آب برطرف می شود تنها کافی است پمپ آب را روشن کنید آنگاه در کسری از ثانیه میزان آب مورد نیاز شما فراهم خواهد شد.


ساختمان های چند طبقه بیشتر از خانه های ویلایی با مشکل کمبود فشار آب مواجه هستند. به راحتی می توان با نصب پمپ آب خانگی مناسب این مشکل را برطرف کرد. هر ساختمانی با توجه به تعداد طبقاتی که دارد باید پمپ مناسب تهیه نماید، لازم به ذکر است که ظرفیت پمپ های آب با یکدیگر متفاوت است و هر کدام می تواند تا حد مشخصی فشار آب را افزایش دهد بنابراین بهتر است، قبل از خرید پمپ آب مشخصات مربوط به کارایی و ظرفیت آن را مطالعه نمایید در غیر این صورت ممکن است به هنگام خرید دچار مشکل شوید.


در مورد پمپ آب بیشتر بدانید


در هر خانه ای وجود پمپ آب ضرورت دارد، این وسیله کاربردی می تواند سرعت جابه جایی مایعات را افزایش دهد. امروزه انواع مختلفی از پمپ آب در بازار موجود است که شما می توانید بر حسب نوع نیاز برای خرید پمپ آب خانگی خود اقدام نمایید.
پمپ آب در واقع با انرژی برق کار می کند اما می تواند این انرژی را به انرژی مکانیکی تبدیل کند و جریان آب را به ارتفاعات هدایت نماید.
پمپ آب کاربردهای متنوعی دارد که مهمترین آنها افزایش فشار آب است به همین خاطر در بسیاری از مناطق که جریان آب سرعت پایینی دارد از پمپ استفاده می شود تا باعث افزایش فشار آب شود.


طراحی پمپ های آب بسیار ویژه است حتی برای ساخت بدنه آن نیز از مواد ضد زنگ و مقاوم استفاده می شود تا ماندگاری و دوام این وسیله افزایش پیدا کند.


پمپ ها با توجه به عملکردی که دارند به میزان مشخصی از جریان برق نیاز دارند به همین خاطر بهتر است، پمپ آب را با توجه به نوع نیاز خود انتخاب نمایید زیرا در غیر این صورت ممکن است پمپی با قدرت بیش از حد نیاز تهیه کنید که این موضوع باعث بالا رفتن هزینه مصرف جریان برق خواهد شد و چندان برای مصرف کننده بصرفه نخواهد بود.


