پمپ آب شناور

پمپ آب شناور

در این مقاله در ابتدا در مورد پمپ آب شناور ، مکانیزم و کاربرد آن صحبت خواهیم کرد. در ادامه خواهیم گفت که پمپ آب شناور برای چه مصارفی مناسب است. سپس در مورد مزایا و معایب و شرایط کار با آن سخن خواهیم گفت. و در آخر در مورد سوئیچ های تشخیص سطح آب در پمپ های شناور مطالبی را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.


پمپ های شناور چیست و چرا باید از آنها در مخزن آب خود استفاده کنید؟

اگر واقعاً فکر نکرده اید که کدام پمپ آب را برای مخزن خود بخرید ، باید بیشتر در مورد پمپ ها تحقیق کنید. از زمان خواندن این مقاله ، احتمالاً این سوال را دارید که پمپ شناور چیست؟ این مقاله برای شما روشن می کند که پمپ شناور چیست و چه زمانی از آن استفاده می شود و به شما این امکان را می دهد که تصمیم بگیرید آیا برای شما مناسب است یا خیر.

پمپ های شناور چیست؟

پمپ های شناور ، همانطور که از نامش پیداست ، طوری طراحی شده اند که به طور کامل در آب غوطه ور شوند. سیستم این پمپ های آب سانتریفیوژی یا گریز از مرکز است ، به این معنی که دارای یک موتور است که یک توربین را برای چرخش و بیرون آوردن آب طراحی می کند. موتور در داخل یک آب بند محکم قرار دارد و محکم با بدنه پمپ تغذیه می شود.

پمپ آب شناور یک نوع پمپ غوطه ور است که برای افزایش فشار آب استفاده می شود. ساز و کار آن به گونه ای است که در آب غوطه ور می گردد. این پمپ ها به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی ، هزینه های کم راه اندازی و نگهداری و عدم نیاز به پایه خاص ، انتخاب خوبی برای استفاده هستند. این پمپ آب معمولاً از نظر نوع عملکرد 2900 دور در دقیقه است.

کاربرد پمپ آب شناور

این پمپ ها می توانند تأمین آب در سطح خانگی و صنعتی را به عهده گرفته و نیز می توانند در مواردی مانند سیستم های زیر فشار ، پمپاژ آب لوله کشی و زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار گیرند.

نحوه نصب پمپ شناور

با توجه به نیاز کاربر ، پمپ آب شناور را می توان به صورت افقی و یا عمودی نصب کرد. در صورت وجود محدودیت ارتفاع ، می توان این پمپ ها را به صورت افقی نصب کرد.

مزایای پمپ آب شناور

پمپ های آب شناور کاملاً عایق سازی و آب بندی شده اند و خطر نشت و رسانش الکتریکی در آن ها تقریبا وجود ندارد.

برخلاف سایر انواع پمپ ، در یک پمپ آب شناور ، لازم نیست منبع آب را قبل از عملیات پمپاژ پر کنید ، که این امر نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه می شود ، بلکه خطر را نیز تا حدود زیادی کاهش می دهد.

این پمپ ها به دلیل غوطه ور شدن در آب نیازی به مصرف انرژی اضافی برای پمپاژ ندارند ، بنابراین سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می شوند.

پمپ های آب شناور سبک ، راحت و قابل حمل هستند ، بنابراین نگران نصب آنها نباشید.

این پمپ ها می توانند انتقال آب از داخل چاه با عمق حداقل 140 متر را به راحتی انجام دهند.

مزیت اصلی پمپ های شناور این است که بسیار آرام و کم سر و صدا هستند زیرا آب سر و صدا را جذب می کند. آنها هم چنین کارآمدتر هستند زیرا برای مکش آبی که در آن شناور شده اند به انرژی زیادی احتیاج ندارند.

معایب پمپ آب شناور

عیب اصلی پمپ آب شناور شامل خوردگی آی بند در طول زمان است که اجازه می دهد آب وارد موتور شود و آب بند دسترسی به موتور و تعمیر را دشوارتر می کند.

