قطعات پمپ آب خانگی

قطعات پمپ آب خانگی

با مجموعه ای از پمپ های آب و قطعات پمپ آب خانگی 

هنگام نصب ، تعمیر یا تعویض پمپ آب ، مهم است که قطعات پمپ آب خانگی این کار را به درستی انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که خانه شما دارای آب سالم و تمیز است. انواع مختلفی از پمپ های آب موجود است. پمپ های چاه با خواص در مناطق روستایی مشترک هستند. یک سیستم آب را از لوله ها به یک مخزن ذخیره می رساند. سپس تحت فشار قرار گرفته و تا زمان نیاز ذخیره می شود. بیشتر پمپ ها برقی هستند و از مکش برای رساندن آب از طریق لوله ها استفاده می کنند. پمپ های آب به طور کلی به دو دسته جت پمپ ها و پمپ های بشقابی تقسیم می شوند. نوع پمپ آب برقی که انتخاب می کنید به تعداد واحدها بستگی دارد.

پمپ و قطعات پمپ آب خانگی

طیف گسترده ای از فرآیندها و برنامه ها نیاز به استفاده از پمپ ها برای فعالیت آنها در صنایع مختلف دارند. همچنین می توان از آنها در برنامه های تجاری و خانگی استفاده کرد. طیف گسترده ای از پمپ های فشار بالا در اندازه ها ، طرح ها و ویژگی های مختلف موجود است. پمپ ها در فرآیند تولید نقش بسزایی دارند و برای کارکردهای روان ضروری هستند. بنابراین ، خرید یک پمپ مناسب با بازده بالا نیاز به درک کاملی از قطعات آن نیز دارد ، به طوری که می توان پمپ را متناسب با نیاز آنها خریداری کرد.

قطعات پمپ آب خانگی به طور خلاصه در زیر شرح داده شده است:

