پمپ آب چیست؟

پمپ آب چیست؟

پمپ آب چیست؟+خرید انواع پمپ آب از سایت

پمپ آب یکی از مهمترین قسمتهای خودرو است و وظیفه آن جابجایی مداوم آب و ضد یخ در داخل موتور است تا موتور نجوشد. نشت یا خرابی پمپ آب می‌تواند باعث آسیب جدی به موتور خودرو شود. به عنوان صاحب خودرو ، باید بدانید که پمپ آب شما نیاز به تعمیر و نگهداری دارد و باید تعیین کنید که چه زمانی نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. ضد یخ یا وجود لکه های آب در زیر ماشین یا افزایش آمپر آب می‌تواند نشانه نیاز به تعویض پمپ آب باشد.

پمپ کوچک مه پاش
بالارفتن آمپر پیامد مهم عملکرد ناقص پمپ آب است‌.

سازوکار پمپ آب

پمپ آب یک پمپ گریز از مرکز ساده است که توسط کمربندی متصل به میل لنگ حرکت می‌کند. پمپ آب مایع خنک کننده را تحت فشار به محفظه‌های آب موتور هدایت می‌کند.

پمپ آب مایع داخل موتور را با نیروی گریز از مرکز می‌چرخاند و این پمپاژ بدون توقف تا روشن شدن خودرو ادامه می‌یابد. ورودی پمپ آب نزدیک مرکز آن است.

در موتورهای احتراق ، حدود 70 درصد انرژی به گرما تبدیل می‌شود و اینجاست که نقش سیستم‌های خنک کننده خودرو بیش از هر زمان دیگر ملموس می‌شود. برای درک اهمیت سیستم خنک کننده خودرو ، باید بدانید که این سیستم دمایی برابر با دمای کافی را برای گرم کردن دو خانه متوسط را در خودرویی که در جاده حرکت می‌کند ، حذف می‌کند. بنابراین ، وظیفه اصلی سیستم خنک کننده جلوگیری از گرم شدن بیش از حد موتور خودرو با انتقال این گرما به هوای اطراف است. البته این سیستم عملکردهای مهم دیگری نیز دارد.

دستگاه ضد عفونی کننده نیمه
دستگاه ضد عفونی کننده نیمه

ارتباط پمپ آب و موتور خودرو

موتور خودرو در دمای مناسب بهتر کار می‌کند و وقتی موتور سرد است ، اجزای آن زودتر فرسوده می‌شوند ، عملکرد مطلوبی ندارند و آلودگی بیشتری تولید می‌کنند. بنابراین ، عملکرد دیگر سیستم خنک کننده خودرو این است که اجازه می‌دهد موتور در اسرع وقت گرم شود و البته در دمای ثابت کار کند.

وظایف پمپ آب

وظیفه پمپ آب رساندن آب ، ضد یخ و ضد جوش به قسمتهای مختلف موتور خودرو است. مایعات ذکر شده از طریق پمپ آب به رادیاتور بازگردانده می‌شوند. به همین دلیل است که این قسمت به خودرو کمک می‌کند تا در هوای سرد یخ نزند و در هوای گرم خنک نشود.

هنگامی که پمپ آب به درستی کار می‌کند ، ماشین در دمای ثابت به کار خود ادامه می‌دهد. حال ، اگر پمپ آب خودروی شما خراب شود ، احتمال آسیب‌دیدگی موتور نیز افزایش می‌یابد. بنابراین ، همیشه باید آب را در پمپ آب داشته باشید و ببینید علائم و دلایل خرابی آن چیست.

گرمای احتراق بنزین در موتور به دمای حدود 2500 درجه سانتیگراد می‌رسد و گردش سیال باید دمای بین 90 تا 95 درجه سانتیگراد را حفظ کند تا موتور خودرو بهینه عمل کند. پمپ آب با روشن شدن خودرو روشن می‌شود و مایع داخل سرسیلندر و بدنه موتور را خنک می‌کند. پس از گردش و سرد شدن موتور ، این مایع به رادیاتور باز می‌گردد تا توسط گردش هوا و فن های موجود خنک شود. این مایع دائماً در اطراف موتور در گردش است تا دمای طبیعی موتور حفظ شود.

چرخش پمپ آب از طریق تسمه تایم

معمولاً تسمه تایم مستقیماً پمپ آب را میچرخاند یا تسمه کمکی متصل به قرقره اصلی پمپ آب ، چرخ داخل آن را می‌چرخاند. بنابراین ، فعالیت پمپ آب با فعالیت موتور خودرو مرتبط است.

تعمیرکاران خودرو معمولاً پیشنهاد می‌کنند که با هر بار تعویض تسمه تایم، واتر پمپ نیز تعویض گردد، چون دسترسی به هر دو قطعه سخت و هزینه تعویض آن بسیار بالاست.

اگر به خرابی واتر پمپ رسیدگی نشود موجب ایجاد خسارت و خرابی در واشر سرسیلند و موتور خودرو خواهد شد، بنابراین بهتر است علائم خرابی واتر پمپ را بشناسیم و با بررسی آن از ایجاد هزینه‌های گزاف تعمیرات واشر سر سیلند و موتور خودرو جلوگیری نماییم.

پمپ آب مایعات لازم مانند ضد یخ و آب را به قسمت های مختلف موتور خودرو منتقل می‌کند. علاوه بر این ، این مایعات از طریق پمپ آب به قسمت رادیاتور خودرو باز می.گردند. این فرایند از یخ‌زدگی و جوشاندن خودرو در فصول گرم و سرد سال جلوگیری می‌کند.

باید توجه کنید که وجود نشتی یا نقص در واترپمپ باعث بروز آسیب‌های جدی به موتور خودرو می شود تعویض به موقع واتر پمپ برای نگهداری صحیح خودرو واجب است. وجود آثار ضد یخ یا آب در زیر ماشین از نشانه های خرابی آن و زمان تعویض می‌باشد.

برای تشخیص نشتی می‌توانید خودرو را در محلی تمیز پارک کنید و یا یک مقوا در زیر جلوبندی خودرو قرار دهید و پس از چند ساعت کف پارکینگ یا مقوا را چک کنید و اگر خیس بود می فهمید که نشتی دارد. حالا می‌دانیم که یا واتر پمپ و یا واشر ها دارای نشتی هستند. اما وجود لک کوچک در زیر خودرو جای نگرانی ندارد زیرا به علت میعان کولر خودرو است. برای همین است که توصیه می‌کنیم این کار را در شب انجام دهید.

خرابی پمپ آب عمدتا روی واشر سر سیلندر تأثیر می‌گذارد. داغ‌ترین قسمت پیشرانه خودرو نزدیک واشر سر سیلندر است. خودروهایی که این قسمت ، واشر سر سیلندر را می‌سوزانند ، هنگام فروش افت قیمت قابل توجهی را تجربه خواهند کرد. بنابراین ، لطفاً به اهمیت یک پمپ آب سالم توجه کنید و اجازه ندهید خرابی آن به دیگر قطعات آسیب برساند و ارزش خودرو شما را کاهش دهد.

علل تخریب پمپ آب

از جمله دلایلی که باعث تخریب این قطعه در خودرو می شود ، موارد زیر را باید ذکر کرد:

انجماد آب در داخل موتور.
زنگ زدگی روی پره های داخلی پمپ آب.
خوردگی چرخ دنده ها و سایر قطعات.
در سیستم خنک کننده خودرو ضدیخ وجود ندارد.

توجه داشته باشید که در بین این دلایل خرابی پمپ آب ، آب یخ زده داخل موتور باعث خرابی پمپ آب می شود. دلیل دیگر عدم وجود ضد یخ در سیستم قابل توضیح است: حتی اگر ضد یخ در خودرو وجود داشته باشد اما مواد و کیفیت آن مورد ارزیابی قرار نگیرد ، باز هم امکان تخریب پمپ آب وجود دارد.

در این مقاله در مورد پمپ آب و سازوکار و کارکرد آن در خودرو مطالبی ذکر شد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.