یکی دیگر از بزرگترین معایب پمپ های شناور تعمیر آن ها است که به سختی انجام می شود. در واقع ، اگر پمپ آب شروع به نشت کردن آب کند ، قطعات داخلی آسیب می بینند ، بدون این که هیچ علامتی از خود بروز بدهند. اگرچه این موارد خیلی کم اتفاق می افتند ، اما در صورت وقوع ، آسیب دیر مشخص می شود.

سومین عیب پمپ های شناور این است که هزینه بالاتری نسبت به سایر پمپ ها دارد.

به دلیل بسته بودن پروانه ها ، این پمپ ها توانایی انتقال ذرات معلق در هوا را در مقایسه با پمپ های کف کش ندارند.

نکات مهم در نصب و نگهداری پمپ آب شناور

عملکرد صحیح پمپ آب شناور مستلزم داشتن ساز و کار تعمیر و نگهداری خاصی نیست ، هرچند اما نکات خاصی باید در چنین پمپ هایی ذکر شود که از جمله آنها می توان موارد زیر را بر شمرد:

۱. به طور منظم (سالانه یا هر دو سال یکبار) ، پمپ ، شیلنگ ، اتصالات و مخزن را برای وجود هر گونه مشکلی بازرسی کنید.

۲. اگر پمپ آب به اندازه کافی آب وارد نمی کند ، به دلیل رسوب مواد نامناسب است که باید سعی کنید آنها را تمیز کنید.

۳. سعی کنید پروانه ها و اطراف محور را در فواصل منظم تمیز کنید.

۴. در زمان نصب پمپ های الکتریکی به صورت قائم ، مطمئن شوید که موتور در انتهای چاه یا مخزن نیست و هنگام نصب افقی پمپ آب ، مطمئن شوید که موتور در انتهای مخزن نیست.

۵. برای جلوگیری از بازگشت آب به پمپ ، باید یک شیر برگشتی در خروجی پمپ شناور نصب شود.

۶. پمپ های پروانه شعاعی (کف تخت) برای برداشتن آب از چاه های ماسه ای و شنی مناسب نیستند. برای استخراج آب از این قبیل چاه ها ، باید از پمپ آب پارچ شناور یا شناور کوزه ای استفاده کرد (نوع پروانه برای هر پمپ آب توسط سازنده تعیین می شود).

۷. سطح موتور نباید در معرض رسوبات آهکی و قلیایی قرار گیرد زیرا رسوبات ایجاد شده روی بدنه موتور از خنک شدن آن در آب جلوگیری کرده و باعث خرابی موتور می شود.

سوئیچ شناور چگونه کار می کند؟

حال پس از معرفی پمپ آب شناور ، قدری هم به سوئیچ های تشخیص سطح آب می پردازیم. این سوئیچ ها به مانند یک سنسور عمل می کنند که اگر سطح آب از حد مجاز کمتر و یا بیشتر شد ، آلارم می دهند.

سوئیچ شناور برای تشخیص دادن سطح مایع در مخزن با استفاده از سیستم سوئیچ شناور ، آهنربایی و نی کار می کند که هنگام بالا و پایین آمدن سطح آب به طور خودکار باز و بسته می شود و داخل مخزن فرود می آید.

به گفته ویکی پدیا ، “سوئیچ شناور نوعی حسگر سطح است ، دستگاهی که برای تشخیص سطح مایع در مخزن استفاده می شود … در یک مدل از سوئیچ نی نصب شده در لوله استفاده می شود. یک شناور حاوی آهنربا ، لوله را احاطه کرده و توسط آن هدایت می شود. هنگامی که شناور آهنربا را تا سوئیچ نی بالا می برد ، بسته می شود. “

اساساً سیستم های سوئیچ شناور با باز و بسته شدن اتصالات خشک کار می کنند. هنگامی که این اتصالات خشک باز یا بسته می شوند ، یک سیگنال الکتریکی ارسال می کنند تا آلارم سطح آب را فعال کند. اگر سطح آب خیلی کم یا زیاد باشد ، از هشدار سطح آب برای اطلاع از صفحه کنترل استفاده می شود. اگر سیستم کنترل سطح آب خودکار دارید ، صفحه کنترل به پمپ می گوید که به طور خودکار روشن یا خاموش شود تا پر شدن یا تخلیه شدن آب شروع شود.