 • پوشش: یک پوشش را می توان بصورت پوسته ، پوشش یا محفظه ای توضیح داد که از اکثر اجزا محافظت و پشتیبانی می کند. در پمپ ها ، در اصل از پوشش برای آب بندی آن استفاده می شود تا از نشت جلوگیری کند و گاهی فشار را حفظ کند. همچنین برای پشتیبانی برخی از قسمتهای اصلی مانند شافت ، یاتاقان و غیره استفاده می شود.
 • پروانه: پروانه جز is چرخشی در پمپ گریز اقطعات پمپ آب خانگیز مرکز است که مجهز به پره ها یا پره هایی است که می چرخند و سیال را در پمپ حرکت می دهند. این پره ها یا تیغه ها به یک شافت متصل می شوند. وقتی پروانه می چرخد ​​، انرژی حاصل از یک منبع یعنی موتور را برای القای جریان مایع تبدیل می کند. پروانه ها بخشی جدایی ناپذیر از پمپ را تشکیل می دهند زیرا از طریق تیغه ها / پره های آن سرعت را برای سیال ایجاد می کند. طراحی پروانه به عنوان یک عامل اصلی در تصمیم گیری در مورد کارایی پمپ در نظر گرفته می شود. پروانه دو نوع دارد:پروانه جریان محوری و پروانه جریان شعاعی. در پروانه محوری ، مایع از محور به سمت شافت حرکت می کند. در پروانه جریان شعاعی ، سیال عمود بر شافت حرکت می کند. از پروانه های محوری به طور کلی برای کاربردهای با جریان زیاد و فشار بسیار کم استفاده می شود ، در حالی که پروانه های شعاعی اغلب در پمپ های گریز از مرکز تقسیم چند مرحله ای استفاده می شوند . پروانه ها همچنین در پروانه های باز و بسته دسته بندی می شوند. یک پروانه باز فقط یک کفن دارد و پره ها در طرف دیگر قرار دارند. یک پروانه بسته که اغلب پروانه دو کفن نامیده می شود ، در دو طرف پره ها کفن دارد. پروانه های باز معمولاً فقط برای پمپ های سانتریفوژ مکش انتهایی ، تک مرحله ای استفاده می شوند ، در حالی که پروانه های دو کفن در پمپ های سانتریفیوژ چند مرحله ای کناری یا بالا استفاده می شوند.پروانه ها را می توان بر اساس نوع مکش آنها نیز طبقه بندی کرد : در یک پروانه تک مکشی ، مایع فقط از یک جهت وارد مرکز پره ها می شود. در حالی که ، در یک پروانه مایع دو مکش از هر دو طرف به طور همزمان به مرکز پره های پروانه وارد می شود. پروانه های بسته در طرح های تک مکش یا پروانه دو مکش موجود است. پروانه ها در پمپ های گریز از مرکز درجه صنعتی به طور کلی از فولاد یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. برخی از پمپ های درجه پایین دارای مواد برنجی / برنز یا نوعی پلاستیک خواهند بود. مواد پروانه هنگام خرید پمپ باید با دقت مورد توجه قرار گیرد زیرا پروانه ها در معرض انواع خوردگی ، فرسایش ، حفره و سایش عمومی قرار دارند.
 • مهر و موم مکانیکی: از مهر و موم مکانیکی در شافت پمپ های سانتریفیوژ و پمپ های پیچ استفاده می شود، جایی که شافت های ورودی باید از محفظه فشار خارج شوند. از دو سطح بسیار صاف تشکیل شده است که به طور کلی با فنرها یا فشار سن پمپ در کنار هم قرار می گیرند. آنها می توانند دستگاه های نسبتاً ساده ای باشند ، اما به طور کلی از نظر مهندسی بسیار متناسب با یک برنامه خاص هستند و بسیار پیچیده هستند. برای خنک کردن ، تمیز کردن و جداسازی مایع در داخل و اطراف مهر و موم ، اغلب به سیستم های پشتیبانی دقیق مهر و موم نیاز است. مهر و موم های مکانیکی و نقشه های مهر و موم را می توان در 4 دسته اصلی طبقه بندی کرد: مهر و موم های تک ، دو مهر و موم ، مهرهای خاموش و مهر و موم های گاز. هر دسته از مزایا و معایب مشخصی برخوردار است و طراحی و ویژگی های آنها باید در هر سیستم پمپاژ با دقت در نظر گرفته شود. مهر و موم های مکانیکی به دلیل عملکرد آب بندی یک مایع تحت فشار در اطراف شافت چرخان ، ذاتاً مشکل آفرین هستند. در شرایط ایده آل ، مانند آب تمیز یا روغن تمیز ، مهر و موم مکانیکی می تواند بسیار قابل اعتماد باشد. در محیط های سخت مانند مایع ناخالص ، دمای شدید ، فشارهای زیاد و غیره باید سیستم های مهر و موم پیچیده ای در محل خود قرار دهند و نمی توان انتظار ماندگاری طولانی داشت.
 • بلبرینگ: یاتاقان اجزایی است که به کاهش اصطکاک قطعات متحرک در پمپ کمک می کند. این شافت را پشتیبانی می کند تا به آرامی بچرخد. آنها معمولاً در انواع پمپ ها مانند پمپ های سانتریفیوژ ، رفت و برگشتی یا چرخشی استفاده می شوند.

یاطاقان غلتکی یاطاقان غلتکی ، بلبرینگ هایی است که از غلطک های شکل استوانه ای بین قطعات متحرک استفاده می کند. آنها اصطکاک را کاهش می دهند و بسته به نوع طراحی می توانند از بار شعاعی و بار محوری پشتیبانی کنند. یاتاقان های غلتکی انواع مختلفی از جمله استوانه ای ، مخروطی و یاتاقان سوزنی دارند. همه اینها از نظر شکل ، طرح و اندازه متفاوت هستند.

