پروانه پمپ آب

پروانه پمپ آب

پروانه پمپ آب

اطلاعات مفید در مورد پمپ های گریز از مرکز

پمپ گریز از مرکز چیست؟

پروانه پمپ آب پمپ گریز از مرکز یک دستگاه مکانیکی طراحی شده را به حرکت یک سیال با استفاده از انتقال انرژی چرخشی از یک یا روتور بیشتر رانده می شود، به نام پروانه است. مایعات در امتداد محور خود به پروانه ای که به سرعت در حال چرخش است وارد می شود و توسط نیروی گریز از مرکز در امتداد محیط خود از طریق نوک های پره پروانه خارج می شود. عملکرد پروانه سرعت و فشار سیال را افزایش می دهد و همچنین آن را به سمت خروجی پمپ هدایت می کند. محفظه پروانه پمپ آب پمپ به طور خاص برای انقباض سیال از ورودی پمپ ،قیمت پروانه پمپ آب هدایت آن به داخل پروانه و سپس کند و کنترل مایع قبل از تخلیه طراحی شده است.

ایتال سرویس

 

پروانه پمپ آب پمپ گریز از مرکز چگونه کار می کند؟

پروانه جز key اصلی پمپ گریز از مرکز است. از یک سری پره های خمیده تشکیل شده است. این ها معمولاً بین دو دیسک (پروانه محصور) قرار می گیرند. برای مایعات دارای جامدات درون روده ای ، یک پروانه باز یا نیمه باز (با پشتیبانی از یک دیسک) ترجیح داده می شود (شکل 1).

پروانه پمپ آب

مایعات در محور خود به پروانه وارد می شوند (“چشم”) و در امتداد محیط بین پره ها خارج می شوند. پروانه ، در طرف مخالف چشم ، از طریق شافت محرک به موتور متصل می شود و با سرعت بالا (معمولاً 500-5000 دور در دقیقه) می چرخد.پروانه پمپ آب حرکت چرخشی پروانه باعث تسریع مایع از طریق پره های پروانه به داخل محفظه پمپ می شود.

دو طرح اساسی از پوشش پمپ وجود دارد: ولت و دیفیوزر. هدف در هر دو طرح ترجمه جریان سیال به یک تخلیه کنترل شده در فشار است.

در یک محفظه ولت ، پروانه جبران می شود ، در واقع یک قیف منحنی با افزایش سطح مقطع به سمت خروجی پمپ ایجاد می شود. این طرح باعث افزایش فشار مایع به سمت خروجی می شود (شکل 2).

پروانه پمپ آب
پروانه پمپ آب

قیمت پروانه پمپ آب همین اصل اساسی در طراحی های پخش کننده نیز صدق می کند. در این حالت ، با دفع مایع بین مجموعه ای از پره های ثابت اطراف پروانه ، فشار مایع افزایش می یابد (شکل 3). طراحی های پخش کننده می توانند متناسب با کاربردهای خاص باشند و بنابراین می توانند کارآمدتر باشند.پروانه پمپ آب در مواردی که استفاده از مواد جامد درون ریز یا مایعات با ویسکوزیته بالا مناسب است ، موارد ولت بهتر است که از جلوگیری از انقباضات اضافی پره های پخش کننده سودمند باشد. عدم تقارن طراحی ولت می تواند باعث سایش بیشتر پروانه و شافت محرک شود.

پروانه پمپ آب

ویژگی های اصلی پروانه پمپ آب پمپ گریز از مرکز چیست؟

دو خانواده اصلی پمپ وجود دارد: پمپ های گریز از مرکز و جابجایی مثبت . در مقایسه با حالت دوم ، پمپ های سانتریفیوژ معمولاً برای جریانهای بالاتر و برای پمپاژ مایعات با گرانروی کمتر ، تا 0.1 cP تعیین می شوند. در بعضی از کارخانه های شیمیایی ، 90٪ پمپ های مورد استفاده پمپ های سانتریفیوژ خواهد بود. با این حال ، تعدادی از برنامه ها وجود دارد که پمپ های جابجایی مثبت برای آنها ترجیح داده می شود.

محدودیت های پمپ گریز از مرکز چیست؟

عملکرد کارآمد پمپ گریز از مرکز به چرخش ثابت و پر سرعت پروانه آن متکی است. با تغذیه های با ویسکوزیته بالا ،پروانه پمپ آب پمپ های سانتریفیوژ به طور فزاینده ای ناکارآمد می شوند: مقاومت بیشتری وجود دارد و فشار بیشتری برای حفظ میزان جریان خاص لازم است. به طور کلی ، پمپ های گریز از مرکز برای فشار کم ، ظرفیت بالا ، کاربردهای پمپاژ مایعات با گرانروی بین 0.1 تا 200 cP مناسب هستند.

دوغاب هایی مانند گل ، یا روغن های با ویسکوزیته بالا می توانند باعث سایش بیش از حد و گرم شدن بیش از حد منجر به آسیب و خرابی زودرس شوند. پمپ های جابجایی مثبت اغلب با سرعت قابل ملاحظه کمتری کار می کنند و کمتر در معرض این مشکلات هستند.

هر محیط پمپ شده که به برش حساس باشد (جداسازی امولسیون ها ، دوغاب ها یا مایعات بیولوژیکی) نیز می تواند در اثر سرعت زیاد پروانه پمپ سانتریفیوژ آسیب ببیند. در چنین مواردی ، سرعت پایین تر پمپ جابجایی مثبت ترجیح داده می شود.

