الکتروموتور چیست؟

الکتروموتور چیست؟

الکتروموتور چیست؟ راهنمای خرید الکتروموتور

هر وسیله ایی که با استفاده از برق در حال حرکت می باشد، دارای وسیله ایی به نام الکتروموتور می باشد. وظیفه الکتروموتور و یا موتور الکتریکی تنها آن است که نیروی برق را به نیروی مکانیکی تبدیل کند.

شاید گفتن و یا شنیدن تبدیل نیروی الکتریکی به مکانیکی ساده به نظر بیاید ولی اگر با جزئیات این موتور های تبدیل کننده انرژی یعنی الکتروموتور ها آشنا شوید، درک خواهید کرد که با چه سیستم پیچیده و شگفت آوری سرو کار دارید.

الکتروموتورها

در دسترس ترین وسیله ایی که شما در فصل تابستان به صورت مداوم با آن سروکار دارید، (کولر های آبی) الکتروموتور نسبتا قوی در آن ها تعبیه شده است تا با تبدیل نیروی برق به نیروی مکانیکی پره های حلزونی کلور را به حرکت در بیاورد.

الکتروموتور ها دارای انواع متفاوتی از نظر منبع تغذیه، ساختار درونی، کاربرد و نوع حرکت خروجی می باشند.

انواع الکتروموتورها

الکترو موتور ها به طور کلی از نظر جریان برق به سه گروه DC ، AC و موتور های خاص تقسیم می شوند. هریک از این الکتروموتور ها با جریان برق ذکر شده کار خواهند کرد. استفاده کردن از نوع برق دیگر برای این دو نوع از الکتروموتور های برقی باعث سوختگی و یا آسیب جدی خواهد شد.

الکترومور هایی که با جریان برق DC کار می کنند به ۵ گروه تقسیم می شوند که عبارت اند از :

الکتروموتور چیست؟-الکتروموتور های سری، موازی، کمپوند، موتور خود تحریک و موتور PMDC. همچنین الکتروموتور هایی که با جریان برق AC کار می کنند به دو گروه الکتروموتور های القایی و سنکرون تقسیم می شوند. الکتروموتور هایی که با موتور خاص هستند نیز به ۵ گروه الکتروموتور پله ای، بدون جاروبک همراه با جریان برق DC ، هیسترزیسی، رلوکتانسی و اونیورسال تقسیم می شوند.

اگر بخواهیم یک تعریف ساده از الکتروموتور را به شما ارائه دهیم می توانیم بگوییم که الکتروموتور ها یک نوع ماشینی می باشد که توانایی تبدیل انرژی الکتریکی را به مکانیکی یا همان حرکتی را دارا هستند.

امروزه با وجود افزایش تولید وسایل برقی متنوع، در اکثر وسایل الکتروموتر تعبیه شده است. به طور مثال، چرخ گوشت، فن های کامپیوتر، همزن برقی، کولر های آبی و پنکه از الکتروموتور های مخصوص به خود استفاده می کنند.

چرا الکتروموتور

به طور کلی می توان گفت که تمامی وسایل برقی که دارای نوعی حرکت هستند، دارای الکتروموتور هستند. الکتروموتور هایی که با جریان برق DC کار می کنند، دارای آرمیچری هستند که از آهن ربای الکتریکی طراحی شده است.

این الکتروموتور های DC همراه با آرمیچر دارای یک سوییچ دورانی و یا گردشی به نام کموتاتور می باشند که می توانند جریان الکتریکی موجود در الکتروموتور را در هر دوبار جهت آن را خلاف جهت قبلی اش کند.

الکتروموتور چیست؟- الکتروموتور هایی که با جریان برق DC کار می کنند دارای ۳ نوع سری، شانت و مرکب هستند. الکتروموتور های سری DC دارای یک گشتاور می باشد که با استفاده از آن می توان وسایل بالا بر مانند جرثقیل و یا آسانسور را طراحی کرد. الکتروموتور هایی DC از نوع شانت و یا موازی دارای یک گشتاور حرکتی حداکثر در دور می باشند.