بلبرینگ یا رولبرینگ نوعی بلبرینگ است که از توپ برای پشتیبانی از حرکت قطعات استفاده می کند. از نظر طراحی ساده بوده و برای سرعت بالا مناسب و نگهداری آن آسان است.قطعات پمپ آب خانگی بلبرینگ برای بار شعاعی و بار محوری مناسب است.

یاتاقان های بابیت یک نوع یاطاقان آستین است که با فلز بابیت ، یعنی آلیاژهای قلع یا پایه ، پوشانده شده و معمولاً در موتورها ، پمپ ها ، توربین ها و فن ها استفاده می شود. آنها در طراحی و ویژگی های مختلف موجود هستند. سرعت شافت ، باربرینگ ، پایداری شافت ، خنک کننده یاتاقان و بار کلی و سرعت دستگاه ، عواملی هستند که تعیین می کنند کدام یاتاقان بابیت باید انتخاب شود.

بلبرینگ های آستین برای سرعت بالا مناسب ترین هستند. آنها فقط برای بارهای شعاعی ایده آل هستند و به طور کلی برای “شناور کردن” طراحی شده اند. آنها می توانند از آلیاژهای فلزی ، فلزات متلاشی شده و پلاستیک ساخته شوند.

یاتاقان های کفش محوری که بعضاً به عنوان بلبرینگ Tilt Shoe یا Kingsbury Bear شناخته می شوند ، برای بار محوری ایده آل هستند. آنها اغلب به عنوان یاتاقان رانش در پمپ های گریز از مرکز با قدرت بالا نصب می شوند. برای جلوگیری از آسیب دیدن ، ضربان کفش محوری باید همیشه روغن کاری تحت فشار داشته باشد. انتخاب یاتاقان مناسب برای قابلیت اطمینان تجهیزات چرخان بسیار مهم است. باید همه فاکتورها مانند فرآیند ، مایع / مایع مورد استفاده ، سرعت ، مواد تحمل و غیره را در نظر گرفت تا بهترین مورد را انتخاب کرد.

