آشنایی با پمپ آب

آشنایی با پمپ آب

پمپ آب وسیله‌ای مکانیکی برای جابجایی و انتقال انواع مایعات است که با افزایش فشار باعث حرکت مایعات به ارتفاع بالاتر (با افزایش سر) یا حتی به پایین (حوضچه یا مخزن) می‌شود. پمپ‌ها در صنایع مختلف کاربردهای مختلفی دارند. در این پمپ‌ها از منابع مختلف انرژی ازجمله پمپ‌های دستی، برقی، احتراق داخلی و بادی استفاده می‌شود. پمپ‌ها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند، از اندازه‌های میکروسکوپی برای کارهاهی پزشکی گرفته تا پمپ‌های بزرگ صنعتی در دسترس هستند.

پمپ آب

به‌عبارت‌دیگر، پمپ انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی مانند موتور گرفته و آن را به سیالی که از آن عبور می‌کند منتقل می‌کند. درنتیجه، قدرت سیال پس از خروج از پمپ افزایش می‌یابد. پمپ‌ها برای انتقال مایعات از یک نقطه‌به‌نقطه دیگر در سیستم لوله‌کشی یا هیدرولیک استفاده می‌شوند. پمپ‌ها انواع مختلفی دارند و هرکدام کاربرد خاصی دارند.

واحدهای اندازه‌گیری در پمپ

در زیر، مجموعه‌ای از کلمات و کلیدهای فنی را که در صنعت تولید پمپ کاربرد اصلی دارند، به همراه معنی آن‌ها بررسی خواهیم کرد. تمام اندازه‌ها و واحدهای اندازه‌گیری ازنظر فنی بیان می‌شوند.

سرعت عبور مایعات از یک بخش در واحد زمان به‌عنوان سرعت جریان تعریف می‌شود و معمولاً با نماد Q نشان داده می‌شود. جریان در مقادیر زیاد و بر اساس دو کلاس واحد اندازه‌گیری اندازه‌گیری می‌شود:

واحدهای جرم: سرعت عبور جرم مایع از کسری معین از زمان مانند کیلوگرم در ساعت است

واحدهای حجمی: سرعت عبور جرم حجمی از مایع در واحد زمان، مانند لیتر در دقیقه (لیتر در دقیقه) و m3 / s (مترمکعب در ثانیه).

به‌عبارت‌دیگر، مقدار مایعات یا مایعاتی که در یک واحد زمان مشخص از طریق یک نقطه خاص مانند خروجی پمپ یا مقطع لوله عبور می‌کند و از آن خارج می‌شود، جریان نامیده می‌شود که می‌تواند در لیتر در دقیقه باشد، لیتر در ثانیه و یا مترمکعب در ساعت.

لازم به ذکر است که بین میزان سیالی که از لوله عبور می‌کند و میزان الکتریسیته‌ای که از سیم عبور می‌کند رابطه مشابهی وجود دارد، به‌طوری‌که میزان هیدرولیک برابر با مقدار ولتاژ و انرژی پتانسیل الکتریکی و مقدار جریان هیدرولیکی برابر با مقدار آمپر و جریان الکتریکی است. ازآنجایی‌که سیم انتقال برق نازک‌تر است، هرچه جریان از طریق سیم کمتر باشد، قطر و سطح مقطع لوله آب کمتر است.

همان‌طور که برای انتقال برق به کابل برق از طریق سیم به اختلاف‌پتانسیل نیاز داریم، باید هد مخصوصی نیز برای انتقال مایعات از طریق یک لوله مشخص شود. تنظیم همان مقدار سر در دو طرف لوله افقی منجر به عدم جریان مایع در داخل لوله می‌شود، زیرا کابل برق در برابر عبور برق مقاومت می‌کند.

پمپ آب

فشار

مقدار فشار مقدار فشار واردشده به هر واحد از زمین است (به‌عنوان‌مثال کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع) و باید مراقب بود که آن را با مقدار ارتفاع اشتباه نگیریم. در مورد پمپاژ مایعی، مقدار فشار واردشده توسط مایع در سطح زمین برابر است با حاصل‌ضرب ارتفاع پمپاژ در وزن مخصوص مایع پمپاژ شده.

 بنابراین، حجم چندین کیلومتر هوا در سطح زمین، در سطح دریا فشاری برابر با یک کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع ایجاد می‌کند، یعنی فشاری نزدیک به تقریباً یک جو. اما همان مقدار مایع فشار را تولید می‌کند که 700 تا 800 برابر فشار هوا است. زیرا وزن مخصوص یک مایع 700 تا 800 برابر وزن هوا است. توجه داشته باشید که میزان فشار آب در ارتفاع 10 متر نزدیک به 1 کیلوگرم در سانتی‌متر مربع است. با نصب گیج فشار در خروجی پمپ می‌توان اشاره‌ای زیر را اندازه‌گیری کرد.

