نحوه عملکرد پمپ آب
پمپ آب

نحوه عملکرد پمپ آب


شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که چطور پمپ آب مرتب و کار می‌کند یا این دستگاه‌ها چگونه آب موردنیاز را تأمین می‌کنند.
لازم به ذکر است که امروزه، به دلیل رشد جمعیت، استفاده بیش‌ازحد از آب و کمبود منابع تازه در زندگی مدرن، دسترسی به آب در برخی از شهرها، به‌ویژه مناطق پرجمعیت، همیشه در جستجوی راه‌هایی برای دستیابی به آن است که مصرف آسان آب آشامیدنی. برای این منظور تجهیزات و ابزارهایی طراحی و ساخته می‌شوند تا هرکدام بتوانند به‌راحتی و در کمترین زمان آب موردنیاز فعالیت‌های روزمره را تأمین کنند.

پمپ‌های آب و انواع آن‌ها


اکنون یکی از تجهیزات مورداستفاده در ساختمان‌های مسکونی و تجاری به‌ویژه در شهرهای بزرگ و پرجمعیت هستند. این سری تجهیزات آب‌رسانی علاوه بر تأمین آب سازه‌های سازه‌ای در سایر زمینه‌ها مانند کشاورزی، صنعت، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اعلان حریق به‌منظور جابجایی و افزایش فشار آب، صلاحیت خرید و انتخاب این محصولات را با توجه به برخی از نکات و با توجه به برگ خریدهای مهم و نوع نیاز، امکان خرید مناسب و مقرون‌به‌صرفه رادارید.


همچنین این سری تجهیزات آب‌رسانی در مدل‌های مختلف و ظرفیت زهکشی متفاوت تولیدشده است که هر یک از آن‌ها دارای تعدادی ویژگی منحصربه‌فرد هستند. در ادامه، در مورد کاربرد و انواع پمپ‌های آب بیشتر بحث خواهیم کرد.

پمپ آب

پمپ آب و کاربردهای آن


در این قسمت از مقاله، برای آشنایی با پمپ آب و انواع آن، با معرفی کامل این سری از تجهیزات آب‌رسانی، به بررسی آن می‌پردازیم. قبل از هر چیز باید بگوییم که این سری از تجهیزات آب‌رسانی به نام پمپ برای انتقال یا انتقال هر نوع مایع استفاده می‌شود.
به‌عنوان نمونه این محصولات می‌توان از پمپ‌های آب خانگی و صنعتی نام برد. به‌طورکلی، استفاده از پمپ‌های آب و نقش اصلی این تجهیزات انتقال آب در مصارف مختلف ازجمله کشاورزی، صنعت، دستگاه‌های اعلان حریق و موارد دیگر است.

پمپ آب


وظیفه پمپ آب


بنابراین، با توجه به این توضیحات و وظیفه مورد انتظار این دستگاه، دو مشخصه اندازه منبع آب و فشار مناسب دو مورد از مهم‌ترین مواردی است که یک پمپ آب باید متناسب با کاربری که در آن استفاده می‌شود داشته باشد.. پمپ‌های آب با توجه به معیارهای مختلف ازجمله ابعاد، موتور، مدل، مواد بدنه، پروانه، کاربرد و محل استفاده به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند، هرکدام عملکرد خاص خود رادارند و هنگام خرید باید به آن‌ها توجه شود. در این مقاله می‌خواهیم شمارا با پمپ آب و انواع آن بیشتر آشنا کنیم.

پمپ آب

پمپ آب دایره‌ای


ازنظر آشنایی با پمپ آب و انواع آن، بهتر است ابتدا مشخصات فنی و نحوه کار مری را بررسی کنید. می‌توان یک دستگاه گردش خون را به‌عنوان نمونه‌ای از این تجهیزات تأمین آب به نام پمپ در نظر گرفت. این سیستم به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که ساختار آن معمولاً از آهن، فولاد و چدن ساخته می‌شود و همچنین دارای فن‌ساخته شده از پلی امید است و ماهیت این آلیاژ آن را در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی بسیار مقاوم می‌کند.


با توجه به استفاده از پمپ‌های آب، باید توجه داشت که گرداب‌ها را می‌توان در انواع دما، فشار، پمپاژ آب و مایعات دیگر استفاده کرد. درواقع، کاربرد اصلی این مدل پمپ معمولاً در دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی است که نیاز به گردش مجدد و گردش آب‌دارند. همان‌طور که از نام پمپ‌های گردش خون برمی‌آید، توانایی گردش آب از 10 تا 130 درجه سانتی‌گراد رادارند و بنابراین در انواع دستگاه‌های خنک‌کننده، گرمایش، تهویه مرکزی، رادیاتورها، دستگاه‌های حمل‌ونقل شیمیایی و صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرند..