 • میله اتصال:  میله اتصال بخشی از پمپ رفت و برگشتی است و میله ای است كه سر متقاطع را به میل لنگ متصل می كند. از حرکت دایره ای یا چرخشی میل لنگ پشتیبانی می کند. آن به یک دنده لنگ نصب شده است که در یک انتهای آن پوسته ای قرار دارد و در انتهای دیگر آن پین مچ دست متقاطع قرار دارد.
 • یاطاقان های میله اتصال: یاطاقان های میله اتصال ، که اغلب بلبرینگ Shell نامیده می شود ، به پشتیبانی یا نگه داشتن میل لنگ کمک می کند در حالی که نیروها و حرکات با سرعت بالا در کار / روند از طریق میله اتصال انجام می شود.
 • پیستون: پیستون یک جزء قطعات پمپ آب خانگی مورد استفاده در پمپ رفت و برگشتی است که محکم در یک سیلندر و حرکت خطی جلو و عقب به فشرده سازی نصب و حرکت مایع سیال / است. این محصول با تولیدکنندگان زیادی مانند Gaso ، Gardner Denver ، Wheatley ، Oilwell و National در دسترس است . آستر پیستون استوانه ای است که پیستون در آن حرکت می کند.
 • پیستون:پیستون در پمپ رفت و برگشت عملکردی مشابه پیستون دارد و فقط از نظر شکل و اندازه متفاوت است. همچنین در یک استوانه تعبیه شده بسته که جعبه پر کننده نامیده می شود حرکت می کند. از پیستون ها در پمپ های جابجایی مثبت استفاده می شود. پیستون ها در مواد و اندازه های مختلفی موجود هستند. تعدادی از آنها پیستون های روکاید هستند که از روغن کاری کمی استفاده می کنند و با نام اکسید کروم نیز شناخته می شوند. از روكید به عنوان پوشش سخت شده به مواد پایه استفاده می شود. پیستون های سرامیکی نیز محبوب هستند ، از سرامیک ساخته می شوند ، در صورت استفاده در پمپ ها در برابر مواد ساینده مقاوم هستند. نوع دیگری از پیستون که معمولاً استفاده می شود پوشش تنگستن است که در آن یک پوشش تنگستن انجام می شود تا فرسودگی پیست را کاهش دهد. در برابر خوردگی مقاوم هستند. انواع مختلفی از پیستون های Hard-Co نیز وجود دارد که پوشش از آلیاژ کروم نیکل است که عمدتا برای کاربردهای غیر متخلخل استفاده می شود. رایج ترین تولیدکنندگان این نوع پیستون ها عبارتند از: National، Gaso، Gardner Denver، Oilwell واتحادیه .
 • پین های مچ دست: پین مچ بخشی از پمپ رفت و برگشتی است که میله اتصال و سر ضربدری را به هم متصل می کند. با حرکت سر متقاطع ، پین مچ در یک آستین نوسان می کند ، بوش پین مچ نامیده می شود و مانند یک بلبرینگ عمل می کند. مفصل روغن کاری شده به حرکت روان کراس هل کمک می کند.
 • شیرهای پمپ: قطعات پمپ آب خانگی شیرهای موجود در پمپ عملکرد بسیار مهمی در تنظیم ، کنترل و هدایت جریان مایعات در یک پمپ رفت و برگشتی دارند. انواع مختلفی از شیرآلات وجود دارد مانند سوپاپ Disc که شیر توسط دیسک باز و بسته می شود و عملکرد بسیار خوبی را برای خدمات روانکاری و پرسرعت فراهم می کند. دریچه های AR معروف به مقاومت در برابر سایش برای کاربردهایی مناسب هستند که به دلیل خاصیت مایع یا فشار / درجه حرارت بالا باعث سایش شدید می شوند. آنها از جنس استنلس استیل و آلیاژهای دیگر تولید می شوند. انواع دیگر شیرآلات شامل شیرهای Wing Guided ، شیرهای کروی و دریچه های Cage هستند. اینها در پمپ های رفت و برگشتی یا دیافراگم استفاده می شوند. بیشترین تولید کنندگان متداول این شیرها عبارتند از National، Gardner Denver، Armstrong ، Standard و Aplex.
 • دریچه های تسکین دهنده: همچنین به عنوان PRV (دریچه تسکین فشار) یا PSV (فشار ایمنی سوپاپ) شناخته می شود نوعی دریچه است که برای تنظیم یا کنترل فشار در سیستم استفاده می شود. اینها طوری طراحی شده اند که وقتی فشار از حد از پیش تعیین شده خود عبور می کند ، باز شوند. این ماده معمولاً در پالایش نفت ، تولید پتروشیمی و شیمیایی ، فرآوری گاز طبیعی ، خطوط لوله نفت و آب ، تولید برق استفاده می شودصنایع و غیره و به دلیل عملکرد حیاتی آن از نظر ایمنی و کنترل ، بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند را تشکیل می دهند. آنها در انواع