نواع پمپ خانگی


پمپ آب با توجه به نوع نیاز مصرف کننده در انواع مختلفی طراحی و تولید می شود، برای مناطق کم عمق و یا عمیق باید پمپ مناسبی تهیه شود در غیر این صورت فشار آب مناسب به کمک پمپ تامین نخواهد شد.، به طور کلی برای مصارف خانگی از پمپ های سانتریفیوژ یا انفرادی استفاده می شود ولی با این حال با توجه به جزئیات و نوع نیاز آبی هر واحد باید مدل پمپ سانتریفیوژ را انتخاب کرد.
مدل های مختلف پمپ خانگی هر کدام دبی مشخصی را به شبکه آبرسانی هدایت خواهند کرد به همین خاطر نیاز است تا قبل از تهیه پمپ از میزان دبی مورد نیاز ساختمان اطلاعات کافی بدست آورید تا بتوانید پمپی مناسب با توجه به مشخصات آب مصرفی مورد نیاز ساختمان تهیه نمایید.
پمپ جتی و بشقابی از جمله پر استفاده ترین پمپ های خانگی محسوب می شوند که هر کدام ویژگی ها و مشخصات مخصوص به خود را دارند.
پمپ جتی را حتی می توان بالاتر از ارتفاع مخزن آب نصب کرد، یکی از معایب اینگونه از پمپ ها سر و صدای تولید آنها است که ممکن است برای مصرف کننده آزار دهنده باشد. پمپ جتی جز پمپ های سانتریفیوژی است که همواره یکی از پرکاربردی ترین انواع پمپ ها محسوب می شود. این پمپ نیازی به لوله کشی ندارد و به راحتی می تواند آب را با فشار قابل توجه ای به ارتفاعات هدایت کند.
کارایی پمپ جتی تنها به مصارف خانگی محدود نمی شود بلکه امروزه در کشاورزی و صنایع مختلف نیز به کار گرفته می شود. جنس بدنه این پمپ ها اغلب از چدن و یا پلاستیک است، لازم به ذکر است که خرید پمپ آب با بدنه ای از جنس چدن انتخاب مناسب تری است زیرا جنس چدن مقاومت استحکام بیشتری دارد، در حالی که پمپ آب پلاستیکی در صورت وارد شدن ضربه ممکن است آسیب ببیند و عملکرد آن مختل شود.
برای هر پمپ یک محدوده خاصی برای افزایش فشار وجود دارد برای مثال فشار psi 70حداکثر فشاری است که پمپ آب پلاستیکی می تواند ایجاد کند حتی پمپ های چدنی نیز فشار آب را تا سقف 100   psiافزایش خواهند داد.
ساخت بدنه پروانه با توجه به نیاز مشتری ممکن است از جنس استیل و یا برنج باشد، اصولاً جنس استیل را زمانی به کار می برند که پروانه با رطوبت در تماس است و احتمال زنگ ضدگی آن وجود دارد.
قیمت خرید پمپ نیز با توجه به نوع برند و مدل پمپ تعیین می شود، هرچه توان مصرفی و بازده پمپ بالاتر باشد آنگاه قیمت خرید آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد در ضمن جنس بدنه پمپ نیز می تواند در تعیین قیمت تاثیر گذار باشد.
پمپ آب بشقابی
پمپ آب می تواند کمبود فشار آب موجود در ساختمان های مختلف را جبران کند، چرخش این پمپ ثابت است و پروانه ها به گونه ای طراحی شده اند که با سرعت بالا حرکت کنند. کاربرد بسیار وسیعی دارد و هم در صنعت و هم مصارف خانگی می توان از آن استفاده کرد، برای افزایش فشار مایعات مختلف با ویسکوزیته های متفاوت می توان از این وسیله استفاده کرد.
طراحی این پمپ خانگی چندان پیچیده نیست به همین خاطر دسترسی به این مدل پمپ بسیار آسان است و هر زمان که بخواهید می توانید پمپ بشقابی مناسبی را برای ساختمان خود انتخاب نمایید. قیمت خرید این پمپ نیز با توجه به کارایی بالایی که دارد بسیار به صرفه است. لازم به ذکر است که در عملکرد تمامی مدل پمپ های آب موجود در بازار ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید ولی با این حال باید با رعایت برخی از نکات تا حد امکان طول عمر مفید پمپ را افزایش داد.
بهتر است تا شیر پمپ های آب به صورت اتوماتیک تنظیم شوند در غیر این صورت ممکن است در برخی از مواقع شاهد عدم خاموش شدن پمپ باشید، برای رفع این مشکل می توان تنظیم دستی خاموش روشن کردن پمپ را نیز فراهم کنید تا به هنگام بروز مشکلات مشابه جهت خاموش کردن دستی این وسیله اقدام نمایید. در انتخاب جنس بدنه نیز اقدام نمایید تا در صورت وارد شدن آسیب فیزیکی عمر پمپ کاهش پیدا نکند.
نکات مهم در مورد نصب و راه اندازی پمپ آب خانگی
بهتر است تا به هنگام نصب، پمپ آب محلی را انتخاب نمایید که به مخزن آب نزدیک باشد زیرا در غیر این صورت بازده و کارایی پمپ تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.