وجود این نوع گشتاور باعث شده است که این نوع از الکتروموتور های DC در هواکش های صنعتی و یا دمنده استفاده شود. الکتروموتور DC از نوع مرکب دارای ویژگی های الکتروموتور های سری و شانت می باشند که به تنهایی این نوع از الکتروموتور های DC به دو گروه تقسیم می شوند. گروه اول به نام الکتروموتور DC کموپند اضافی و گروه دوم به نام الکتروموتور نقصانی می باشند.


الکتروموتور هایی که با جریان برق AC کار می کنند، اکثرا در صنایع وسایل خانگی به کار می روند. چرا که نوع جریان برق خانگی از نوع AC می باشد. اغلب این الکتروموتور های برقی دارای طراحی ساده و مستحکم می باشند.

الکتروموتور های جریان DC با طراحی بسیار پیچیده ایی همراه هستند که تعمیرات آن ها نیاز تخصص بالایی می باشد. قیمت الکتروموتور های AC نسبت به DC مناسب تر بوده و هزینه حفظ و مراقبت از آن ها هم در مقایسه با الکترو موتور های DC بسیار پایین تر می باشد. یکی از مشکلاتی که الکتروموتور های DC دارای هستند، آن است که اتصال آن ها به جریان برق بسیار حساس می باشد.

ولی الکتروموتور هایی که با جریان برق AC کار می کنند به راحتی به جریان برق متصل می شوند. الکتروموتور از نظر تعداد فاز به دو گروه تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند.

تک فاز

الکتروموتور چیست؟- الکتروموتور های تک فاز دارای قیمت مناسب و یا ارزان تری نسبت به الکتروموتور های سه فاز هستند. همچنین هزینه مراقبت و نگه داری الکتروموتور های تک فاز بسیار کم تر از سه فاز می باشد.

از همین رو الکتروموتور های تک فاز بیشتر در صنعت به کار گرفته می شوند. الکتروموتور های تک فاز به سه گروه تقسیم می شوند که به شرح زیر می باشند :
الکتروموتور های تک فاز همراه با فاز شکسته، استارت خازنی، خازن دائمی اسپیلت. تمامی این سه گروه از الکتروموتور های تک فاز از جریان برق AC استفاده می کنند از همین رو آن ها در گروه الکتروموتور های AC نیز قرار می گیرند.

سه فاز


الکتروموتور های سه فاز به دو گروه قفس سنجانی و قفس سنجانی همراه با اسلیپ رینگ تقسیم می شوند. الکتروموتور های سه فاز اغلب با جریان برق AC کار می کنند از همین رو همانند الکتروموتور های تک فاز متعلق به گروه الکتروموتور های AC می باشند.
نوع دیگر از الکتروموتور ها به نام سرو و یا پله ایی هستند. این نوع از الکتروموتور ها دارای اجزایی همچون روتور درونی، آهنربا از نوع دائمی هستند.

خرید معتبر

تمامی الکتروموتور های معتبر و استاندارد که توسط شرکت های معتبر تولید می شوند دارای یک پلاک مخصوص به خود می باشند. این پلاک توسط کارخانه بر روی این الکتروموتور ها نصب می شود تا تمامی اطلاعات از قبیل نوع الکتروموتور، جریان برق مصرفی، میزان توان و…. در آن ذکر شود. دقت به این پلاک و بررسی آن باعث خواهد شد که عمر الکتروموتور افزایش پیدا کند و دچار مشکلانی از قبیل سوختگی و یا آسیب نشود. قبل از اتصال الکتروموتور ها به جریان برق و استفاده از آن حتما پلاک وصل شده بر روی آن را مورد بررسی قرار دهید.

الکتروموتور چیست؟

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.