نکاتی مهم درباره مه پاش

نکاتی مهم درباره مه پاش

مه پاش به ابزاری گفته می‌شود که محلول یا آب را از طریق یک نازل به فضا پاشیده و برای ضدعفونی کارخانه‌های تولید مواد غذایی، مزارع دام و طیور، تنظیم دما و رطوبت در گلخانه‌ها و رستوران‌ها و … استفاده می‌شود.

این سیستم خنک‌کننده با فشار زیاد آب را خنک می‌کند و محیط را خنک می‌کند و همچنین مکان را آماده می‌کند و این سیستم با توجه به فناوری به‌کاررفته در آن باعث کاهش دما و ایجاد رطوبت در محیط برای رشد گیاهان می‌شود. به دلیل تنوع در کاربردها، این دستگاه‌ها انواع مختلفی دارند.

معرفی انواع مه پاش

از انواع آن می‌توان به مه پاش نازل، مه پاش پروانه و… اشاره کرد که اساس انواع مه پاش یکسان است و آب به‌صورت پودری در دستگاه خارج می‌شود که باعث افزایش رطوبت محیط و دما را کاهش می‌دهد. به دلیل ظرفیت گرمای بالای آب، مورداستفاده در این دستگاه پس از خروج از نازل، به‌صورت پودر درمی‌آید و درنتیجه دمای محیط را کاهش می‌دهد.

 نصب این دستگاه با فضای قابل‌نصب متفاوت است. درواقع نحوه نصب سیستم مه ‌پاش خانگی، رستوران، گلخانه، سالن‌های پرورش قارچ، مزارع، مرغداری‌ها و … ازنظر تعداد و نوع پمپ‌ها و نازل‌های مورداستفاده متفاوت است و یکی از موارد مهم و مؤثر در خرید این دستگاه قیمت آن است، اما توجه داشته باشید که هنگام خرید مه ‌پاش، قیمت پایین بهتر از کیفیت نیست؛ زیرا کیفیت مواد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

موارد استفاده از مه پاش

با شروع تابستان و تابستان، شما و سایر مخلوط کنندگان و گیاهان باید خنک شده و از استرس گرما فرار کنید. تلاش‌ ما برای خنک کردن فضاها یکی از مهم‌ترین مبارزات است، از فضاهای شخصی گرفته تا محیط‌های عمومی و حتی صنعتی. در همین راستا و طبق تحقیقات اخیر، یکی از کارآمدترین و موثرترین روش برای خنک‌سازی فضاها استفاده از سیستم مه پاش است.

رطوبت و دما مناسب از مهم‌ترین عوامل ساخت گلخانه مدرن است. استفاده از سیستم مه پاش مؤثرترین روش برای کنترل دما و رطوبت در گلخانه است، همان چیزی که امروزه صاحبان گلخانه در نظر می‌گیرند.

سیستم مه که به‌عنوان سیستم مه پاش نیز شناخته می‌شود، وسیله‌ای بسیار کاربردی برای تأمین رطوبت و دما است و در هسته آن، فضاهای خنک‌کننده مانند گلخانه‌های گل و گیاه، سالن‌های پرورش قارچ و سالن‌های دام و طیور است.

از دستگاه‌های مه پاش حتی در تالارهای عروسی، رستوران‌ها، پارک‌ها و باغ‌ها برای زیبایی و خنک‌سازی هوا در تابستان استفاده می‌شود.

گلخانه‌ها و مرغداری‌ها و مرغداری‌ها با مشکل اصلی رطوبت کم و گرمای زیاد در تابستان روبرو هستند و سیستم مه پاش با جذب گرمای محیط باعث افزایش رطوبت و کاهش دما می‌شود.

مه پاش آب را به یک پودر کامل تبدیل می‌کند و رطوبت موردنیاز را بدون مرطوب شدن سطح گیاهان موجود تأمین می‌کند.

با نصب حس‌گر، بسته به میزان رطوبت گلخانه می‌توان سیستم مه پاش را به‌طور خودکار روشن یا خاموش کرد و همچنین می‌توان برنامه خاصی به سیستم داد که در یک برنامه خاص سیستم را خاموش و روشن کند از سیستم بارانی می‌توان برای سم‌پاشی و باروری گیاهان در گلخانه‌ها استفاده کرد این سیستم همچنین با کنترل رطوبت محیط می‌تواند از رشد آفاتی که به دلیل کمبود رطوبت پخش می‌شوند جلوگیری کند.