یک محدودیت دیگر این است که ، برخلاف پمپ جابجایی مثبت ، پمپ گریز از مرکز در صورت خشک شدن نمی تواند مکش ایجاد کند: ابتدا باید آن را با مایع پمپ شده تهیه کرد. بنابراین پمپ های سانتریفیوژ برای هر برنامه ای که منبع متناوب باشد مناسب نیست. بعلاوه ، اگر فشار تغذیه متغیر باشد ،پروانه پمپ آب پمپ گریز از مرکز جریان متغیری ایجاد می کند. پمپ جابجایی مثبت نسبت به تغییر فشارها حساس نیست و یک خروجی ثابت ایجاد می کند. بنابراین ، در کاربردهایی که دوز دقیق لازم است ، پمپ جابجایی مثبت ترجیح داده می شود.

جدول زیر خلاصه تفاوت بین پمپ های جابجایی گریز از مرکز و پمپ های مثبت است .

مقایسه پروانه پمپ آب: گریز از مرکز در مقابل جابجایی مثبت

ویژگی  گریز از مرکز جابجایی مثبت 
محدوده ویسکوزیته موثر با افزایش ویسکوزیته (حداکثر 200 سی پی) کارایی کاهش می یابد با افزایش ویسکوزیته ، کارایی افزایش می یابد
تحمل فشار جریان با تغییر فشار متفاوت است جریان نسبت به تغییر فشار حساس نیست
بازده در هر دو فشار بالاتر و پایین کاهش می یابد با افزایش فشار ، کارایی افزایش می یابد
بتونه کاری ضروری لازم نیست
جریان (در فشار ثابت) ثابت تکان دادن
قیچی (جداسازی امولسیون ها ، دوغاب ها ، مایعات بیولوژیکی ، مواد غذایی) سرعت زیاد به محیط های حساس به برش آسیب می رساند سرعت داخلی کم. ایده آل برای پمپاژ مایعات حساس به برش

کاربردهای اصلی پمپ های سانتریفیوژ چیست؟

پمپ های سانتریفیوژ معمولاً برای پمپاژ آب ، حلال ها ، مواد آلی ، روغن ها ، اسیدها ، بازها و هر نوع مایعات “نازک” در کاربردهای صنعتی ، کشاورزی و خانگی استفاده می شوند.پروانه پمپ آب جتی  در واقع ، یک طراحی پمپ گریز از مرکز برای تقریباً هر کاربردی که شامل مایعات با ویسکوزیته کم است ، وجود دارد.

نوع پمپ گریز از مرکز کاربرد امکانات
کنسرو پمپ موتور هیدروکربن ها ، مواد شیمیایی که هر گونه نشت مجاز نیست بدون مهر و موم؛ پروانه که مستقیماً به روتور موتور متصل است. قطعات مرطوب موجود در قوطی
پمپ محرک مغناطیسی بدون مهر و موم؛ پروانه رانده شده توسط آهن ربا نزدیک به هم
پمپ هلی کوپتر / آسیاب هدر دادن آب در صنایع ، مواد شیمیایی و فرآوری مواد غذایی / فاضلاب پروانه مجهز به دندان ساییدن برای خرد کردن مواد جامد است
پمپ سیرکولاتور گرمایش ، تهویه و تهویه مطبوع طراحی جمع و جور داخلی
پمپ چند مرحله ای برنامه های فشار بالا پروانه های متعدد برای افزایش فشار تخلیه
پمپ برودتی گاز طبیعی مایع ، خنک کننده ها مصالح ساختمانی ویژه برای تحمل دمای پایین
پمپ سطل آشغال تخلیه مین ، گودال ، سایت های ساختمانی برای پمپاژ آب حاوی بقایای جامد طراحی شده است
پمپ دوغاب استخراج ، فرآوری مواد معدنی ، دوغاب های صنعتی برای کنترل و مقاومت در برابر دوغاب های بسیار ساینده طراحی شده است

خلاصه

پروانه پمپ آب پمپ گریز از مرکز از طریق انتقال انرژی چرخشی از یک یا چند روتور محرک ، پروانه نامیده می شود. عملکرد پروانه سرعت و فشار سیال را افزایش می دهد و آن را به سمت خروجی پمپ هدایت می کند. پمپ گریز از مرکز با طراحی ساده خود کاملاً شناخته شده و کارکرد و نگهداری آن آسان است.

طراحی پروانه برنجی آب پخش کن  پمپ سانتریفیوژ راه حل های ساده و کم هزینه ای را برای اکثر برنامه های پمپاژ با فشار کم و ظرفیت بالا شامل مایعات با ویسکوزیته کم مانند آب ، حلال ها ، مواد شیمیایی و روغن های سبک ارائه می دهد. برنامه های معمول شامل تأمین و گردش آب ، آبیاری و انتقال مواد شیمیایی در کارخانه های پتروشیمی است. پمپ های جابجایی مثبت برای کاربردهایی که شامل مایعات بسیار چسبناک مانند روغن های غلیظ و دوغاب ها ، به ویژه در فشارهای بالا ، پروانه آب پخش کن برای خوراک های پیچیده مانند امولسیون ها ، مواد غذایی یا مایعات بیولوژیکی و در صورت نیاز به دوز دقیق ترجیح داده می شوند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.