مختلفی وجود دارند مانند شیرهای تسکین دهنده شیر ، که از یک یا دو پایه برشی برای تنظیم فشار استفاده می کند و شیرهای تسکین دهنده فنر ، که در آن از فنر برای فشار دادن فشار استفاده می شود. آنها در اندازه ها و درجه بندی فشار متفاوت هستند. PORV (Pilot Operated Relief Valves) اساساً از فشار سیستم برای آب بندی شیر استفاده می کند. یک PORV خوب می تواند با فشار حداکثر 420 بار (6000 psi) و جریان بسیار بالا در یک طراحی قابل اعتماد و جمع و جور کار کند. دریچه های تسکین دهنده فنر در کاربردهایی مورد استفاده قرار می گیرند که به قابلیت اطمینان و فشار ایمنی بسیار بالایی مانند برنامه های مرتبط با ایمنی هسته ای نیاز باشد. این دریچه ها باز می شوند تا فشار اضافی از بین برود و سپس دوباره بسته می شوند و از جریان بیشتر جلوگیری می کنند. در نهایت ، هدف اصلی همه این شیرآلات کاهش تصادفات و خسارات تصادفی است. تیلور ، اودریل ، لزر ، کراسبی ، امرسون تعداد کمی از تولید کنندگان اصلی شیرآلات تسکینی هستند.
 • فشار سنج: فشار سنج ابزاری برای اندازه گیری و نمایش سطح فشار است. فشار تخلیه یا ورودی پمپ را کنترل می کند. آنها باید برای همه کاربردهای فشار بالا استفاده شوند. مدل های مختلفی از مواد برنجی یا استیل ضد زنگ در بازار موجود است. در اکثر برنامه ها ، فرستنده های فشار باید با یک گیج وصل شوند و به یک PLC مرکزی متصل شوند تا به ایمنی و کنترل سیستم کمک کنند.
 • کوپلرها: کوپلر قطعات پمپ آب خانگی است که دو قطعه از تجهیزات چرخان مانند پمپ یا موتور و گیربکس را بهم متصل یا بهم متصل می کند. وظیفه اصلی اتصال دهنده انتقال قدرت از تجهیزات درایو به تجهیزات هدایت شده است. اکثر کوپلرها ، به خصوص در سیستم های پرقدرت ، همچنین ساخته شده اند تا همزمان با کارکرد تجهیزات ، از هم راستایی و حرکت ناچیز زاویه ای و موازی استفاده کنند. کوپل های انعطاف پذیر در سبک ها و اندازه های مختلفی ارائه می شوند. بعضی از آنها به روغن کاری مانند روغن کاری نیاز دارند و برخی دیگر برای خشک شدن طراحی شده اند. همه آنها دارای نوعی دیسک فلزی انعطاف پذیر ، درز لاستیکی ، فنر یا مجموعه ای از چرخ دنده ها هستند که حرکت مورد نیاز را فراهم می کنند.
 • مهر و موم روغن: مهر و موم روغن ، معمولاً از لاستیک مقاوم در برابر روغن و چربی ، وسیله ای است که برای جلوگیری از نشت یا ورود روغن از محفظه ای استفاده می شود ، که معمولاً در اطراف شافت چرخشی یا رفت و برگشتی قرار دارد. این مهر و موم همچنین ممکن است برای جلوگیری از ورود مواد خارجی مانند خاک از طریق فضای باز استفاده شود. آنها در موتورها ، پمپ ها ، دمنده ها ، موتورها و گیربکس ها کاربرد زیادی دارند. مهر و موم روغن در انواع مختلف ، مواد و اندازه های مختلف موجود است. مهر لب و مهر پاک کن انواع مهرهای روغنی است که معمولاً در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد .
 • مهر و موم حلقه ای قطعات پمپ آب خانگی: حلقه ها فاصله بین دو سطح را می بندند تا مایعات یا گازها از هر جهت عبور نکنند. یک مهر و موم حلقه O ، هنگامی که فشار در سیستم وارد می شود ، شکل آن را تغییر می دهد ، بنابراین در برابر سطوح اطراف فشرده می شود و آنها را از بین می برد. این یک طراحی بسیار ساده است و اگرچه محدودیت هایی نیز دارد اما در کاربردهای بسیار متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. از حلقه های O می توان در کاربردهای فشار کم و فشار بالا ، روی سطوح ثابت و ثابت و همچنین شافت های گرد استفاده کرد.

بخشهای مختلف دیگری از هر دو پمپ جابجایی مثبت و پمپهای سانتریفیوژ وجود دارد مانند بوشهای مچ دست ، سر متقاطع ، جعبه های پر کننده ، بسته های لبه دار ، پیچ ، آسترهای پیچ و حلقه های پوشیدنی و غیره. هر قسمت یا اجزای موجود در پمپ نقش بسیار مهمی در عملکرد کارآمد آن برعکس ، هزینه و ناراحتی یک قسمت ضعیف انتخاب شده می تواند فاجعه بار باشد.

تماس با ما اسکرول به بالا