با انجام درست پروسه نصب پمپ آب، می توان عمر قطعات آن را تا حد زیادی افزایش داد برای مثال همواره توصیه می شود تا پمپ آب را در محلی قرار دهید که گرمای کمتری به آن برسد این کار باعث جلوگیری از آسیب رساندن به قطعات این وسیله خواهد شد.
پمپ آب باید به صورت دوره ای سرویس شود به همین خاطر بهتر است پمپ را در محلی نصب کنید که بتوان هر چند وقت یک بار به آن سرکشی کرد.
برای عملکرد پمپ، بهتر است محل نصب آن صاف و هموار باشد، برای پمپ و مخزن آب یک مکان سرپوشیده آماده کنید و تا حد امکان پمپ را به گونه ای نصب کنید که شیر آب ورودی و خروجی تحت کنترل شما باشد.
با نصب یک فیلتر در مسیر ورودی پمپ می توان عمر مفید این وسیله را تا حد زیادی افزایش داد. سایز و ابعاد لوله های ورودی با سایز لوله های اتصال دهنده پمپ و مخزن با یکدیگر متفاوت است و باید آن را به درستی تهیه کرد در غیر این صورت ممکن است کارایی پمپ تا حد زیادی کاهش پیدا کند، اصولاً لوله های ورودی پمپ ظریف تر هستند.
برخی از پمپ ها به دلیل سر و صدای زیادی که تولید می کنند باعث آزار و اذیت ساکنین ساختمان خواهند شد برای رفع این مشکل همواره این ویژگی را در پمپ مورد بررسی قرار دهید و اینکه برای پمپ یک پوشش مناسب تهیه کنید تا از میزان سر و صدای تولید تا حد زیادی کاسته شود.
در مورد تفاوت پمپ جتی و پمپ بشقابی نیز می توان به این مطلب اشاره کرد که پمپ جتی نسبت به پمپ بشقابی ارتفاع آبدهی بالاتری دارد با این تفاوت که میزان آبدهی پمپ بشقابی به مراتب بیشتر است.
سر و صدای تولید این دو نوع پمپ نیز با یکدیگر متفاوت است زیرا قطعات به کار گرفته شده در پمپ جتی باعث تولید صدای بیشتر به هنگام فعالیت این پمپ می شود. اگر منبع تامین آب یک ساختمان در ارتفاع عمیق تری وجود دارد بهتر است از پمپ جتی استفاده شود.
روزانه در طبقات مختلف یک ساختمان میزان مشخصی آب استفاده می شود، برای انتخاب نوع مدل پمپ باید میزان آب مصرفی هر واحد را مشخص کرد همچنین منبع تامین آب را نیز باید در نظر داشت، انتخاب مدل پمپ کار بسیار تخصصی است و باید توسط افراد کاربلد انجام گیرد در غیر این صورت پمپ مناسب و با کیفیت برای ساختمان انتخاب نخواهد شد.
خرید پمپ آب خانگی مناسب
برای خرید پمپ آب خانگی باید به نکات بسیار زیادی توجه نمایید، بهتر است از کیفیت و کارایی مطلوب پمپ اطمینان داشته باشید، اهمیت بسیار زیاد پمپ آب موجب شده است تا امروزه شرکت های مختلفی این وسیله را با توان های مختلف تولید کنند و در اختیار مصرف کننده قرار دهند. بهتر است قبل از خرید اطلاعات و ویژگی های محصول را مطالعه نمایید تا پمپ آب با کیفیتی را خریداری کنید.
کیفیت و قیمت از جمله فاکتورهای مهمی است که به هنگام خرید پمپ باید به آنها توجه داشته باشید. برخی از افراد برای پرداخت هزینه کمتر، پمپ های بی کیفیت و ارزان قیمت را انتخاب می کنند اما بعد از مدتی عملکرد پمپ دچار مشکل خواهد شد و آنگاه مشتری مدام باید درگیر تعویض قطعات پمپ باشد به همین خاطر بهتر است تا با خرید از مراکز معتبر فروش پمپ خانگی از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری شود.


دبی یکی از فاکتور های تاثیر گذار در انتخاب نوع پمپ است که نباید از آن چشم پوشی کرد، با انتخاب درست مدل پمپ می توان در مصرف برق صرفه جویی کنید و پمپی ایده آل و مناسبی را برای ساختمان خود خریداری نمایید. دبی با توجه به تعداد طبقات ساختمان و میزان مصرف هر واحد به طور تقریبی تعیین می شود. تخمین میزان دبی مصرفی باعث می شود پمپی با انرژی مصرفی مورد نیاز ساختمان خود را انتخاب نمایید.


به طور کلی می توان گفت، برای خرید پمپ به یک نمودار مهندسی و دقیق احتیاج است، این نمودار رابطه بین ارتفاع و دبی مصرفی را به خوبی نشان خواهد داد و به کمک این رابطه می توان پمپی با انرژی مصرفی مناسب را به آسانی انتخاب کرد. در انتخاب نوع و جنس لوله ها نیز باید توجه نمایید زیرا اصطکاک لوله ها نیز موجب کاهش فشار آب خواهد شد.

دسته بندی پمپ های آب
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت