سیستم مه پاش و مزایای آن

سیستم مه پاش و مزایای آن

راهنمای خرید سیستم مه پاش و مزایای آنها


در این مقاله شما با سیستم مه پاش و مزایای آن آشنا میشوید،سیستم مهپاش یا مهساز دستگاهی است که با اسپری کردن آب به صورت پودر سبب خنکی و رطوبت محیط میشود و بسته به کاربرد آن، انواع مختلفی دارد مانند: مهپاش های خانگی، صنعتی، دامداری، مرغداری، گلخانهای و کشاورزی که برای رسیدن به سطح بالایی از بهرهوری سودمند هستند.


در جهان امروز، تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است و استفاده از ابزارهای مختلف برای پیش بردن یک کار، جای خود را به یک دستگاه یا سیستم داده است.

سیستم مهپاش یکی از همین ابزارها است که در جهان بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و به سیستم مهساز نیز معروف است. در این تکنولوژی، با استفاده از پمپهای فشار قوی، آب ارسال شده به نازل های اسپری به شکل ذرات پودری پخش شده و بدون ایجاد چکه و خیس شدن، لایه ای از مه در محیط ایجاد میکنند.

این لایه مه هنگامی که با هوای گرم برخورد میکند، تبخیر شده و دمای محیط را کاهش میدهد.

سیستم مه پاش چگونه کار میکند و چه اجزایی دارد؟


در سیستم مهپاش ابتدا آب تصفیه میشود و بعد از آن به پمپ انتقال مییابد و سپس آب در شیلنگها جاری شده و در مرحله آخر، آب از نازلها به صورت مه خارج میشود. با وجود آن که انواع مختلفی از سیستم مهپاش وجود دارد اما عموما شامل پمپ فشار، تنظیمکننده فشار، الکتروموتور ناهمزمان، صفحه کنترل، فیلتر تمیز کننده مکانیکی، نازل مهپاش، سختیگیر، شیلنگ، لولهها (لولههای کروم در سیستم های فشار قوی استفاده می شود و لوله های پلی اتیلن در سیستم های فشار کم استفاده می شود)، پایه نازل و اتصالات، دماسنج و رطوبت سنج هستند.

مزایای سیستم مه پاش چیست؟


اگرچه استفاده از سایر وسایل خنک کننده نظیر کولر، اسپیلتها، پنکههای سقفی و … میتوانند در کاهش دما و خنک کردن محیط کمک کننده باشند اما مزایای مهپاشها و سودمندی آنها قطعا نظر شما را عوض میکند. کلیدی ترین و مهمترین کاربرد مهپاشها، ایجاد رطوبت و کاهش دمای محیط (به عواملی نظیر مه تولید شده، میزان ذرات آب، تعداد نازل نصب شده و دمای آب مورد استفاده متکی است) و تهویه مناسبی فرهم میکنند. علاوه بر این به زیباسازی محیط کمک میکنند.

این سیستمها با از بین بردن باکتریهای موجود در محیط از هوای نامطبوع جلوگیری کرده و گرد و غبار موجود در هوا را دفع میکنند و جریان هوای سالمتری را در محیط فراهم میکنند. علاوه بر این از ورود حشرات بالدار و به طور کلی آفات گیاهی، به دلیل رطوبت و مهی که ایجاد میکند، جلوگیری مینمایند. این مزایا، گویای بهداشتی تر بودن این سیستمها نسبت به دیگر ابزارها و وسایل خنک کننده است.

اما مزایای این سیستمها به همینجا ختم نمیشود؛ در واقع به لحاظ اقتصادی به خصوص برای مزارع کشاورزی یا سولههای پرورش قارچ یا دامداریها و به طور کلی صنایع، استفاده از سیستمهای مهپاش مقرون به صرفه است چرا که مهپاشهای صنعتی با ابعاد بزرگتر قادرند ابعاد و گستره وسیعتری را پوشش نمایند و سبب افزایش بهرهوری و کاهش هزینههای اقتصادی واحدهای صنعتی شوند.

از آنجایی که سیستمهای مهساز دارای کنترل هوشمند هستند، میزان خروجی آب بسیار پایین است و همین امر سبب مصرف بهینه و کاهش هزینهها میشود. نصب سریع و آسان، مصرف برق بسیار پایین و صدای کم نسبت به سایر وسایل خنککننده از مزایای سیستمهای مهپاش هستند.

انواع مختلف سیستم مه پاش


مهپاشها در صنایع اعم از سربسته یا فضای باز نقشی اساسی دارند؛ با این همه، این سیستمها تنها به صنعت محدود نمیشوند و در محیطهای خانگی و فضاهای سرگرمی نظیر کافهها و رستورانها و استخرها نیز کاربرد دارند.

علاوه بر این در فضاهای سربسته یا باز میتوان به سیستمهای مهپاش اجزایی را اضافه کرد مثلا در اماکن مذهبی استفاده از گلاب به جای آب موجب پخش رایحهای دلپذیر میشود. به طور کلی مهپاش ها به 3 دسته تقسیم میشوند:


سیستم مهپاش صنعتی (فشار قوی) که دارای کمپرسور بسیار قوی بوده و از آنجایی که فشار بسیار بالاست، میزان ذرات بسیار ریز است و با توجه به توان بالایی که دارند، میتوانند گستره وسیعی نظیر کارخانهها، معادن، گلخانهها و مزارع بزرگ را پوشش دهند. به طور کلی این سیستمهای صنعتی قادرند دمای محیط را بین 10 تا 20 درجه سانتیگراد کاهش دهند.


مهپاش نیمه صنعتی در واقع سیستمی میان مهپاش خانگی و صنعتی است؛ این سیستم اگرچه دارای پمپ فشار است اما توانی به اندازه مهپاش صنعتی را ندارد و عموما از پمپ کم فشاری با فشار 7 تا 17 بار در آن استفاده میشود و در فضاهای آزمایشگاهی، سالنهای مرغداری و دامداری، سالنهای کشت زعفران، سالنهای کشت قارچ، کافیشاپها، رستورانها، بستنیفروشیهای بزرگ و … قابل استفاده است. مهپاشهای نیمه صنعتی قادرند دمای محیط را تا 15 درجه سانتیگراد کاهش دهند.

سیستم مهپاش خانگی در بازار به دو شکل در دسترس است:

نوع اول که دارای پمپ است برای محیطهای بزرگتر نظیر حیاط ویلاها، باغها، گلخانههای کوچک کاربرد دارد و نوع بدون پمپ ان که برای محیطهای خانگی کوچک کاربرد دارد و کمهزینهترین نوع مهپاش است. به شیر آب معمولی (شیر آب شهری) متصل میشود و فشار کمی دارد برای حیاط، بالکن، آلاچیق و باغچههای کوچک کاربرد دارد. مهپاشهای خانگی میتوانند بین 2 تا 4 درجه سانتیگراد دمای محیط را کاهش دهند.

نکات طلایی در انتخاب سیستم مه پاش


سیستمهای مهپاش با کاربردهای متفاوت و متنوعی در بازار موجود هستند. اصلیترین نکته در هنگام انتخاب مهپاش، توجه به وسعت محیط(متراژ و فضایی که در اختیار دارید)، شرایط محیطی، وضعیت آب و هوایی(چه این که در برخی مناطق سردسیر تنها در فصل تابستان استفاده از این دستگاه میسر است) و نوع کاربری است.

از سوی دیگر توجه به کیفیت و استاندارد بودن قطعات مهپاش، توان پمپ، فیلتر مناسب، تعداد نازلها، ادوات و لولههای ضد زنگ، میزان فشار و سختی آب، نحوه نصب و پیدا کردن جای مناسب برای سیستم، تعیین فواصل بین نازلهای مهپاش، توجه به تامین آب مورد استفاده، قیمت و هزینهای که قرار است بپردازید، گارانتی و خدمات پس از فروش سیستم، مواردی هستند که در صورت انتخاب صحیح، میزان هزینهها و بهرهوری برای مکان مورد نظر را افزایش میدهند.


این روزها که کشور ما با کم آبی رو به رو است، استفاده از سیستمهای مهپاش در عرصه صنعت و واحدهای خدماتی و حتی خانگی میتواند گامی هرچند کوچک در استفاده بهینه از آب باشد.
کلمات کلیدی: سیستممه پاش، مهپاش خانگی، مهپاش نیمه صنعتی، مهپاش خانگی، مزایای سیستم مهپاش

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.