سوئیچ های شناور جدید چگونه کار می کنند؟

برخی سوئیچ های شناور با استفاده از پروب های فولادی ضد زنگ (به جای سوئیچ های شناور) سطح آب را در یک مخزن (آب ، نفت ، گاز و غیره) تشخیص می دهند.

پروب های سنسور به عنوان سنسورهای خود عمل می کنند و الکتریسیته را از طریق پروب های فولادی ضد زنگ منتقل نمی کنند و از گرفتگی و خراب شدن آن ها جلوگیری می کنند.

تمام قطعات الکترونیکی کنترل کننده یکپارچه شده اند تا بتوانید مستقیماً به کنترل پنل خود متصل شوید. هنگامی که سطح آب توسط یکی از سنسورها تشخیص داده می شود ، یکی از شش زنگ هشدار فعال می شود (زنگ پایین ، زنگ هشدار بالا ، شروع پر شدن ، توقف پر شدن و غیره). بسته به نوع سیستم کنترل سطح آب ، می توانید دستگاه را طوری تنظیم کنید تا یک زنگ هشدار یک نقطه یا یک زنگ هشدار چند نقطه ای را فعال کند.

آلارم های مختلف مکانیزم های مختلف شروع و توقف را کنترل می کنند. به عنوان مثال ، اگر یک زنگ هشدار کم در یک مخزن آب ایجاد شده باشد ، آن زنگ هشدار می تواند یکی از 2 کار را انجام دهد (یا هر دو در برخی از تنظیمات).

در یک سوئیچ شناور تک نقطه ای ، یک زنگ هشدار کم باعث روشن شدن چراغ LED روی برد کنترل شما می شود

در یک سوئیچ شناور چند نقطه ای ، یک زنگ هشدار پایین باعث می شود که چراغ LED روشن شود و همچنین یک سیگنال ارسال می کند تا پمپ آب به طور خودکار روشن یا خاموش شود تا آب را به سطح آب از پیش برنامه ریزی شده پر یا خالی کند.

سوئیچ های شناور و کنترل سطح آب معمولاً شروع به کار می کنند ، این بدان معناست که هیچ هشدار دهنده ای نباید فعال شود زیرا سطح آب در ارتفاع از پیش تعیین شده است.

سطح آب شروع به کاهش می کند. در این مرحله هیچ زنگ خطر ایجاد نمی شود.

هنگامی که سطح آب به زیر پروب های سنسور کاهش می یابد ، یک سیگنال رسانا بین پروب ها منتقل می شود که نشان می دهد زنگ هشدار پایین برای خاموش شدن است.

پس از فعال شدن زنگ هشدار ، می توان آن را طوری برنامه ریزی کرد که در شروع پر شدن نشان دهد که آب شروع به پرکردن می کند.

سرانجام ، هنگامی که آب به ارتفاع از پیش تعیین شده می رسد ، پر شدن فعال می شود و روند دوباره شروع می شود.

با نگهداری مناسب ، سوئیچ های شناور و کنترل سطح آب شما می توانند سال ها دوام بیاورند. بیشتر خرابی های سوئیچ شناور معمولاً به دلیل رسوب ، تخریب یا خرابی در شرایط بد آب رخ می دهد. کنترل های سطح آب می تواند سوئیچ های شناور شما را به طور کامل جایگزین کند و به دلیل کیفیت آب هرگز مسدود نشده و یا افت نمی کند.

در این مقاله در مورد پمپ آب شناور ، کاربردها ، مزایا و معایبشان و نیز درباره سوئیچ های شناور صحبت کردیم. با تشکر از مطالعه شما.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.