پمپ آب زیرزمینی


مدل‌های دیگر پمپ‌های آب و انواع کاربرد آن‌ها شامل نوع زمینی است. این پمپ‌ها از نوع دایره‌ای و با موقعیت نصب روی زمین هستند. عملکرد این نوع پمپ‌ها بسیار شبیه به پمپ‌های آب خطی است با این تفاوت که پمپ‌های خطی فقط باعث ایجاد خلأ می‌شوند درحالی‌که پمپ‌های زمینی هم‌زمان و هم‌فشار ایجاد می‌کنند. پمپ‌های خطی معمولاً با دبی 100 گالن در دقیقه و برای دبی بالاتر، از پمپ‌های زمینی استفاده می‌شود. علاوه بر این، از این نوع پمپ‌ها می‌توان برای پمپاژ و انتقال آب گرم یا سرد استفاده کرد، درحالی‌که پمپ درون‌خطی فقط در هنگام سیستم گرمایش یا سرمایش قابل‌استفاده است.


در بیانی دیگر پمپ آب وسیله‌ای است که با افزایش فشار در مایع، جریان سیال را به‌صورت مکانیکی کم یا زیاد می‌کند و پمپ‌ها این انرژی مکانیکی را از موتور دریافت می‌کنند و آن را به سیالی که از آن عبور می‌کند منتقل می‌کنند و باعث می‌شوند که مایع پس از خروج فشار بیشتری داشته باشد.

کاربرد پمپ آب


پمپ‌ها در صنایع مختلف کاربردهای مختلفی دارند و در انواع مختلف پمپ‌ها از انرژی‌های مختلفی استفاده می‌شود که ممکن است دستی، الکتریکی، نیروهای بادی و موتورهای احتراق داخلی باشد و ابعاد میکروسکوپی پمپ‌ها به‌طور گسترده‌ای در پزشکی استفاده می‌شود و ابعاد بزرگ‌تر آن‌ها همچنین برای اهداف صنعتی استفاده می‌شود.

سر پمپ یا فشار


سر پمپ یا فشار به معنای این است که این پمپ چقدر بالا می‌رود تا مایع تحت‌فشار بالا برود. سر پمپ‌های سانتریفیوژ برحسب متر یا فوت و برای پمپ‌های دوار و جابجایی مثبت مقدار هد برحسب نوار، PSI و kPa محاسبه می‌شود.
انواع پمپ‌ها
پمپ‌های آب و آب ازنظر اندازه، نوع، مواد برای پروانه، بدنه، نوع عملکرد و کاربرد بسیار متفاوت هستند که شامل پمپ‌های کوچک درون‌خطی برای پمپ‌های بزرگ توربین هستند به‌طورکلی می‌توان گفت که پمپ‌ها شامل پمپ‌های جابجایی پویا و مثبت هستند.

⦁ پمپ‌های جابجایی مثبت شامل پمپ‌های دوار و رفت و برگشتی و انواع آن‌ها به شرح زیر است:
⦁ پمپ دوار شامل پمپ دنده‌ای، پمپ حلقوی، پمپ خلأ progress پیشروندِ، پمپ اولیه، پمپ پیچ و پمپ چرخشی است.
⦁ پمپ رفت و برگشتی همچنین شامل پمپ پیستونی زیرآب و پمپ دیافراگم است.
⦁ پمپ آب
⦁ پمپ چرخشی را روشن کنید در پمپ‌های دوار حرکت مایع با چرخاندن دنده و میل بادامک یا تیغه‌ها انجام می‌شود.


عملکرد پمپ رفت و برگشتی

در پمپ‌های رفت و برگشتی، نیرو به‌صورت دوره‌ای منتقل می‌شود. در این پمپ‌ها، نیروی محرکه نیز بیشتر یک موتور الکتریکی است. عملکرد پمپ‌های رفت و برگشتی با حرکت دادن پیستون به یک‌طرف، درون سیلندر مکش است که باعث مکش مایع به سوپاپ می‌شود، سپس با بازگشت پیستون، این مایع جذب‌شده از طریق یک دریچه دیگر به بیرون هدایت می‌شود و رفت و برگشتی دارد پمپ‌ها برای مایعات چسبناک یا روغنی استفاده می‌شوند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.