ارتفاع پمپ پایین‌تر

وقتی مایع از لوله‌ها، پالایه‌ها یا دریچه‌ها عبور می‌کند و به دلیل اصطکاک با دیواره داخلی آن‌ها، مقدار جریان سیال و درنتیجه ارتفاع پمپاژ تا حدی کاهش می‌یابد که به آن افت ارتفاع می‌گویند. مانند جریان الکتریکی که با کاهش جریان (آمپر) در کابل افزایش می‌یابد. با افزایش دبی سیال، دبی کاهش‌یافته و درنتیجه ارتفاع پمپاژ کاهش می‌یابد. بنابراین، با عبور مایعات از لوله‌ها، پالایه‌ها و شیرهای بیشتری، افت ارتفاع نیز به همین ترتیب افزایش می‌یابد.

پمپ آب

موتورهای سانتریفیوژ، سانتریفیوژها یا پمپ‌های دارای پروانه به‌صورت فن می‌چرخند و سرعت چرخش آن‌ها را برحسب دور در دقیقه محاسبه می‌کنند. در این گروه از پمپ‌ها با تغییر میزان دبی، عملکرد پمپ تغییر نمی‌کند و ارتفاع پمپاژ ثابت می‌ماند. بنابراین، برای تغییر حالت عملکرد پمپ، باید دور موتور تغییر کند.

به انرژی واردشده به سیال عبوری از پمپ که مربوط به ارتفاع و غلظت سیال است، انرژی خروجی گفته می‌شود.

پمپ آب

تولید انرژی

به مقدار انرژی (انرژی) واردشده توسط پمپ به مایع، توان خروجی پمپ گفته می‌شود که به سه برگ خرید جریان، قد و وزن مایع بستگی دارد.

به‌عنوان‌مثال، قدرت خروجی پمپ مورداستفاده برای پمپاژ بنزین بسیار کمتر از توان خروجی پمپی است که برای پمپاژ اسیدسولفوریک استفاده می‌شود زیرا وزن سیالات متفاوت است. همه پمپ‌ها با کمک موتورهای الکتریکی یا موتورهای نصب‌شده در داخل دستگاه توانایی پمپاژ مایعات رادارند. انرژی موردنیاز پمپ برای کار کردن و پمپاژ مایعات را مصرف انرژی می‌نامند.

انرژی

به انرژی ورودی پمپ توسط موتور و انتقال به مایع، مصرف برق پمپ گفته می‌شود. به دلیل عواملی مانند اصطکاک مایع با لوله‌ها یا قطرات هیدرولیکی طبیعی در دستگاه، توان خروجی پمپ همیشه کمتر از مصرف انرژی آن است که معمولاً کمتر از یک است و به‌صورت درصد محاسبه می‌شود که به آن بازده پمپ گفته می‌شود.

بهره‌وری

با تقسیم توان خروجی پمپ بر مصرف انرژی، بازده پمپ به دست می‌آید. به‌عنوان‌مثال، یک پمپ با بازده 75٪، یعنی پمپ فقط درصدی از انرژی مصرفی را برمی‌گرداند و 25٪ آن به دلیل اصطکاک مایع با لوله‌ها و سایر دستگاه‌ها یا گرمای داخل لوله و دستگاه هدر می‌رود.. درنتیجه، هرچه راندمان پمپ بیشتر باشد، میزان اتلاف انرژی نیز کاهش می‌یابد. بنابراین، مصرف انرژی آن کمتر است.

اگر توان خروجی دو پمپ 1 اسب بخار باشد درحالی‌که بازده پمپ اول 50 و دیگری 60٪ است، نتیجه می‌گیریم که مقدار توان موردنیاز برای تأمین توان خروجی 1 اسب بخار برای پمپ اول 2 است اسب بخار و برای پمپ دوم فقط 1.67 اسب بخار است.

بنابراین مهم‌ترین پارامتر برای تعیین کیفیت دستگاه و میزان صرفه‌جویی در انرژی ضریب کارایی است.

طبقه‌بندی پمپ‌ها بر اساس عملکرد

طبقات مختلفی از پمپ‌ها با توجه به عملکرد، ساختار داخلی، روش انتقال مایعات، مواد، مایع پمپاژ، شرایط نصب و غیره وجود دارد. یکی از روش‌های محبوب و جامع طبقه‌بندی پمپ‌ها، روش

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.