علاوه بر این، سیستم مه پاش از تولید گردوغبار و بوهای نامطبوع تولیدشده در محیط جلوگیری می‌کند اگر می‌خواهیم در فصول سرد از سیستم مه پاش استفاده کنیم، می‌توانیم برای افزایش دما از آب گرم در این سیستم استفاده کنیم.

نحوه کارکرد مه پاش

این سیستم چگونه کار می‌کند؟

فرآیند تولید مه در سیستم مه پاش این است که پمپ فشارقوی به موتور الکتریکی متصل می‌شود.

آب داخل مخزن توسط این پمپ جذب‌شده، فشرده‌شده و به درون یک شلنگ مخصوص پمپ می‌شود و آب با توجه به شکل و اندازه نازل‌های اسپری، توسط نازل‌های اسپری به روش‌های مختلف تخلیه می‌شود.

این سیستم، همچنین به‌عنوان سیستم رطوبت‌زدایی نازل، سیستم مه شکن یا مه پاش شناخته می‌شود، ابزاری کارآمد برای صرفه‌جویی در رطوبت و رطوبت برای فضاهای بزرگ یکپارچه مانند گلخانه‌های گل، گیاهان و قارچ‌ها و سالن‌های پرورش است.

فضاهای باز و بسته صنعتی، فضاهای تفریحی باز، پارک‌ها و … با استفاده از نازل‌های اسپری و ایجاد مه سرد. این سیستم به‌طور خاص برای خنک‌سازی و مرطوب‌سازی گلخانه‌ها یا سالن‌های دام در نظر گرفته‌شده است؛ و طیور که در تابستان با مشکل بزرگی از رطوبت کم و دمای محیط زیاد روبرو هستند، بیشتر مورداستفاده قرارگرفته‌اند زیرا رطوبت کم و دمای بالا در چنین محیط‌هایی باعث افت شدید تولید محصولات می‌شود و مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.

امروزه استفاده از سیستم یا دستگاه مه ‌پاش برای گوشت طیور و دام، گلخانه‌ها و پرورش قارچ ضروری است. امروزه سیستم اسپری مرغ گوشتی یکی از مهم‌ترین اجزای مرغ گوشتی است.

سیستم مه ‌پاش سرد به‌ویژه برای خنک‌سازی و مرطوب‌سازی گلخانه‌ها یا دامداری‌ها و مرغداری‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد که به دلیل رطوبت کم و دمای زیاد در این محیط‌ها با مشکل رطوبت کم و دمای زیاد محیط در تابستان روبرو هستند که باعث کاهش شدید تولید محصول و ایجاد آن می‌شود.

 بسیاری از مشکلات کار سیستم اسپری سرد بر اساس اصل تولید ذرات بسیار کوچک آب با اندازه تقریبی 3 تا 20 میکرون (بسته به نازل اسپری استفاده‌شده) با استفاده از نازل اسپری و توزیع آن‌ها به‌طور مساوی در محیط است. صافی و سبکی غیرمعمول و نسبت سطح به حجم زیاد، در هوا معلق شده و با جذب سریع گرما در فضا، خنک‌سازی فضا و افزایش رطوبت داخل محل، بدون اثری از خیس شدن، تبخیر می‌شوند. بگذارید روی سطح زمین بماند.

در دستگاه رطوبت‌گیر و سیستم خنک‌کننده دستگاه غبار یا مه غبار سرد، از اصل گاز یا افت ناگهانی فشار از فشار بالا به فشار کم برای تبخیر آب استفاده می‌شود.

پمپ پیستونی فشارقوی

این پمپ‌ها در اندازه‌ها و اشاره‌ای مختلف توسط چندین سازنده تولید می‌شوند و از اجزای اصلی و جدایی‌ناپذیر یک سیستم مه پاش هستند.

شیر فشار

این شیرها به‌منظور تنظیم فشار خروجی و جریان پمپ متناسب با تعداد و اندازه نازل اسپری مورداستفاده در هر پروژه، روی خروجی پمپ فشار بالا نصب می‌شوند. به‌این‌ترتیب می‌توان فشار ورودی این سیستم را تنظیم کرد. فشار مناسب از آسیب رسیدن به نازل مه پاش و سایر اجزای سیستم مه پاش جلوگیری می‌کند (دستگاه مه پاش)

شلنگ فشارقوی

از آن‌ها برای رساندن آب فشار بالا به سر نازل اسپری استفاده می‌شود. سیستم اسپری از انواع تفلون هم استفاده می‌کند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.